ایران رمان

نسخه‌ی کامل: قاسم جعفري: درد است، وقتي وزير ارشاد بايد پاي پروانه نمايش ها را ام
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
آشفتگي وضعيت اكران فيلم هاي سينمايي فيلمسازان و مسئولان سينمايي را پاي ميز بحث و گفتگو كشاند.
به گزارش خبرنگار حوزه راديو تلويزيون باشگاه خبرنگاران شب گذشته قاسم جعفري، كارگردان سينما و محمدرضا صابري سخنگوي انجمن سينماداران مهمان برنامه تلويزيوني دو نيم ساعت بودند.
در ابتداي اين برنامه قاسم جعفري كارگردان سينما گفت: اتفاقي كه براي اكران فيلم هاي سينمايي در نوروز رخ داد، تجربه بسيار بدي براي سينما بود كه همچنان نيز ادامه دارد.
وي گفت: امروز كسي نيست كه دلش به حال سينماي نجيب و نهيف بسوزد.
محمدرضا صابري، سخنگوي انجمن سينماداران در ادامه اظهار داشت: اتفاقي كه براي وضعيت اكران و سالن هاي سينمايي پيش آمده ضربه بسيار سنگيني به تهيه كنندگان و سينماداران وارد كرده است.
وي، در پاسخ به اينكه تا چه مقدار شوراي صنفي نمايش رادر اين قضيه دخيل مي داند، اظهار داشت: پس از بحث ها و جنجال هاي پيش آمده، افرادي، بسياري از اشكالات را به شوراي صنفي نمايش منصوب دانسته اند اما جاي دارد اين را عنوان كنم كه هر فيلمي داراي پروانه نمايش باشد اكران خواهد شد و اين قضيه هيچ ربطي به شوراي صنفي نمايش ندارد.
صابري در خصوص فيلم سينمايي "بوسيدن روي ماه" در چيدمان اكران نوروزي گفت: تا جايي كه من اطلاع دارم قرارداد فيلم سينمايي "بوسيدن روي ماه" كه در ايام نوروز به شوراي صنفي نمايش ارائه نشد زيرا معاونت سينمايي پروانه اي براي اكران اين فيلم در عيد صادر نكرده بود.
در ادامه سخنگوي انجمن سينماداران بيان كرد: ما 530 سالن سينمايي داريم كه امروز فقط 300 سالن سينمايي ما فعال هستند و هر كسي كه پروانه نمايش براي فيلمش داشته باشد در هر سينمايي مي تواند اكران كند.
وي در ادامه گفت: مشكل از جايي خود را نشان داد كه دوستان موضوع را رسانه اي كردند، اگر اين داستان در ميان اين چند گروهي كه مشكل داشته حل مي شد شايد امروز وضعيت سينما اين گونه نبود.
صابري تصريح كرد: "خوابم مي آد" فيلم بسيار خوبي بود كه متأسفانه در هر سينمايي اكران نشد، اگر هر دو طرف پاي ميز مذاكره مي نشستند اين مشكل برطرف مي شد.
كارگردان فيلم سينمايي "دختران" ادامه داد: امروز مخاطب ثابت كرده كه اگر فيلمي خوب باشد، در هر زماني به تماشاي آن مي نشستند و اين موضوع هيچ ارتباطي به تحريم و كمبود سالن سينمايي ندارد.
وي تصريح كرد: مشكلي كه براي فيلم سينمايي "خوابم مي آد" رخ داد و در نهايت عدم اكران آن در برخي سالن هاي سينمايي باز هم اين فيلم را سرپا نگه داشت.
جعفري ادامه داد: خاطرم هست حدود ساعت 12 شب من به همراه خانواده ام به تماشاي اين فيلم نشستم و اين يعني اينكه مخاطب از فيلم خوب در حال و شرايطي استقبال مي كند.
صابري در ادامه تصريح كرد: احساس مي كنم بيشترين مشكل را هنگامي دچار شديم كه اين موضوع رسانه اي شد، سينما آزادي كه بهترين سينماي ما است امروز در آستانه تعطيلي قرار گرفته است و شوراي صنفي نمايش از دادن حواله نمايش فيلم خودداري مي كند كه اين موضوع نيز دليل دارد زيرا يكسري تخلفات رخ داده است.
صابري اظهار داشت: ما با دوستان شورا و حوزه هنري صحبت كرديم و گفتم تصميمات شما به ما لطمه مي زند اما وقتي اسامي فيلم هايي كه دوستان با آنها مشكل داشتند رسانه اي شد ديگر دو طرف كوتاه نيامدند و لجبازي صورت گرفت.
در ادامه صابري به استقبال مخاطب از فيلم هاي خوب اشاره كرد و گفت: مخاطب ثابت كرده كه فيلم خوب در هر زماني و هر شرايطي كه اكران شود از آن استقبال مي كند و فيلم نيز فروش خود را خواهد كرد.

*ديگر فيلم نمي سازم

كارگردان سريال تلويزيوني "خط قرمز" افزود: متأسفانه فيلمسازان ما امروز به جاي اينكه فيلم بسازند درگير مسائل حاشيه اي شده اند، بحران سينما به قدري جدي است كه مسئولاني چون شمقدري بايد بيايند و در مورد آن پاسخ گو باشند.
صابري در ادامه گفت: با همه اين ها اگر اين وضعيت ادامه پيدا كند ديگر سالن هاي سينمايي قادر به روشن نگه داشتن چراغ سينما نخواهم بود.
كارگردان فيلم سينمايي "مجنون ليلي" تأكيد كرد: سال گذشته سازمان سينمايي تشكيل شد اما چه اتفاقي رخ داد آيا وضعيت مشكلات سينمايي بهبود پيدا كرد.
جعفري گفت: به اعتقاد من مديري كه مدير نيست بايد برود و در سر جاي قبلي خود قرار گيرد گرچه من ديگر در شرايط فعلي فيلم نخواهم ساخت اما اين مديريت اشكال دارد.
اين كارگردان اظهار داشت: چند روز پيش شنيدم كه گويا شخص وزير قرار است زير پروانه نمايش ها را امضا كند كه اين موضوع دردي بزرگ است.
صابري خاطرنشان كرد: اگر كسي كه در رأس امور است همه را به يك چشم ببيند ما دچار مشكل نمي شويم.
وي تصريح كرد: تمامي سالن هاي سينمايي براي نمايش فيلم هاي جشنواره فجر اعلام آمادگي كرده اند كه به زودي اسامي سالن ها مشخص خواهند شد.
خوب راست ميگه ديگه
وقتي يه فيلم مجوز و همه چي داره، چرا بايد موقعه پخش و اكران بهش گير بدن؟... خو از اول اصلا اجازه ساخت بهش نميدادن ديگهazsx