امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آیا بواسیر به سرطان تبدیل میشود؟
#1
بیماری بواسیر یا هموروئید به متورم شدن سیاهرگ ها در مقعد گفته میشود. اگر این سیاهرگ آسیب دیده داخل کانال مقعد یا رکتوم باشد، هموروئید از نوع داخلی است. در صورتی که سیاهرگ آسیب دیده بر روی عضله مقعد و خارج از کانال است، هموروئید خارجی نام می گیرد. برخی شباهت ها بین این بیماری و سرطان موجب شده، عده ای آن را به اشتباه بگیرند. امروز تصمیم داریم به سوال”آیا بواسیر باعث سرطان میشود؟” و دیگر سوالات مشابه پاسخ دهیم.
آیا بواسیر باعث سرطان میشود ؟
خیر، شواهد و نتیجه تحقیقات در طی این سالها به اثبات رسانده، امکان سرطانی شدن بافت هموروئیدی وجود ندارد. درمان نکردن بیماری هموروئید عوارضی را به همراه دارد، اما سرطان روده یا مقعد جزء این عوارض نیست.
رابطه بواسیر با سرطان چیست؟
همانطور که اشاره شد، بواسیر متورم شده سیاهرگ ها در کانال مقعدی و یا خارج از آن است. این بیماری باعث ایجاد زائده های گوشتی در مقعد می شود.در موارد پیشرفته تر ممکن است این زائده از مقعد خارج شود. خوشبختانه این زائده گوشتی خوش خیم است و تنها سیاهرگی است که متورم شده.
هر عاملی که فشار زیادی به مقعد وارد میکند، علت بواسیر است. به طور مثال یبوست، اسهال مزمن، زایمان، بارداری، کهولت سن، رابطه مقعدی و … از مهمترین عوامل ایجاد این بیماری هستند. درمان بواسیر با لیزر روشی کم هزینه، سریع و بدون عوارض است که فقط با یکبار انجام آن می توانید برای همیشه از شر این عارضه خلاص شوید.
سرطان مقعد با بیماری بواسیر متفاوت است. سرطان به تشکیل تومور های سرطان در کانال مقعد گفته میشود. علت این بیماری اختلال در رشد سلول ها است.
منبع : کلینیک عابدیان drabedian.com
پاسخ
سپاس شده توسط: sadaf ، minaa


چه کسانی از این موضوع دیدن کرده اند
3 کاربر که از این موضوع دیدن کرده اند:
sadaf (۰۴-۰۶-۹۹, ۱۱:۱۹ ق.ظ)، minaa (۰۴-۰۶-۹۹, ۱۱:۴۵ ق.ظ)، yegane@27 (۰۴-۰۶-۹۹, ۱۰:۳۲ ق.ظ)

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان