ایران رمان

نسخه‌ی کامل: 4 گام طلایی برای ترک سیـ ـگار!
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
شاید برای برخی از افراد معتاد به سیـ ـگار ترک سیـ ـگار غیر ممکن باشد اما دکتر ماکس پمبرتون بر این اعتقاد است که امکان ندارد فردی این 4 گام را طی نماید و سیـ ـگار کشیدن خود را ترک ننماید.این سخنان گفته های خانم دکتری است که 20 سال اعتیاد به سیـ ـگار داشته اما با انجام این 4 مرحله توانسته است خود را به ترک برساند.
[عکس: 1419787277_dailykhabar_ir_1.jpg]
من عاشق سیـ ـگار کشیدن بودم. یا حداقل باید بگویم که فکر می کردم سیـ ـگار کشیدن را دوست دارم.به عنوان یک دکتر از مضرات ان اگاه بودم اما نمی توانستم انرا ترک نمایم.در واقع اگر مضرات سیـ ـگار به زبان عامه پسند بیان شود شاید دیگر هیچ فردی لب به سیـ ـگار نزند اما این همه ماجرا نخواهد بود.در طول مدت 20 سال از عمرم مدام با خودم می گفتم بلاخره روزی سیـ ـگار را ترک می کنم.جشن تولد 30 سالگی من هم رسید اما خبری از ترک سیـ ـگار من نشد.چند ماه قبل با خود گفتم اگر سیـ ـگار را بخواهم با این روش ادامه دهم مجبور خواهم بود تا لحظه مرگ سیـ ـگار به لب باشم.اما همین که به ترک فکر می کردم کوهی از غصه سراسر وجودم را فرا می گرفت.قادر به ترک کردن چیزی نبودم که یک عمر به ان پک زده بودم.گیج شده بودم.عاشق سیـ ـگار کشیدن بودم اما از طرف دیگر وقتی به این قضیه فکر می کردم با خودم می گفتم که سیـ ـگار کشیدن عاقبت مرا خواهد کشت.
یک روز که داشتم به سر کارم می رفتم گویی صدایی از درونم فریاد می زد که دیگر بس کن!پدر بزرگ و مادربزرگ تو به خاطر سیـ ـگار کشیدن دچار سرطان ریه شدند و فوت نمودند!مادرم یک ریز از سیـ ـگار کشیدن من انتقاد می کردد.اما من اینقدر معتاد به سیـ ـگار کشیدن بودم که حتی مردن برایم مهم نبود.چندین سال بود اعتیاد به سیـ ـگار داشتم.اکثر نشانه هایی را که بیمارانم از سیـ ـگار کشیدن خود به زبان می اوردند در من هم موجود بود.
[عکس: 1419787277_dailykhabar_ir_2.jpg]
من اکثر بیمارانی که جهت درمان مراجعه می نمودند از روش درمان شناختی رفتاری یا

CBT
به معالجه انها می پرداختم.گاهی اوقات به ذهنم می رسید که چرا با این روش به معالجه خودن نپردازم
.
مبحث درمان شناختی رفتاری به بیماران فرصت می دهد زمینه هایی را که باعث بروز مشکلات در زندگی انها می گردد را مورد برسی دقیق قرار دهند و همچنین برخی از افکار ناشایست را که سد راه انها شده از خود دور نمایند
به همین خاطر تصمیم گرفتم خودم را با این روش به محک ازمون بگذارم.همه افکار قبلی خود را از سر بیرون ریختم و تصمیم خود را برای این ازمون جزم نمودم.و بلاخره کارساز شد.تصمیم گرفتم روش ترک خود را برای شما علاقمندان مطرح نمایم شاید موثر باشد
:
گام اول
قلم و کاغذی اماده نموده و ببنویسید که برای چه به سیـ ـگار کشیدن علاقه دارید.هر چه به ذهنتان می رسد بنویسید.نگران نباشید که برخی از انها شاید احمقانه بنظر اید.ضمنا برای خود دلایل انها را هم ذکر نمایید.خیلی مهم است که برسی نمایید سیـ ـگار کشیدن چه حسی به شما می دهد.مثلا با این سوال شروع نمایید که ایا سیـ ـگار کشیدن موجب اعتماد به نفس بیشتر من می گردد؟ایا سیـ ـگار کشیدن به من ارامش می بخشد؟خلاصه هر چیزی که فکر می کنید سیـ ـگار کشیدن برای شما دارد انرا بیان نمایید.در نهایت توجه داشته باشید هر چیزی را که می نویسید باید دلیل انرا هم ذکر نمایید.
[عکس: 1419787277_dailykhabar_ir_3.jpg]
گام دوم
اکنون کاغذ دیگر اماده نمایید و هر چیزی را که مانع ترک سیـ ـگار شماست را بیان نمایید و روی کاغذ بنویسید.اندکی مشکل بنظر می رسد.شما مدتهاست که بدون فکر کردن به سیـ ـگار به ان پک می زدید.سعی نمایید به این سوال پاسخ دهید که واقعا چه چیزهایی مانع ترک نمودن سیـ ـگار من می باشد و یا چه چیزهایی وجود دارد که شما را به وحشت می اندازد؟همه موارد را روی برگه ردیف نمایید.در پایان اینها مواردی هستند که سد راه ترک سیـ ـگار شما شده اند.
گام سوم:
اکنون به مرحله اول برگردید و منافعی را که سیـ ـگار نکشیدن برای شما دارد لیست نمایید.از خود بپرسید سیـ ـگار نکشیدن چه مزایایی دارد؟چرا باید شما سیـ ـگار کشیدن را ترک نمایید؟و در نهایت دلایل شما برای ترک طولانی مدت سیـ ـگار چیست؟ما این موارد را "لیست ترک"می نامیم
به گزارش دیلی خبر ایران،موارد گام اول همه احساس وهمی شما از سیـ ـگار کشیدن است.دلیل های منطقی است که خودتان برای سیـ ـگار کشیدن ردیف کرده اید.شاید از نظر شما منطقی بنظر ایند اما واقعیت چیز دیگریست.در حقیقت انها مواردی است که شما سعی نمودید سیـ ـگار کشیدن خود را توجیه نمایید
اکنون ما به این جواب رسیده ایم که سیـ ـگار برای ما مضر است.علاوه بر اینکه سیـ ـگار کشیدن موجب هدر رفتن پول ما شده است به بدن ما اسیب وارد نموده است.اسیب هایی که ممکن بوده است به مرگ ما بینجامد.در این مرحله در ذهن شما تناقضاتی رخ می دهد.من می دانم که سیـ ـگار برایم مضر است اما به کشیدن ان می پردازم در حالی که نباید چنین کاری را انجام دهم.
در علم روانشناسی به چنین پدیده ای "اختلاط شناختی"گفته می شود.در حقیقت بین افکار ما تضاد بوجود می اید.ذهن شما به دنبال راه حلی برای برطرف نمودن این تضادهاست.به خاطر اینکه قادر به حل کردن ماجرا نیست شما را به سمت سیـ ـگار کشیدن مجدد می کشاند.بنا بر این دلایلی را که افراد سیـ ـگاری برای توجیه نمودن سیـ ـگار کشیدن خود به زبان می اورند همه غیر منطقی است
به عنوان مثال نیکوتین باعث کاهش استرس نمی شود و ماندگاری ان در بدن خوب نیست بنا براین افراد سیـ ـگاری بیشتر وقتشان را در حالت پایداری از تخلیه ملایم به سر می برند.هر موقع ناراحتی خفیف دارند انرا سعی می نمایند با سیـ ـگار کشیدن از بین ببرند اما پس از مدت کوتاه دوباره تخلیه رخ می دهد.افراد فکر می نمایند با سیـ ـگار کشیدن استرس و ناراحتی انها زدوده می گردد در حالی که واقعیت اینطور نیست.
هیچ چیزی در سیـ ـگار وجود ندارد که باعث ارام شدن ما شود.سیـ ـگار کشیدن موجب افزایش فشار خون و ضربان قلب می گردد.تنها چیزی که سیـ ـگار به افراد می دهد تخلیه ملایم نیکوتین است که افراد در طول روز زیاد انرا تجربه می نمایند.با در نظر داشتن این مرحله به سراغ مرحله چهارم می رویم
گام چهارم:
به گزارش دیلی خبر ایران، تصور نمایید وکیلی در دادگاه هستید که سعی می نمایید با دلایل خود جلو قاضی دادگاه از متهم خود که سیـ ـگار است دفاع نمایید.شما دارای دلایل کافی از گامهای مرحله اول و دوم دارید.شما تصمیم دارید جلو قاضی با دلایل خود دفاع نمایید.شما خود را متقاعد نمایید که با این همه دلیل می توانید جلو قاضی حرفهای زیادی برای گفتن داشته باشید.از عبارتهای احساسی استفاده نمایید.سعی نمایید احساسات طرف مقابل را به سمت خود جلب نمایید.سیـ ـگار متهم اصلی است و شما سعی دارید از او دفاع نمایید.
اکنون وقت انست که نقش خود را عوض نمایید و فکر نمایید وکیل مدافع محاکمه هستید.سخنان خود را بر ضد سیـ ـگار کشیدن شروع نمایید.شما همانطور که موارد گام سوم را بیان می دارید سعی نمایید از مضرات سیـ ـگار دفاع نمایید.شما سعی دارید در دادگاه عنوان نمایید که سیـ ـگار کشیدن چیز بسیار مزخرفی است
انچه را که شما در مرحله چهارم بیان نمودید انعکاس دهنده ان چیزی است که در ذهن شما می گذشته است.شما متوجه می شوید که با چنین تمرینی می توانید به خیلی از چیزها عینیت ببخشید.
ترک سیـ ـگار به شما اعتماد بنفس بیشتر می دهد.به شما احساس خوب بودن می دهد.خود را باور نمایید.من خودم با انجام این چند گام که توسط دکتر ماکس پمبرتون نوشته شده است موفق به ترک سیـ ـگار شدم.دکتر پمبرتون می گوید همه با تمرین این 4 گام می توانند به ترک سیـ ـگار برسند.