امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
این چاقو قطره آب را دو نیمه می کند @ عکس
در افسانه‌ها وقتی می‌خواستند از تیز بودن تیغه شمشیر یا چاقو تعریف کنند، می‌گفتند دستمال ابریشمی را در هوا نصف می‌کند، اما با استفاده از قوانین فیزیک می‌توان حتی قطره آب را نیز به دو نیم کرد!

به گزارش خبر آنلاین، بریدن یک قطره آب به دو نیمه با استفاده از یک چاقو، شبیه به داستان‌های جن و پری به نظر می‌رسد؛ کاری که شاید بدون کمک جادو غیرممکن به نظر برسد. اما برای این کار شما به یک چاقوی جادویی نیازی ندارید، تنها لازم است که چاقویی داشته باشید که واقعا واقعا از آب متنفر باشد.

[عکس: hw56dln0kqx0fru1vori.jpg]

آنتونیو گارسیا از دانشگاه ایالتی آریزونا و همکارانش طی آزمایشی نشان داده‌اند که یک چاقوی فوق آبگریز (superhydrophobic knife) می‌تواند یک قطره آب را به زیبایی هر چه تمام‌تر به دو نیمه برش دهد؛ عملکردی که کاربردهای بالقوه‌ای در تحقیقات زیست پزشکی دارد.

به گزارش نیوساینتیست، مواد آبگریز به شدت در مقابل مرطوب شدن از خود مقاومت نشان می‌دهند، و قطرات آب را مجبور می‌کنند تا در سطح آنها شکلی توپ‌مانند به خود بگیرند. گروه گارسیا یک قطره آب را روی غلاف آبگریز تفلون اندودی گذاشتند و با استفاده از دو حلقه سیم آن را در جای خود نگه داشتند. سپس چاقوهایی از جنس پلی‌اتان و روی ساختند، و آنها را با استفاده از نیترات نقره و محلول آبگریزی موسوم به HDFT آبکاری کردند.

زمانی‌که گروه تحقیقاتی چاقو را به قطره آب نزدیک کردند، قطره به دو نیمه شکافته شد که هر کدام به یکی از حلقه سیم‌ها متصل بود (ویدئوی زیر را ببینید). با این وجود، قطرات تا حدودی در مقابل برش مقاومت می‌کردند و بلند کردن چاقو در میانه برش باعث می‌شد تا قطرات مجددا به یکدیگر وصل شده و شکل اولیه‌شان را به خود بگیرند.

توانایی برش پاکیزه و بی‌نقص قطرات، جداسازی پروتئین‌های مخلوط با مایعات زیستی را آسان‌تر می‌سازد و امکان آن را فراهم می‌سازد تا بررسی و تحلیل پروتئین‌ها سریع‌تر و کارآمدتر انجام شود.

✿✿گوش كن نبض دلم زمزمه اش چیست....✿✿
پاسخ
سپاس شده توسط: yasi ، ونوشه ، setareh
میسی
جالب بووودmara
دكتر چه مهربونه...
درد منو ميدونه....
با شادي و با خنده زخم منو ميبنده...
ميگه مريض كوچولو,كوچولوي موچولو....
برو بخواب تو خونه دواي تو همينه...
تا كه بشي سلامت,خوشحال و شاد و راحت...: دي
پاسخ
سپاس شده توسط: ~Green Angel~ ، ونوشه ، setareh
چه جالب بید...مرسی
پاسخ
سپاس شده توسط: ~Green Angel~
جالب بووووود

سَر بِه سَر من نَذارید ادمـــــــــــــــــــــآ ....

پارتیِم خداستــــــــــــــــــــ ـــــــــــِِِِِ

پاسخ
ممنون از اطلاعاتت
حکایت من ، حکایت کسی ست که عاشق دریا بود اما قایق نداشت.
دلباخته سفر بود همسفر نداشت
زخم داشت اما ننالید گریه کرد اما اشک نریخت .
حکایت من ، حکایت چوپان بی گله .
 و ساربان بی شتر است ...
حکایت کسی که پر از فریاد بود .......
اما سکوت کرد ...
پاسخ