امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
منشور كورش
ترجمه بخشى از كتيبه كورش بزرگ كه به عنوان اولين كتيبه حقوق بشردرجهان از ان ياد مى شود:
اينك من به يارى مزدا تاج سلطنت را برسرنهادم اعلام مى كنم كه تا روزى كه زنده ام ومزدا توفيق سلطنت به من بدهد به دين واداب ورسوم ملتهايى را كه من پادشاه انها هستم محترم خواهم شمرد ونخواهم گذاشت كه حكام و زيردستان من ،دين وايين ورسوم ملتهايى كه من پادشاه ان هستم وديگر ملتهارا موردتهديد وتحقير قراربدهنديا به انها توهين كنند.
من از امروزكه تاج شاهى به سر نهادم تا روزى كه زنده ام ومزدا توفيق سلطنت را به من بدهد هرگزسلطنت خود را به هيچ ملت تحميل نخواهم كرد وهر ملت ازاد است كه مرا به سلطنت قبول كنديا نكندو هرگزنخواهد من را پادشاه خود بداندمن براى سلطنت ان ملت مبادرت نخواهم كرد.من تاروزى كه پادشاه كشورهاى ايران وبابل وجهات اربعه هستم ،نخواهم گذاشت كه كسى به ديگرى ظلم كندواگرشخصى مظلوم واقع شدمن حق ويرا از ظالم خواهم گرفت وبه او خواهم داد وستمگر را مجازات خواهم كرد.من تا روزى كه پادشاه هستم نخواهم گذاشت مال منقول ويا غير منقول ديگرى را به زور يابه نحو ديگر بدون پرداخت بهاى ان وجلب رضايت صاحب مال تصرف نمايد.
من تا روزى كه زنده هستم نخواهم گذاشت كه شخصى ،ديگرى را به بيگارى بگيرد وبدون پرداخت دستمزد او را به كار وادارد.من امروز اعلام مى كنم كه هركس ازاد است كه هر دينى را كه مايل است بپرستدو در هر نقطه كه مى خواهدسكونت گزيند مشروط برانكه در انجا حق كسى را غصب نكند.
خدايا تو ببين 
خدايا تو ببخش

پاسخ
سپاس شده توسط:
وبه هر شغلى كه ميخواهدبپردازدومال خود را به هر طريق كه مى خواهدبه مصرف برساند مشروط بر انكه لطمه به حقوق ديگران نزند.من امروز اعلام مى كنم كه هركس مسئول اعمال خود مى باشدوهيچ كس را نبايد به مناسبت تقصيرى كه يكى از خويشاوندانش كرده مجازات كرد،ومجازات برادر گناهكار ،برعكس به كلى ممنوع است واگر يك فرد از خانواده يا طايفه اى مرتكب تقصيرى شود فقط مقصر بايد مجازات شود نه ديگران.من تا روزى كه به يارى مزدا سلطنت مى كنم نه خواهم گذاشت كه مردان وزنان را به عنوان غلام وكنيز بفروشندوحكام زيردستان من مكلفندكه در حوزه حكومت وماموريت خودمانع ازفروش وخريد مردان وزنان به عنوان غلام وكنيز شوند.
رسم بندگى بايد به كلى ازجهان برافتدواز مزدا خواهانم كه مرا در راه اجراى تعهداتى كه نسبت به ملتهاى ايران وبابل وملتهاى ممالك اربعه گرفته ام موفق كرده اند.
خدايا تو ببين 
خدايا تو ببخش

پاسخ
سپاس شده توسط: