امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
كیك شكلاتی رژیمی با خرما و گردو
Rainbow 
[عکس: 540h.jpg]

اگر به قصد كم كردن وزن یا حفظ سلامتی مدتی است كه یك رژیم غذایی كم چربی را رعایت می كنید حتماً جای خالی انواع دسر و شیرینی را در این رژیم غذایی احساس كرده اید. به خصوص اگر از آن دسته افرادی باشید كه حاضرند به جای غذا نیز شیرینی بخورند، در این صورت صرف نظر كردن از این خوراكی های خو ش طعم و اغلب خوش ظاهر یكی از سخت ترین تبعات رعایت رژیم غذایی كم چربی برای شما خواهد بود…
اما خوشبختانه امروزه متخصصین تغذیه با كمك سرآشپزهای ماهر موفق به خلق دسرهایی شده اند كه ضمن آنكه از طعمی رضایت بخش و خوشایند برخوردارند با حداقل میزان قند و بدون چربی تهیه می شوند. این دسرها رویای بسیاری از دوست داران شیرینی جات را در خلال رژیم های لاغری و كم چربی متحقق كرده اند. هم عصران ما آنقدر خوش شانس هستند كه حتی می توانند از سوپرماركت ها بستنی یا نوشابه رژیمی تهیه كنند. در برخی از كشورها انواع كیك و بیسكویت رژیمی نیز به صورت آماده در فروشگاه ها عرضه می شوند اما اشكال این محصولات در این نكته است كه اغلب یا فقط بدون قند هستند و در عوض از میزان قابل توجهی چربی برخوردارند یا بالعكس كم چربی بوده اما محتوی مقدار بیشتری قند هستند. حال آنكه با مطالعه كتاب های آشپزی مخصوص غذاهای رژیمی و كم چربی می توانید غذاها و دسرهای مختلف و متنوعی را تهیه كنید كه از همه مواد تشكیل دهنده آنها اطلاع دقیق دارید. در این گونه كتاب های آشپزی بیشتر سعی شده به جای موادی مانند آرد سفید از آردهای سبوس دار كه كمتر چاق كننده هستند و از میزان قابل توجهی فیبر برخوردارند و یا انواع میوه ها به جای موادی مانند خامه و تخم مرغ استفاده شود و اغلب قند و شكر تصفیه شده را نیز با مواد شیرین طبیعی مثل كشمكش و خرما جایگزین می كنند در دستور تهیه این نوع دسرها ماست و شیركم چربی جای ماست های خامه ای و شیرهای حاوی خامه كامل را می گیرند و به این ترتیب در مجموع كالری دریافتی از مصرف این دسرها ناچیز و قابل مقایسه با یك قطعه كیك خامه دار معمولی نخواهند بود. در اینجا دستور تهیه یكی از این دسرهای هوس انگیز، كیك شكلاتی را ملاحظه می كنید كه بدون استفاده از كره و روغن و با حداقل میزان قند تصفیه شده ممكن تهیه می شود.

مواد لازم برای آشپزی:

۱۵ گرم یا یك قاشق سوپخوری گردوی خرد شده، ۲۵ گرم یا ۲ قاشق سوپخوری خرمای پوست و هسته گرفته و خرد شده، ۱ عدد تخم مرغ كامل به علاوه یك عدد سفیده تخم مرغ، نصف قاشق چایخوری وانیل، ۲ قاشق سوپخوری سر خالی پودر قند، ۲۰ گرم یا ۳ قاشق سوپخوری آرد سبوس دار (مانند آرد نان سنگك)، ۱ قاشق سوپخوری پودر كاكائو، ۲ قاشق سوپخوری شیر كم چربی.
فر را روشن كنید و روی ۱۸۰ درجه سانتیگراد تنظیم كنید. داخل یك قالب كیك كوچك را كمی چرب كنید و یك قطعه كاغذ روغنی به اندازه ته قالب بریده در آن قرار دهید. خرما و گردوهای خرد شده را با هم مخلوط كرده و روی كاغذ روغنی داخل قالب به صورت لایه ای یكنواخت بریزید. زرده و سفیده تخم مرغ را از هم جدا كنید. زرده را با وانیل و پودر قند در یك ظرف كوچك گود بریزید و با همزن برقی خوب بزنید تا به صورت كرمی غلیظ در آید. بهتر است هنگام زدن زرده و پودر قند ظرف حاوی آنها را درون ظرفی محتوی آب داغ قرار دهید و هم بزنید تا زودتر به یكنواختی مورد نظر برسید.
آرد و پودر كاكائو را الك كنید و به این مخلوط اضافه كرده، با یك قاشق خوب هم بزنید. شیر را اضافه كنید و مخلوط نمایید. سفیده تخم مرغ ها را در ظرف گودی ریخته با همزن برقی خوب بزنید تا كاملاً سفید و سفت شود و سپس به مخلوط بالا اضافه كنید.
مایه كیك را در قالب بریزید و آن را به مدت ۴۰ تا ۴۵ دقیقه یا تا زمانی كه پف كرده و مغزپخت شود در فر بپزید. كیك را از فر خارج كنید و با یك كارد دیواره دور كیك را از قالب جدا كرده و آن را برگردانید. كاغذ روغنی زیر كیك را جدا كنید و كیك را بلافاصله و گرم سرو نمایید.
این كیك حاوی ۱۲۶ كیلوكالری انرژی، ۹/۴ گرم چربی و ۳/۴۸ میلی گرم كلسترول است.
من خدایی دارم که دست گیـــر است نه مچ گیــــر ............
پاسخ
سپاس شده توسط:
قیافه اش که خوشگله

سَر بِه سَر من نَذارید ادمـــــــــــــــــــــآ ....

پارتیِم خداستــــــــــــــــــــ ـــــــــــِِِِِ

پاسخ
سپاس شده توسط:
من دوست دارم امتحانش کنم
حکایت من ، حکایت کسی ست که عاشق دریا بود اما قایق نداشت.
دلباخته سفر بود همسفر نداشت
زخم داشت اما ننالید گریه کرد اما اشک نریخت .
حکایت من ، حکایت چوپان بی گله .
 و ساربان بی شتر است ...
حکایت کسی که پر از فریاد بود .......
اما سکوت کرد ...
پاسخ
سپاس شده توسط: