امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اعتراض شدید هنرمندان مقابل خانه موسیقی
93/12/18

خبرآنلاین: جمعی از هنرمندان دوشنبه شب هفدهم اسفندماه مقابل این خانه موسیقی تجمع کردند تا به وضعیت پیش آمده برای کنسرت‌ها اعتراض کنند.

در ابتدای این تجمع محمد سریر رییس هیات مدیره خانه با اشاره به اتفاقات اخیر که در حوزه موسیقی رخ داده گفت که این اتفاقات نشات گرفته از راه و اندیشه‌ای خاص است و امکان دارد تداوم بیابد به همین خاطر خانه موسیقی باید به عنوان یک نهاد مدنی جلوی این اقدام را بگیرد.

مصیبت‌هایی تجربه نشده در ۳۰ سال اخیر

حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی دیگر سخنرانی بود که در این تجمع گفت که امشب یک درد مشترک اعضای خانه موسیقی را دور هم جمع کرده است: «متاسفانه امروز مصیبت‌هایی را تجربه می‌کنیم که در سی سال اخیر بی‌سابقه بوده است. هیچ وقت فکر نمی‌کردیم با آغاز دولت «تدبیر و امید» موسیقی‌دان‌ها این گونه دچار یاس و ناامیدی شوند. رفتارها تا جایی پیش رفته که دیگر به جامعه موسیقی توهین می‌کنند. هر کسی به خودش اجازه می‌دهد هر چه می‌خواهد بگوید و این دل ما را به درد آورده است. ما یک خانواده ۱۵ هزار نفری هستیم و کسی حق ندارد به ما توهین کند. حضور موسیقی در همه عرصه‌ها چشمگیر است پس چطور این قدر راحت به این جامعه توهین می‌کنند و می‌گویند موسیقی در هر شکلش مطرب بازی است؟ آیا جامعه موسیقی این توهین را تحمل می کند؟»

او با اشاره به بحث تعطیلی آموزش موسیقی در فرهنگسرا به نقش خانه موسیقی اشاره کرد و گفت: «امروز بیش از هر زمان دیگری به وحدت نیاز داریم و باید بیش از همیشه خانه موسیقی را خانه خودمان بدانیم. فهمیدیم عمدی در کار است و می‌خواهند بنای موسیقی را از این شهر بکننداما ما این اجازه را نخواهیم داد. مگر می‌شود فرهنگسرا وجود داشته باشد اما موسیقی در آن تدریس نشود؟ خودشان می‌گفتند نمی‌خواهیم با آموزشگاه‌های آزاد رقابت کنیم پس چطور کلاس‌های سینم ا و آشپزی را تعطیل نمی‌کنند؟ مگر آن‌ها آموزشگاه آزاد ندارند؟»

نوربخش شروع ماجراهای اتفاق افتاده برای موسیقی را از روزی دانست که از حضور بانوان روی صحنه خودداری کردند: «این کار هیچ وجهه قانونی ندارد. مگر می‌شود که در مملکتی زنان حق آموزش موسیقی داشته باشند، اما حق اجرا نداشته باشند؟ این یک بام و دو هوا چه توجیهی دارد؟ اول در دو استان این ممنوعیت رخ داد و حالا به ۱۲ استان گسترش پیا کرده، اخیرا هم متاسفانه اتفاقات تلخی را در خراسان رضوی تجربه کردیم: یکی این که حریر شریعت‌زاده را از روی صحنه پایین آوردند و دیگر این که کنسرت علیرضا قربانی را لغو کردند اما اوج فاجعه آنجا بود که به ساحت موسیقی توهین کردند.»

مدیرعامل خانه موسیقی همچنین گفت که برای هر کس سخنان به گفته توهین‌آمیز مطرح شده در چند هفته گذشته را نقل کرده شگفت زده شده و پرسیده چطور یک مسئول می‌تواند پشت تریبون به موسیقی‌دانان توهین کند؟ این مسئله نیاز به اعلام موضع دارد و در بخش‌هایی هم مشمول پیگرد قانونی است. فکر می‌کنم برخوردی که با آقای قربانی شد می‌تواند مورد پیگیرد قانونی قرار بگیرد.»

وسط اجرا به همسرم گفتند از صحنه پایین بیاید

سالار عقیلی دیگر خواننده‌ای بود که درباره یک تجربه تلخ سخن گفت. درباره کنسرتی که در شهر طرقبه برگزار شده بود:‌«ما قرار بود کنسرتی در مشه داشته باشیم که البته تا دو روز پیش از آن نمی‌دانستیم این کنسرت لغو می‌شود یا نه. پیش از آن هم اجرایی در بجنورد برگزار کردیم و بعد از آن مسئولان به ما گفتند احتمالا کنسرت طرقبه لغو خواهد شد. بعد گفتند کنسرت برگزار می‌شود، اما نوازنده زن نمی‌تواند روی صحنه بیاید. من هم به همسرم که نوازنده است گفتم به تهران برگردد اما او ترجیح داد کنار من بماند.»

