امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
موریس اِشِر ، تداعی بی نهایت | ریاضیات از نگاهی نو
[عکس: IMG-20170529-114700.jpg]
موریس کرنلس اِشِر (Maurits Cornelis Escher) معروف به موریس اشر یک هنرمند گرافیک اهل هلند بود که آثار شگرفی از حکاکی روی چوب، چاپ سنگی و قلم زنی سایه روشن را خلق کرد که از محاسبات ریاضی الهام گرفته ‌اند.

او به خاطر آثاری که ته مایه ی از مفاهیم ریاضی داشت در جهان مشهور است. هنر اشر نزد دانشمندان و ریاضیدانان، و همچنین در میان مردم عادی به خوبی شناخته شده است. افزون بر اینکه آثار او در انواع مقالات فنی استفاده می‌شود، کارهایش بر روی جلد بسیاری از کتاب‌ها و آلبوم‌ها نقش بسته است.[مثلا عکس ویرایش جدید کتاب "هندسه اقلیدسی و نا اقلیدسی" گرینبرگ یا عکس کتاب "قضیه گودل" انتشارات نیلوفر ]

او یکی از منابع الهام عمده "داگلاس هافستادر" در نگارش کتاب «گودل، اشر، باخ» در سال ۱۹۷۹ بود.
از مشهورترین آثار او «نسبیت»، «آبشار»، «دست با بازتاب کره» و «دستانی که نقاشی می‌کنند» هستند. موزه اشر درلاهه در بردارنده برخی از آثار اوست.

ویژگی کارهای او استفاده از اشکال و عملیات ریاضی است از جمله اشیاء غیرممکن، اکتشاف بی‌نهایت، انعکاس، تقارن،ژرفانمایی، بریدن و یا امتداد اضلاع و زوایای چندوجهیها،هندسه هذلولی، موزائیک‌کاری و مانند آن‌ها.

اگر چه اشر را فاقد دانش ریاضی می‌دانند اما او با ریاضیدانانی چون جورج پولیا، راجر پنروز، و هارولد کوکستر تعامل داشت و مقالات ریاضی ایشان و همچنین نوشته‌های بلورنگار معروف فردریش هاگ را می‌خواند و به این وسیله تحقیقات خود در مورد موزائیک‌کاری را توسعه می‌داد.

این هنرمند می‌توانست با نقاشی‌های خود سازه‌هایی ترسیم نماید که به نظر غیرممکن می‌رسیدند و به نوعی مفهوم بی‌نهایت را تداعی می‌کردند. مفهوم دیگری که در نقاشیهای این گرافیست زیاد به چشم می‌خورد، مفهوم دگردیسی و تبدیل و تناسخ یک موجود به موجودی دیگر در زنجیره‌ای بی‌انتهاست.

گالری آثار این هنرمند رو میتونید از سایت زیر نگاه کنید :
[تو قسمت های period و collection و medium هر گزینه شامل بخشی از آثار این هنرمنده]

http://www.mcescher.com/gallery/
"مهربانی" مهمترین اصل "انسانیت" است .
اگر کسی از من کمک بخواهد یعنی من هنوز روی
زمین ارزش دارم.
پاسخ
سپاس شده توسط:

چه کسانی از این موضوع دیدن کرده اند
4 کاربر که از این موضوع دیدن کرده اند:
خانوم معلم (۰۹-۰۳-۹۶, ۰۴:۵۸ ق.ظ)، صنم بانو (۰۹-۰۳-۹۶, ۰۷:۲۶ ق.ظ)، d.ali (۰۹-۰۳-۹۶, ۰۵:۲۷ ق.ظ)، .AtenA. (۰۹-۰۳-۹۶, ۰۷:۳۵ ق.ظ)

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان