ایران رمان

نسخه‌ی کامل: چگونه به سوی خدا بازگردم..
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
مطرح شده درسایت بود:
پرسش:
من به دليل جهالت سالهاي زيادي نماز نخوندم، روزه نگرفتم؛ تو خونه اي بزرگ شدم كه خيلي واجب نميدونستن برام. خودمم جاهل بودم ازدواج كردم، محيطم تغيير كرده، ميخوام نماز خون شم، روزه بگيرم. هرچي حساب ميكنم روزه هاي قضام چند هزار روز ميشه واسه ١٧ سال از نه سالگي.
اين همه رو چكار كنم نماز ها. رو چي؟ به اينا كه فكر ميكنم ميبينم حتما جهنميم ديگه، واسه چي بخونم و روزه بگيرم. هفده سال ضربدر سي ضربدر ٦٠ ! غير از نمازام! كل عمري كه مونده نميرسم قضا بگيرم. چكار كنم؟

پاسخ:قبل از هر چیز تبریک عرض می کنم بابت این بازگشت نورانی.

ان شاءالله خداوند به شما در این مسیر کمک کرده و توفیقاتتان روزافزون باشد.

در مورد قضا کردن نمازها و روزه ها اصلا نگران نباشید.

می توانید هرچه زودتر شروع کرده و بدون اینکه به خودتان فشار بیاورید، کم کم قضا کنید.

یکی از بهترین راه های قضا کردن نماز و روزه های قبلی، اینست که در هر روز به جای یک وعده نماز، دو وعده بخوانید.

یعنی صبح دو تا نماز صبح بخوانید. یکی نماز صبح همان روز و یکی هم قضای نماز صبح از گذشته.

همینطور در مورد نماز ظهر و ...

و در مورد روزه، هر هفته، دوشنبه و پنجشنبه را که به طور کلی برای روزه گرفتن مستحب هستند، انتخاب کرده و روزه قضا بگیرید.

با این روند، در طی یک سال، 104 روز (معادل سه ماه و نیم) از روزه هایتان ادا خواهد شد.

با در نظر گرفتن گرفتاری و مسافرت و ... حداقل می توان روی دو ماه در سال حساب کرد که خیلی زود تمام شده و زحمت خیلی زیادی هم ندارد.

در کنار برنامه ریزی برای قضا کردن نماز و روزه، به این مسئله هم توجه بفرمائید که خداوند از نیت و حقیقتِ توبه شما آگاه است و همین که شروع به جبران کنید، و برنامه منظم و جدی برای آن داشته باشید، در درگاه خداوند، بخشیده شده هستید و اگر خدای نکرده فرصتی هم برای ادای همه آنها پیدا نشد، (از طرح این مسئله عذرخواهی می کنم، چون اشاره کردید که "کل عمری که مونده نمیرسم قضا بگیرم" عرض کردم که نگران نباشید) عقوبتی برای مقدار باقیمانده وجود ندارد.

البته این نگاه اخلاقی به ماجراست و حکم شرعی متفاوت است.

امیدوارم همیشه در جهت رضای پروردگار گام برداشته و در این راه پایدار باشید.