به روایت عقیلی قبل از کنسرت به او اعلام می‌ؤود که برای نوازنده زن نیز مجوز گرفته شده است و او با تمام گروهش شب اجرا به روی صحنه می‌رود اما: «من تصنیف اول را خواندم و در حال اجرای ساز و آواز بودم که دیدم همسرم از صحنه پایین می‌رود. نمی‌دانستم چه اتفاقی افتاده و بعد از کنسرت خیلی ناراحت بودم. به مسئولان گفتم شما آبروی مرا بردید. در رسانه‌ها مطرح شده بود که سالار عقیلی باید کنسرتش را لغو می‌کرد اما برای من آن لحظه تصمیم‌گیری کار سختی بود. هزار و دویست نفر بلیت خریده بودند. شاید هم اشتباه کردم و نباید کنستر را ادامه می‌دادم اما واقعا نمی‌دانستم چه کار باید کنم. با این حال اگر یک بار دیگر این اتفاق تکرار شود کنسرت را قطع می‌کنم.»

بابت زن بودنم احساس حقارت کردم

حریر شریعت‌زاده همسر سالار عقیلی هم در ادامه روایت همسرش، کلماتی تکان‌دهنده بیان کرد: «من چند بار از زن بودنم احساس حقارت کردم، اما آن شب در مشهد خیلی غمگین شدم و از خودم می‌پرسیدم که چرا باید این اتفاق بیفتد؟ من با وقار به روی صحنه رفتم. آنجا هم فقط ساز زدم و در موسیقی غرق شدم. ولی نمی‌فهمم چرا باید چنین برخوردی با من بشود؟»

ما را رها کنید در این رنج بی‌حساب

بعد از این سخنان عبدالحسین مختاباد خواننده و عضو شورای شهر سخن گفت. او خطاب به برهم‌زنندگان کنسرت اظهار داشت: «آن‌هایی که کنسرت‌ها را بر هم می‌زنند ما به تفکرشان احترام می‌گذاریم اما برای‌شان کارت دعوت نفرستادیم که به کنسرت بیایند. ما کار خودمان را می‌کنیم، آنها هم کار خودشان را بکنند. این رفتارها کارهای حساب‌شده سیاسی است و من از سیاسیون خواهش می‌کنم که ما را رها کنید در این رنج بی‌حساب. صاحبان تفکرات این چنینی حق ندارند تفکرشان را به ما تحمیل کنند. چنین رفتارهایی تازیانه زدن بر دریاست و خودشان خسته می‌شوند.»

این روزها عده‌ای نمی‌خواهند به قانون تن دهند

علیرضا قربانی هم که به تازگی دو کنسرتش لغو شده و امام جمعه مشهد بعد از لغو کنسرت او گفته بود که اجازه مطرب بازی در خراسان را نخواهد داد گفت:‌ «این نوع رفتارها درد مشترکی است که جامعه فرهنگ را در بر گرفته و این فقط مشمول موسیقی نیست. کتاب‌ها هم ممیزی می‌شوند و برای فیلم‌های جشنواره ، اتفاقاتی می‌افتد. موسیقی هم به دلیل برخی مشکلات، مظلومانه تحت فشار است. امروز بیش از هر وقت دیگری نیاز داریم پشت هم باشیم. برای کنسرت مشهد رپرتوآری را انتخاب کردیم که با حال و هوای این شهر تناسب داشته باشد و اجرای‌مان جنبه عرفانی داشت با این حال من از نظر حقوقی و قانونی حق خود می‌دانم که این موضوع را پیگیری کنم ولی متاسفانه این روزها عده‌ای نمی‌خواهند به قانون تن دهند.»

من هم یک مطرب هستم

فردین خلعتبری نیز به عنوان آخرین سخنران با اشاره به اظهارات یکی از مسئولان گفت: «گفته‌اند ما مطرب هستیم، دلم می‌خواهد امروز این را بگویم اگر کاری که قربانی می‌کند مطربی است، پس مطربی خوب است و من هم یک مظرب هستم. اگر امروز به علیرضا قربانی توهین می‌شود در واقع به من و اساتید توهین شده است. خانه موسیقی و همه ۱۶ هزار عضو این خانه باید اعتراض‌شان را بیان کنند. پیشنهاد می‌کنم همه این اعضا در یک سالن رسمی مثل وزارت کشور گرد هم بیایند و اعتراض‌شان را بیان کنند. البته حرکت اعتراضی ما اساسا سیاسی نیست و یک حرکت کاملا قانون‌مدار است که تنها هدفش پیگیری مطالبات قانونی‌ست.
دیشب خوابت را دیدم..
صبح،
شمعداني باغچه مان گل از گلش شکفته بود...
پاسخ
سپاس شده توسط: