امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
افزايش نگران کننده جراحي هاي زيبايي در کشور
افزايش نگران کننده جراحي هاي زيبايي در کشور

خراسان - مورخ چهارشنبه 1392/01/28 شماره انتشار 18380
نويسنده: سميه صادقي social@khorasannews.com
[عکس: NewsImage.aspx?id=993439&filename=Ofoghi_91.jpg]

در اينترنت مي خواندم بازيگري از عمل زيبايي که انجام داده است ناراضي است و به دليل همين عمل جراحي در صورت از حضور او در برخي از سريال ها و فيلم ها استفاده نمي شود. اين که اين بازيگر کيست و چه نوع عمل جراحي انجام داده است بماند. آن چه مهم است اين است که در اين دوره که جراحي زيبايي در کشورمان بازار داغي دارد تنها ۱۰درصد از افرادي که عمل جراحي زيبايي انجام داده اند از عمل شان رضايت دارند و ۵۰درصد نيز کارشان به جراحي دوباره مي کشد. سوالي که اکنون مطرح مي شود اين است که دليل اين همه تب و تاب نگران کننده براي انجام عمل هاي جراحي زيبايي چيست؟ آيا افرادي که به انجام اين عمل ها اقدام مي کنند پس از عمل از چهره جديد خود راضي هستند و آيا از عوارض آن آگاهند؟

مشتريان جوان
اين جا کلينيک تخصصي پوست و مو در يکي از مناطق برخوردار شهر است. مي توان از قبل حدس زد که مشتريان انجام عمل هاي زيبايي صورت افراد خاصي هستند. وارد کلينيک که مي شوم تابلوي چند پزشک را مي بينم که روي آن نوشته شده است: «دکتر... متخصص پوست و زيبايي و اطفال» «دکتر... متخصص پوست و زيبايي» در اتاق انتظار اين کلينيک حدود ۷،۸ خانم جوان روي صندلي نشسته اند ۲ پسر ۲۵ -۲۰ ساله هم کمي آن طرف تر ايستاده اند و با هم صحبت مي کنند. روي در و ديوار اين کلينيک هم پوسترهاي تبليغاتي از نمونه عمل هاي جراحي شده و تفاوت چهره افراد قبل و بعد از عمل نصب شده است. با دختر جواني که همراه مادرش به اين کلينيک مراجعه کرده است گفت وگو مي کنم. او مي گويد: در اصل به علت درمان انحراف بيني به اين جا مراجعه کرده ام اما قصد دارم عمل زيبايي بيني هم انجام دهم. او مي افزايد: البته مادرم با عمل زيبايي مخالف است و مي گويد: ظاهر بيني ام هيچ مشکلي ندارد اما احساس مي کنم در بين دوستانم که عمل جراحي بيني انجام داده اند، به قول معروف «دماغم تو ذوق مي زند و به صورتم نمي آيد» به پيشنهاد دوستانم به اين مرکز آمده ام. از او درباره عوارض انجام عمل جراحي سوال مي کنم، او مي گويد: از طريق برخي سايت ها و صداوسيما درباره ضرر و زيان اين عمل هاي جراحي اطلاعاتي به دست آورده ام اما دوستانم از انجام اين عمل هاي زيبايي راضي هستند و برايشان مشکلي به وجود نيامده است. من هم براي اين که مشکلي برايم پيش نيايد به اين مرکز تخصصي و به پزشک معتمد آنان مراجعه کرده ام.

زيبايي يعني...
از او مي پرسم تعريف شما از زيبايي چيست، او مي گويد: زيبايي يعني اين که علاوه بر خود تحسين ديگران را هم جلب کني و ديگران هم زيبايي صورتت را تاييد کنند. با يکي ديگر از مراجعه کنندگان که ۴۵ سال سن دارد گفت وگو مي کنم. او هم رفع چين و چروک پيشاني و صورت را دليل مراجعه خود به اين مرکز عنوان مي کند و مي افزايد: من به اصرار ۲ دختر جواني که دارم به اين مرکز آمده ام از ۳ ماه قبل اين قدر برايم از جوانسازي پوست و رفع چين و چروک صورت حرف زده اند که راضي شده ام براي مشاوره به اين مرکز مراجعه کنم. البته آن ها هم عمل جراحي بيني انجام داده اند. او ادامه مي دهد: اميدوارم دست اين پزشک به قول معروف سبک باشد و دچار مشکل نشوم. وي مي افزايد: از لحاظ مالي هم براي جوانسازي پوست و رفع چين و چروک ها مشکلي ندارم و براي هر جلسه بايد ۲۰۰ هزار تومان بپردازم. او درباره تعريف خود از زيبايي مي گويد: زيبايي به سليقه هر فرد بستگي دارد. در حال حاضر تبليغات زيادي در ماهواره براي عمل هاي زيبايي انجام مي شود، شخصاً به انجام عمل هاي جراحي در صورت معتقد نيستم و اعتقاد دارم خداوند هر عضوي از چهره را به هر صورتي که آفريده زيباست. چه بسا افرادي هستند که چهره شان پس از عمل جراحي بيني به مراتب بدتر از قبل شده است و به قول معروف با صورتشان تناسب ندارد. از او درباره عوارض تزريق بوتاکس سوال مي کنم، پاسخ مي دهد: ناکافي بودن مهارت برخي پزشکان و يا تخصص نداشتن آن ها باعث ايجاد عوارض مي شود براي همين پس از پرس و جوهاي فراوان فرزندانم به اين جا آمده ام. در اين هنگام متوجه سکوت اطرافيان مي شوم و مي بينم همه دارند به حرف هاي اين خانم گوش مي دهند. فکر مي کنم شايد براي انجام عمل دچار ترديد شده باشند.

زيبايي به هر قيمتي
با ۲ پسر جوان که به اين جا آمده اند گفت وگو مي کنم. يکي از آن ها مي گويد: به فيلم هاي خارجي علاقه زيادي دارم در آن فيلم ها احساس مي کنم بازيگران ظاهر بسيار زيبايي دارند. در آينه که خودم را نگاه مي کنم متوجه دماغ بزرگم مي شوم که البته از پدرم به ارث برد ه ام. اين بيني بزرگ باعث عذابم شده است. از او درباره عوارض جراحي بيني سوال مي کنم،او مي گويد: بله اطلاعات زيادي در اين باره دارم. دختر يکي از آشنايان پس از جراحي بيني دچار تنگي نفس شده است و براي جراحي دوباره به پزشک اش مراجعه کرده است اما باز هم مشکلش رفع نشده و از دکترش شکايت کرده است الان متوجه شده که پزشک جراحش، تخصص لازم را نداشته و يک دکتر عمومي است. او اضافه مي کند: بالاخره هر عمل جراحي ريسک دارد و من هم خطرات اين عمل جراحي را پذيرفته ام و حاضرم به هر قيمتي ظاهرم زيباتر شود. وي ادامه مي دهد: بيشتر دختران جوان فاميل ما به شکلي صورت خود را به دست تيغ جراحي سپرده اند، يکي جراحي بيني انجام داده است، ديگري تزريق ژل و بوتاکس زير پوست و ديگري ليفتينگ . البته همان طور که گفتم برخي از آن ها به دليل حساسيت به مواد تزريقي يا مهارت نداشتن جراح، دچار عوارض شده اند. از کلينيک خارج مي شوم و نظر چند رهگذر را هم درباره عمل هاي جراحي زيبايي مي پرسم.

کمبود اعتماد به نفس
«اکرم. ص» که کارشناس مامايي است و حدود ۳۰ سال دارد مي گويد: من دستيار دندانپزشک هستم. بيشتر بيماراني که به دندانپزشکي مي آيند کساني هستند که پيش از انجام عمل زيبايي به دندان پزشک مراجعه مي کنند تا پس از عمل جراحي صورت (در زمان درمان بخيه ها) دچار دندان درد نشوند. وي مي افزايد: گفته مي شود که بيشتر افرادي که عمل جراحي صورت انجام مي دهند به دليل کمبود اعتماد به نفس صورت خود را به تيغ هاي جراحي مي سپارند و يا حاضرند ژل يا موادي را که عوارض دارد به پوست خود تزريق کنند که اقدام منطقي نيست چون ممکن است مدتي پس از انجام عمل نيز از عملي که انجام شده و يا چهره جديدشان راضي نباشند. خانم جوان ديگري که بيني اش را عمل کرده است مي گويد: من ۱۰ سال پيش، بيني ام را عمل کرده ام در ابتدا خانواده ام مخالفت کردند پس از عمل نيز استخوان بيني ام خوب تراشيده نشده بود و مجبور شدم به پزشکم مراجعه کنم و دوباره عمل جراحي انجام دهم.

از چهره ام باز هم ناراضي ام
او مي افزايد: با آن که بيش از يک ميليون تومان هزينه و درد عمل را تحمل کردم تا مدتي از ظاهرم راضي بودم اما پس از چند سال اکنون از اين ظاهرم خسته شده ام و به کاشت گونه و تزريق بوتاکس در پوست براي رفع چين و چروک پيشاني روي آورده ام. او ادامه مي دهد: هر ۴،۵ ماه ۲۰۰ هزار تومان بابت تزريق بوتاکس هزينه مي کنم و اگر اين کار را انجام ندهم احساس مي کنم شادابي ام را از دست داده ام. او درباره عوارض ناشي از عمل هاي جراحي و تزريق بوتاکس مي گويد: تزريق بوتاکس را با يکي از دوستانم انجام دادم اما بدن او به تزريق اين ماده حساسيت نشان داد و نه تنها چين و چروک پيشاني اش از بين نرفت بلکه دچار افتادگي پلک شد و الان مجبور است همين وضعيت را تا ۴،۵ ماه تحمل کند تا خاصيت اين ماده از بين برود و به حالت اوليه خود برگردد. او مي افزايد: يکي ديگر از آشنايان ما هم عمل جراحي بيني انجام داد ولي دچار تنگي نفس شد پس از آن دوباره تحت عمل قرار گرفت اما مشکل رفع نشد، متاسفانه پزشک او به خارج از کشور سفر کرد و الان مانده است چه کار کند، زيرا پزشکان ديگر هم حاضر به رفع اين عيب نيستند. فرهاد پسر جواني که ۲ سال پيش بيني خود را عمل کرده است هم مي گويد: ۲ سال قبل حدود يک ميليون و ۸۰۰ هزار تومان بابت جراحي بيني ام که به نظرم ظاهر خوبي نداشت، پرداختم اما پس از درمان بخيه ها دچار تنگي نفس شدم و نه شب مي توانم درست بخوابم و نه مي توانم به ورزش مورد علاقه ام که شناست بپردازم.

