امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
«اسب های سرکش» در تماشاخانه مهر به صحنه میرود
«اسب های سرکش» در تماشاخانه مهر به صحنه میرود

نمایش «اسب های سرکش» به نویسندگی و کارگردانی علی محمد رادمنش از جمعه ۲۸ آذرماه، ساعت ۱۸:۳۰، در تماشاخانه مهر حوزه هنری به صحنه میرود.
به گزارش سایت ایران تئاتر، علیمحمد رادمنش دربارهٔ آسیب های نمایشهای مذهبی گفت: «شکی نیست که تماشاگر و مخاطب تئاتر، نسبت به نمایش های مذهبی، دافعه پیدا کرده است. کافی است یک نشانهٔ کلیشه ای از نمایش های مذهبی در پوستر یا بروشور تئاتری باشد تا تماشاگر آن را پس بزند. البته نه اینکه مضامین مذهبی مورد توجه مردم نباشد، نه؛ بلکه مخاطب، به دنبال گونه ها و شکلهای جدیدی در عرصهٔ تئاتر مذهبی است.»
وی تصریح کرد: «ما در تعریف نمایش مذهبی دچار خطا شده ایم. شکسپیر در دورهٔ خود یک نمایشنامه نویس مذهبی بوده است. به طور مثال در هملت، مکبث و حتی در رومئو و ژولیت، اعتقادات مذهبی و مسیحی به طور مدام مورد بحث و تذکر قرار میگیرد اما در وام گیری از دانش تئاتر غرب، در تعریف نمایش دینی دچار غفلت و اشتباه هستیم. نویسندگان ما باید دقت و نظر بیشتری نسبت به نگارش آثار خود داشته باشند ضمن اینکه معتقدم با توجه به حمایت هایی که ارگان های مختلف از تئاتر دینی داشته اند، نویسندگان ما قدری کم کاری کرده اند.»
این نمایشنامه نویس درباره متن نمایشنامه «اسب های سرکش» گفت: «من مدت ها روی کتب مذهبی مثل نهج البلاغه کار کرده ام و همیشه این فکر در ذهنم بود که چگونه میتوان نهج البلاغه را که متن سخنرانی و منبر مکتوب است را به نمایشنامه تبدیل کرد. قصهٔ نمایش من برگرفته از سخنان امام علی (ع) در خطبه ۱۶ نهج البلاغه است. «اسبهای سرکش» قصه دو شبیه خوان را بیان میکند که برای دست یافتن به خواستهٔ خویش، موجب دودستگی میان تعزیه خوان ها و مردم شده اند. زنی در برابر آنها، مصمم است که دوباره مردم و تعزیه خوان ها را برای یک مجلس گرد هم آورد.»
وی ادامه داد: «امام علی (ع) در فرازی از خطبه ۱۶ با بیان یک تشبیه زیبا به نکته بسیار مهمّى اشاره مىکند که اگر مردم آن را به کار بندند مىتوانند از آلودگیها و انحرافات مصون بمانند و در بیراهه ها سرگردان نشوند و به سر منزل مقصود برسند و آن اینکه گناه را در آغاز امر باید کنترل کرد و از حوزه آن دور شد، چرا که وقتى انسان در آن گرفتار شود گناهان و خطاهاى دیگر، زنجیروار او را به سوى خود مىکشند و زمام اختیار را از کف او بیرون مىبرند و در درّه هاى هولناک بدبختى فرو مىافکنند.»
این کارگردان اضافه کرد: ««اسبهای سرکش» راجع به خصلتی از آدمی است که به دشواری میتواند آن را در موقعیتهای پیروزی و شکست، کنترل نماید. این خصلت همچون شمشیر دولبه ای است که گاه چنان اسیرش میشویم که فراموش میکنیم این خصلت میتواند برای اجتماع و آنگاه برای خویشتن مهلک باشد! خصلتی که اندیشهٔ استبداد و اتحاد را به یک اندازه در خود نهفته دارد.»
نویسنده نمایشنامه «بید خون» افزود: «امام علی (ع) در این باره میفرمایند: ««... سوگند به کسى که محمد را به حق فرستاده است، در غربال آزمایش، به هم درآمیخته و غربال مىشوید تا صالح از فاسد جدا گردد. یا همانند دانه هایى که در دیگ مىریزند، تا چون به جوش آید، زیر و زبر شوند. پس، پست ترین شما بالاترین شما شود و بالاترین تان، پست ترین تان. واپس ماندگانتان پیش افتند و پیشى گرفتگان تان واپس رانده شوند... در خانه هاى خود آرام گیرید و با یکدیگر طریق آشتى سپارید... هیچ ستاینده اى جز پروردگارش را نستاید و هیچ ملامت کننده اى نباید جز خود را ملامت نماید.» دقیق شدن در کام مولا، تلنگر جدیای برای همه ماست.»
علی محمد رادمنش در پایان گفت: «همانطور که گفتم گاهی حمایت های متعدد باعث کم کاری نویسندگان ما شده است. البته حوزه هنری با توجه به حضور مدیران و حضور کارشناسان متخصص، دقت نظر بیشتری در حمایتهای خود مبذول داشته که البته هنوز هم نواقصی دیده میشود. اگر حمایتها متوجه متون و نمایش هایی شود که به لحاظ کیفی مورد توجه اند و فقط قصد پر کردن آمار ارائه نمیشوند، حتما نتایج بهتری دریافت خواهد شد.»
نمایش «اسبهای سرکش» به نویسندگی و کارگردانی علیمحمد رادمنش در قالب سوگواره خمسه از جمعه ۲۸ آذرماه، ساعت ۱۸:۳۰، در تماشاخانه مهر حوزه هنری به صحنه میرود. این نمایش در ایام تعطیل سوگواری های آخر ماه صفر نیز اجرا خواهد شد.
تا وقتی عشق آسمونی دارم
چه نیازی به عشق زمینی دارم
×من نوشت

پاسخ
سپاس شده توسط: