امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال یک وهابی در مورد جانشینی پیامبر
ج: أيها الرسول بلغ ما أنزل إليك من ربك ان عليا مولى المؤمنين وإن لم تفعل فما بلغت رسالته والله يعصمك من الناس.

آيا پيامبر ص قبل از آيه هم علي ع را به عنوان جانشين خود معرفي كرده بود؟
اگر بله خب در اين صورت اين آيه هيج ربطي به امامت امام علي ندارد

پاسخ:

آنچه مسلم است آن است که پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) لااقل در سه موضع امامت امام علی (علیه السلام) را بیان فرموده اند:
الف: در آغاز بعثت؛ آنگاه كه پيامبراکرم(صلی الله علیه وآله) از طرف خدا مأموريت يافت تا خويشانش را به مقتضاى آيه «وَ أنْذرْ عَشِيْرَتَكَ الْاقْرَبِيْنَ»؛[1] به آيين توحيد دعوت كند، و رسالت خویش را علنی فرماید، که در این مقطع آن حضرت معرفی جانشین خود را قرین اعلان رسالت خویش بیان فرمودند؛ لذا بعد از اعلان رسالت خویش فرمودند:«فَأيّكم يوازرنى فى هذالأمر على ان يكون اخى و وزيرى و خليفتى و وصيّي فيكم»؛[2] كداميك از شما در اين امر مرا يارى مى‏ نمايد تا برادر و وزير و وصى و جانشين من در ميان شما باشد؟ تنها كسى كه به اين نداى ملكوتى پاسخ مثبت داد، على(عليه السلام) فرزند ابوطالب بود. در اين هنگام، رسول خدا(صلی الله علیه وآله) رو به خويشاوندان خود كرده، فرمود: «إنّ هذا أخي و وصيّى و خليفتى فيكم فاسمعوا له و أطيعوه»؛[3]اين (على)، برادر، وصى و جانشين من است در ميان شما، به سخنان وى گوش فرا دهيد و از او پيروى نماييد.

ب: در غزوه تبوك؛ که پيامبر اکرم(صلى الله عليه و آله) به على(عليه السلام) فرمودند: «أَلاَ تَرْضَى أَنْ تَكُونَ مِنِّي بِمَنْزِلَةِ هَارُونَ، مِنْ مُوسَى إِلَّا أَنَّهُ لَيْسَ نَبِيٌّ بَعْدِي»؛[4]آيا خشنود نمى ‏شوى كه تو نسبت به من به منزله هارون نسبت به موسى باشى، جز اين كه پس از من پيامبرى نيست. يعنى همانگونه كه هارون وصى و جانشين بلافصل حضرت موسى بود، تو نيز خليفه و جانشين من هستى.

ج: در سال دهم هجرت؛ رسول خدا(صلى الله عليه و آله) به هنگام بازگشت از حجةالوداع، در سرزمينى به نام «غدير خم» على(عليه السلام) را در ميان جمعيّتى انبوه‏ به عنوان ولى مسلمانان و مؤمنان معرفى كرد و فرمود:«مَنْ كُنْتُ مَوْلاهُ فَعَلِيٌّ مَوْلاهُ ».[5]

2) باید توجه داشت که معرفی امام علی(علیه السلام) در روز غدیر خم دارای ویژگی های خاصی است که در معرفی های قبلی وجود نداشته، همچون:

*‌ معرفی امام علی(علیه السلام) به عنوان امام در روز غدیر؛ در حجة الوداع صورت پذیرفت؛ لذا چنین امری خود اتمام حجت بر مردم بوده است؛

* معرفی امام علی (علیه السلام) در روز غدیر، دستوری از جانب خدای متعال بوده است؛ در حالی که در معرفی های قبل این ویژگی بدین شکل وجود نداشته؛

*معرفی امام علی(علیه السلام) در روز غدیر خم، در حضور جمعیت انبوهی از مسلمانان صورت پذیرفت و همه مامور شدند که به غائبین این خبر را برسانند؛‌ در حالی که در معرفی های قبلی این خصوصیت وجود نداشت.

* همه مامور به بیعت با امام علی(علیه السلام) می شوند و به آنحضرت به عنوان «امیرالمومنین» بیعت نموده و به حضرت تبریک می گویند. بنابراین آیه ی ابلاغ هیچ منافاتی با معرفی های قبلی نداشته؛ بلکه اتمام حجتی از جانب خدای متعال بوده و اینکه(چنانچه در حدیث منزلت بیان گردید که همه ویژگی های نبی جز رسالت، در امام نیز وجود دارد) معرفی جانشین پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) نیز امری الهی می باشد.

موفق باشید.

[1]
. الشعراء(26)، 214.

[2]
. تاریخ الطبری، ج2، ص64، موسسة اعلمی للمطبوعات؛ الکامل، ابن الاثیر، ج2، ص63، دار صادر؛ و...

[3]
. همان.

[4]
. صحیح البخاری، کتاب المغازی، بَابُ غَزْوَةِ تَبُوكَ وَهِيَ غَزْوَةُ العُسْرَةِ، ح:4416، دار طوق النجاة؛‌و...

[5]
. مسند الإمام أحمد بن حنبل، ح:641، مؤسسة الرسالة؛و..
تصویرقشنگیست که در صحنه ی محشر مادورحسینیم(ع) و بهشت است که مات است!
پاسخ
سپاس شده توسط:
چه جالب من فکر می کردم بعد ایه تصمیم به جانشینی امام علی(ع)شده
ممنونمmara
وقتی می گوییم دور!
دور از کجا؟
هر کسی باید یک نفر را داشته باشد
تا فاصله ها را با او بسنجد...

-حسن آذری
پاسخ
سپاس شده توسط:
ناز عزیز ممنون از مطالب زیبا و مفیدی که ارسال می کنی mara
ابر و باد و مه و خورشید و فلک یک شعر است / هر نسیم حرم کرب و بلا را عشق است.
پاسخ
سپاس شده توسط:
(۲۵-۱۰-۹۴، ۰۸:۰۹ ب.ظ)شقایق سرخ نوشته: ناز عزیز ممنون از مطالب زیبا و مفیدی که ارسال می کنی mara

خواهش میکنم عزیزمmara
فقط nza هست نهnazmara
تصویرقشنگیست که در صحنه ی محشر مادورحسینیم(ع) و بهشت است که مات است!
پاسخ
سپاس شده توسط: