امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
شبهه:شنیدن موسیقی و حس معنوی!!!!
#1
این سوال کپی شده از سایتی هست و بنده اطلاعی در این باره ندارم
فقط انتشار دهنده هستم
mara
پرسش :

برخی موسقی ها گوش دادنش حرام نیست تا حدودی اطلاع دارم،اما گاهی هرچند حرام نیست اما شاید به کرات که شنیده شود باعث شود قلب انسان کدر شوداما برخی موسقی ها هست که توسط برخی افراد خوانده شده که متنش خیلی عارفانه و زیباست (مثل برخی آهنگ های جناب مختاباد و جناب اصفهانی و غیره...)،بنده این ها را وقتی جایی می شنوم حس بدی ندارم با اینکه آهنگ دارد!!! نه تنها اذیت نمی شوم بله برعکس دچار یک شعف عجیبی می شوم که تحملش کمی سخت می شود،انگار دیگر نمی توان دوری از خدا را تحمل کرد و انسان دلش می خواهد در همین لحظه به وصال الهی می رسید. در این موقع واقعا شنیدن این ترانه عارف
انه با اینکه آهنگ هم دارد
لذت بخش می شود و حس خیلی خوبی به انسان دست می دهد!! گوش دادن به چنین موسقی هایی در تهذیب نفس و خودسازی چه اثراتی دارد؟ لذت بردن از آن چه حکمی دارد؟

پاسخ :
بزرگان و مراجعی همچون امام خمینی رحمت الله علیه و آیت الله العظمی خامنه ای اَدامَ اللهُ ظِلَّهُ در فتاوی فقهی خود فقط نواختن موسیقی مطرب و گوش دادن به آن را حرام دانسته اند. لکن در این باره چند نکته شایان ذکر است:

1.
خداوند تنها کارهایی را حرام نموده است که بیشترین مفسده را برای انسان دارد و این دلیل نمی شود که هر کار غیر حرامی بدون مفسده و ضرر باشد.

2. نواختن و شنیدن هر نوع موسیقی، مخرّب و مضر و دارای فساد است. گرچه مطرب آن بیشترین مفسده را برای انسان دارد. و به همین دلیل فقط مطرب آن حرام شده است

3.
قطعاً آلات موسیقی در انواع مختلف آن در صدر اسلام توسط افراد لاابالی و اهل گناه به کار گرفته می شده است و در این رابطه افراد بسیاری قانون الهی را از شخص رسول اکرم صلی الله علیه وآله وسلم و ائمّه ی اطهار علیهم السلام جویا می شدند. در تمامی بیانات این بزرگواران و پیشوایان بزرگ، حتی یک بار هم مدح نوعی از موسیقی یا استماع نوعی از آن به چشم نمی خورد.

4.
بسیاری از فقها و علمای دین، نفرموده اند که نواختن موسیقی و استماع آن لااقل در برخی موارد کار خوبی است و هیچ گاه کسی را به این عمل تشویق نکرده اند. بلکه در مقابل در کلمات آن ها ذمّ یا عدم فایده ی این عمل به وفور به چشم می خورد.

رهبر انقلاب حضرت آیت الله العظمی خامنه ای اَدامَ اللهُ ظلَّهُ فرموده ا ند:
«آموزش موسیقی و ترویج آن، با اهداف نظام، سازگار نیست بلکه منافات دارد.»

و نیز فرموده ا ند:
«آموزش موسیقی و نوازندگی به نونهالان و نوجوانان، موجب انحراف آنان و ترتب مفاسد است و جایز نیست. به طور کلی ترویج موسیقی با اهداف عالیه ی نظام اسلامی منافات دارد.
(1) مسئولین فرهنگی مجاز نیستند سلیقه ی شخصی خود را به اسم نشر فرهنگ و معارف در آموزش و پرورش نوجوانان به کار بگیرند.»

با توجه به این نکات عرض می کنم :
در سیره هیچ یک از علمای اخلاقی، به اثرات مثبت موسیقی در تهذیب و خودسازی موسیقی، اشاره ای نشده است. بلکه در مواردی منع ـ حتی از نوع حلال آن ـ هم شده است. امام خمینی(ره) درباره ی لذات مذموم فرموده ا ند:
«از هر یک از لذات این عالم در نفس اثری و در قلب لکه سودایی حاصل شود که باعث شدت انس و علاقه به این عالم شود و این خود اسباب اخلاد در ارض گردد و در حین سکرات موت به ذلـت و سختی و زحمت و فشار مبدل گردد. چه که عمده ی سختی سکرات موت و نزع روح و شدت آن در اثر همین لذات و علاقه به دنیاست.»(2)
پرسشگر محترم ؛
اگر این نوع موسیقی برای شما، یک حس خاص ایجاد می کند، مثل این که فرموده اید "تحملش کمی سخت می شود،انگار دیگر نمی توان دوری از خدا را تحمل کرد و انسان دلش می خواهد در همین لحظه به وصال الهی می رسید" بهتر است شنیدن این موسیقی ها را حتی از نوع حلالش، ترک کنید. تا گرفتار عواقب ناخواسته موسیقی ها نشوید. کسی با موسیقی و این حس های خاص به خدا و سیر و سلوک نمی رسد.


پی نوشت ها :
2. امام خمینی، اربعین، موسسه نشر آثار امام خمینی، ص 206 .

[highlight=#fafafa]
[/highlight]
تصویرقشنگیست که در صحنه ی محشر مادورحسینیم(ع) و بهشت است که مات است!
پاسخ
سپاس شده توسط:


چه کسانی از این موضوع دیدن کرده اند
6 کاربر که از این موضوع دیدن کرده اند:
.ShahrzaD. (۲۹-۰۵-۹۵, ۰۵:۳۸ ب.ظ)، ملکه برفی (۲۹-۰۵-۹۵, ۱۲:۵۶ ب.ظ)، نويد (۲۹-۰۵-۹۵, ۰۲:۲۸ ب.ظ)، nza3380 (۲۹-۰۵-۹۵, ۰۲:۳۲ ب.ظ)، #*Ralya*# (۲۹-۰۵-۹۵, ۰۷:۱۹ ب.ظ)، برف سیاه (۲۹-۰۵-۹۵, ۰۴:۲۷ ب.ظ)

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان