انجمن ايران رمان

معرفی و نقد رمان مبهم | ایانا کاربر انجمن ایران رمان
زمان کنونی: ۰۳-۰۲-۹۷، ۰۲:۱۰ ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: ایانا
آخرین ارسال: ایانا
پاسخ 13
بازدید 171

امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معرفی و نقد رمان مبهم | ایانا کاربر انجمن ایران رمان
(۱۸-۰۹-۹۶، ۱۰:۰۸ ب.ظ)maryamalikhani نوشته: سلام خدمت نویسنده خوب و خوش ذوق انجمن ایران رمان 

قبل از شروع نقد خواستم ی عذر خواهی بکنم بابت اینکه ارسال نقد من ی کم دیر شد. راستش ی مشکلی برام پیش اوند که من نقد رو موکول به آخرین لحظات کردم و متاسفانه اوم موقع هم هر کاری می کردم نمی تونستم وارد انجمن بشم. به هر حال از جهت این تاخیر من ی عذر خواهی به شما و گروه نقد بدهکار هستم. 

و اما نقد رمان مبهم 

دوست خوبم باید بگم که من نقد سایر دوستان رو خوندم و در اکثر موارد با سایر منتقدین کاملا هم نظر هستم اما از اونجایی که دوست دارم در نقد نکاتی برای اصلاح و کمک به نوشته دوستان داشته باشم و نقد دوستان رو هم در مورد رمان های خودم بسیار دوست دارم فقط چند نکته رو خدمتتون عرض میکنم که امیدوار براتون کارساز باشه 

در مورد اسم:ایانا جان واقعیت اینه که انتخاب اسم برای یک نویسنده کاملا اختیاریه و شما مجاز هستید با توجه به سیر رمان و آنچه که در ذهنتون به صورت کلی مجسم شده برای داستانتون ی اسم انتخاب کنید اما هرچه در این انتخاب زیرکی بیشتری به خرج بدید و اسم مناسب تری پیدا کنید قطعا مخاطب بیشتری رو هم حذب خواهید کرد. اسم رمان شما تا حدود زیادی از این بابت به نظر من موفق عمل کرده.

محتوی رمان: به اعتقاد من رمان شما از لحاظ محتوا مشکل نداشت بلکه از نظر نوع روایت مشکل داره . توانمتدی یک نویسنده و در واقع فرق نویسنده با افراد معمولی اینمه که بتونن از ساده ترین موضوعات روایتهای جذاب بسازند اما متاسفانه رمان شما فاقد این مورد بود . هیچ نوع هیجان، فراز و فرود و حس خاصی در داستان دیده نمیشه که موضوع شما رو به یک رمان تبدیل کنه خصوصا در پارتهای اول و دوم انگار کسی با عجله مشغول تعریف یک ماجرای ساده برای دوستش است . 
_شخصیت پردازی: باید بگم اگر میخوای داستان جذابی داشته باشی باید در این مورد خیلی خیلی بیشتر کار کنی . هرچه شخصیت ها ملموس تر و باور پذیر تر باشند خواننده را بیشتر به مشتاق به خواندن خواهند کرد. 

_فضا پردازی: قبل از هرکسی خود نویسنده است که باید فضایی رو که قراره شخصیت ها در اون قرار بگیرند در ذهنش مجسم کنه و بعد مثل یک طراح صحنه سخت گیر شروع به ساخت صحنه در ذهن مخاطب بکنه اما متاسفانه صحنه ها طوری توصیف شده که به خواننده القا می کنه نویسنده نتونسته برای خودش یک فضای کامل رو طرح بزنه…
متن داستان:دوست عزیزم قبل از نوشتن باید برای خودتون مشخص کنید که قراره داستان عامیانه نقل بشه یا ادبی؟ ادغام این دو مورد در هم جز بهم زدن فضای ذهن مخاطب و ایجاد آشفتگی هیچ تاثیر دیگه نخواهد داشت. سعی کنید جملاتتون رو از لحاظ نگارشی هم کمی بررسی کنید . مکان صحیح فعل و فاعل و مفعول در جمله برای زیبایی متن شما بسیار مهم است.

در پایان امیدوارم اونقدر داستانهای خوب از شما نویسنده خوب بخونیم که همگی یک صدا معتقد به پیشرفت روز افزونتون باشیم و بی شک همین طور خواهد بود چون دختر با استعداد و نویسنده توانایی هستید .
در پناه پروردگار عالم موفق و کام روا باشید.

مرسی از نقدتون ببخشید اگه دیر جواب دادم
عربده هارو زدیم 
خودمونو خالی کردیم
حالا فقط باید منتظر باشیم ببینیم تهش چی میشه؟
پاسخ
سپاس شده توسط: دخترعلی ، ♥صنم♥ ، taranomi
(۲۱-۰۹-۹۶، ۱۰:۲۷ ق.ظ)دخترعلی نوشته: با سلام خدمت نویسنده ی عزیز انجمن xcvk
(مطالبی که امکان داره دوستان منتقد به ان اشاره کرده باشند)
ضمن تشکر از تلاش ایانای عزیز.

1-نام داستان :خوانده به دنبال ایهام یاابهام است اما با مورد خاصی در روند داستان روبرو نمی شود.
2-مقدمه:مقدمه داستان مناسب رمان مبهم نیست.می توان طرحی فراخور یک یا چند شخصیت اصلی داستان قرار داد.
3-شخصیت پردازی:تعدد شخصیت (سه زوج)که پرداختن به شخصیتشان چندان قوی نبود .دختران مانند هم بودند،احساسات و ...
ارتا وشایان را با خصوصیات اندک به نمایش گذاشته بودید.شایان منظم وسخت کوش
ارتا موفق و راحت طلب وتنوع طلب
4-در مورد خانواده های 4شخصیت اصلی خواننده به اطلاعات کافی نمی رسید.گرچه خانواده ی ایسا اصلا در طی داستان دیده نمی شود.
5-در قسمتهای اول داستان ایسا دوبار تکرار می کند مثل گذشته ی من.خواننده منتظر خواندن اطلاعاتی از گذشته هست اما هیچ نمی یابد.گویا ایسان دختری بدون هرگونه پیوندی با خانواده است.
6-رها در ابتدا چنان ضعیف دیده می شود که گویی دختری 14 یا 15 ساله است
7-نویسنده توانسته تاحدی خواننده را به دنبال خود بکشاند بخصوص با مثلث پنهانی ایسا و رها و ارتا.خواننده منتظر اشکار شدن روابط ارتا با دو دختر است .
7-فضا سازی خوب بود.بخصوص در قسمتهای اول داستان.
8-توصیه می کنم نویسنده ی عزیز بعد از نوشتن هر قسمت چند بار نوشته را بخواند تا غلط تایپی یا نگارشی نداشته باشد

در انتها با توجه به سن نویسنده وتلاش و کوشش و علاقه ی ایشان منتظر خواندن داستانهای قویتر هستیم.
bcmq

مرسی از شما mara
عربده هارو زدیم 
خودمونو خالی کردیم
پاسخ
(۲۴-۰۹-۹۶، ۰۲:۱۵ ق.ظ)برف سیاه نوشته: نقد رمان مبهمسلام به همگی ..خیلی خیلی معذرت می خوام واسه دیر گذاشتن این نقد که به موقع بزارمش البته ی مشکلاتی بود و همینطور خودم سرم شلوغ بود  و درگیر ی مراسماتی بودم که زودتر نتونستم نقدمو بزارم ..بازم معذرتخلاصه :خوب بود ولی می تونست بهتر باشه اگه یکم معمایش می کردی...مقدمه : کوتاه بود ولی با داستان ارتباط داشتاعتماد کردن رها به ایسا یکم غیر معقول بود و واسه من غیر قابل باور در ضمن همین که رها پا به خونه ایسا گذاشت با هانیه رفتن بیرون و رها تو فکر رفت ولی چیز نا معقولی که این بین بود که رها با خودش می گه که از روزی که با ایسا اشنا شدم اینجا تناقض داره مگه چند روزه با ایسا اشنا شدهرویا اسم قشنگیه.لبخندی زد و گفت:- چشمات قشنگ میبینه گلماينجا كه از چیزی که دیده میشه  تعریف نشده که می گه چشمات قشنگ می بینه یا حداقل به صورت طنز می گفت چشمات قشنگ می بینه ..اینجا بهتر بود می گفتین گوشات قشنگ می شنوهداشتم مرگ رو با چشمام میدیدم که دستی دور کمـ ـرم حـ ـلقه شد و منو کشید بالا فکر کردم ارتاس میخواستم تشکر کنم که سینا رو دیدم یدفعه یقش توسط ارتا کشیده شد و من هنگ شده نگاهشون میکردم. _از کی تاحالا زن منو بغـ ـل میکنی خجالت نمیکشی مرتیکه ی لاشی؟_ اولا که زنت نیست دوما قبل از اینکه نامزد کنین دخترخاله من بوده. _نزار دهنم وا شه گورتو گم کن(و قند هایی که در دلم اب شد بخاطر غیرتی شدن مرد رویاهایم)ادم وقتی که می بینه یکی داره از کوه می افته به محرم و نامحرمیش توجه نمی کنه و سعی می کنه نجاتش بده حالا ارتا خان به جای تشکر از سینا که زنش رو نجات داده می پره بهش و القاب زشتی بهش می چسپونه  که ی حرکت کاملا بی فرهنگا نه و بچگانه هستش ...و اما جواب سینا هم کاملا بچگانه تر بوده دختر خالته که دختر خالته همه جا جار بزنی بازم به پای شوهر ادم نمی رسه نزدیک ترین ادما به هم زن وشوهرن...توصیفات : از مکانها هیچ توصیف انچنانی داده نشده و من نمی تونستم که با مکان ها ارتباط برقرار کنم توصیفات چهره هم بیشتر رو شخصیت های اصلی کار کرده بودین ..،شخصیت پردازی ها: شخصیت رها و ایسا اصلا فرق انچنانی باهم نداشتن یعنی شبیه به هم شخصیت پردازی شدن به جز اینکه رها نسبت به ایسا بیشتر ارایش می کنه ....دیالوگ : از نظر من دیالوگها فقط ی روتین ساده حرف زدن بودش که هیچ هیجانی به خواننده القا نمی کرد و زیاد رو دیالوگا کار نشده بود..نحوه عاشق شدن ارتان و ایسا از نظر من نامعقول بود بخصوص اینکه ایسا قبلا ی شکست خورده بود حداقل باید یکم جبهه می گرفت ...نقطه اوج و فرود انچنانی نداشت و قلب خواننده رو انچنان که باید تپشش رو زیاد نمی کرد ..دقیقا یادم نیست ولی ی جایی رها خونه ایسا بود و ارتا میاد دنبالش حالا ی بار دیگه ارتا میره دنبال ایسا و اونو جلو خونش دوباره پیاده می کنه و بعد از تصادف ایسا و ناپدید شدنش ،ارتان خان می ره به شرکت شایان و از اون ادرس خونه ایسا رو می پرسه  ..خوب اینجاها دو تا سوتی دادین یعنی ارتان به رابطه ایسا و رها هیچ شکی نکرده یعنی نفهمیده نامزدش خونه دوسـ ـت دخترش بوده  ، و اینکه خودش یکی دوبار ایسا رو رسونده خونش یعنی اینقد کودن بود ه که به این زودی ادرس رو فراموش کرده؟! به نظرت عاشق شدن شایان اونم تو روز اول و تغییر رفتار صد وهشتاد درجش نسبت به ایسا به طوری که همه هم بفهمند یکم نامعقول نبود؟به امید داستانهای زیباتر و قلم پر شور تر            با سپاس فراوان

‌ممنون از نقد خوبتون سعی میکنم همه این ها جبران بشه
عربده هارو زدیم 
خودمونو خالی کردیم
پاسخ