چشم و همچشمي بين برخي از جوانان براي انجام عمل هاي جراحي
يک استاد جامعه شناس دانشگاه در گفت وگو با خراسان در پاسخ به اين سوال که دليل افزايش عمل هاي جراحي زيبايي به خصوص بيني در بين جوانان چيست، مي گويد: بحران هويت عامل اصلي گرايش جوانان به اين موضوع است. دکتر مريم اسکافي مي افزايد: گروهي از جوانان به دنبال تغيير و تحول در ظاهر خود هستند و در تصميم گيري ثبات ندارند. وي با اشاره به وجود چشم و همچشمي بين برخي از جوانان براي انجام عمل هاي جراحي صورت مي گويد: اين مسئله بستگي به اين دارد که اطرافيان درجه يک آن ها (گروه مرجع) که جوان دوست دارد او را بپذيرند و به او توجه کنند آيا به سمت عمل هاي جراحي رفته اند يا نه؟وي با طرح اين سوال که خيلي ها مي پرسند چرا تحقيقات شما جواب نمي دهد و موثر واقع نمي شود، مي گويد: متاسفانه سازمان ها در راستاي راهکارهايي که ما ارائه مي دهيم با هم هماهنگ نيستند از جمله آموزش و پرورش، دانشگاه ها و رسانه. اين استاد جامعه شناسي مي گويد: فقدان مهارت آموزي کافي در دانشگاه ها و سرخوردگي جوانان تحصيلکرده در بازار کار، حمايت نشدن جوان از سوي خانواده و جامعه، ضعف خانواده ها در تربيت فرزندان و کمرنگ شدن ارزش هاي اعتقادي در برخي خانواده ها باعث گرايش جوانان به سمت مدگرايي و عمل هاي جراحي زيبايي مي شود. به گزارش irandoc براساس پژوهش انجام شده در دانشکده علوم اجتماعي واحد علوم تحقيقات تهران دانشگاه آزاد اسلامي از ميان ۴۲۶ زن تهراني بيش از ۱۵ درصد تاکنون عمل جراحي زيبايي را تجربه کرده اند که بيش از ۶۰ درصد آن را عمل جراحي بيني تشکيل داده است. در اين پژوهش که به بررسي دلايل رواج جراحي زيبايي در ميان زنان تهراني مي پردازد، از ۴۲۶ زن تهراني که اين عمل جراحي را انجام داده اند، نظرسنجي شده است. حدود ۶۱ درصد از شرکت کنندگان در اين پژوهش داراي مدرک کارشناسي بوده اند و بيشتر افراد جراحي شده زير ۲۵ سال و مجرد بوده اند. همچنين 45.5 درصد داراي پايگاه طبقاتي متوسط و 37.9 درصد داراي پايگاه طبقاتي بالا و 16.7 درصد در پايگاه طبقاتي پايين قرار داشتند. در نمونه مورد مطالعه 15.5 درصد از زنان عمل جراحي را در يک يا چند عضو خود تجربه کرده اند که اغلب يعني 62.4 درصد جراحي بيني است. بيشترين انگيزه زنان براي جراحي زيبايي را کسب زيبايي بيشتر با 54.1 درصد، جلب توجه ديگران با 8.1 درصد، کسب موفقيت هاي اجتماعي با ۱۴ درصد، رضايت دوستان با ۲ درصد و ديگر موارد با 13.5 درصد تشکيل مي دهد. از سوي ديگر براساس اين آزمون در اين پژوهش ارتباط گرايش به جراحي زيبايي با تصوير منفي از بدن، اعتماد به نفس، رضايت مندي از زندگي، فشار هاي اجتماعي و باورها و گرايش مذهبي مشاهده مي شود در تحليل ارتباط بين تصوير منفي از بدن، زناني که تصوير منفي نسبت به بدن خود دارند بيشتر تمايل دارند تا در بدن خود تغييراتي از طريق جراحي ايجاد کنند. از سوي ديگر در تحليل اثر اعتماد به نفس بر تمايل به جراحي زيبايي، ملاحظه مي شود که زناني که اعتماد به نفس بالاتري دارند کمتر به انجام جراحي زيبايي تمايل دارند.
می کوشم غــــم هایم را غـــرق کنم اما
بی شرف ها یاد گرفته اند شــنا کنند ...
حسين پناهي

پاسخ
سپاس شده توسط: