امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
این ربات قرار است «همدم» باشد/وقتی ربات ها جای انسان ها را برای دوس
#1
ایسنا نوشت: دانشمندان دانشگاه صنعتی نانیانگ سنگاپور با رونمایی از یک ربات انسان نمای جدید به نام «نادین» گام دیگری در توسعه ربات های انسان نما برداشتند.
این ربات دارای شخصیت مستقل است و طراحی شده تا در نقش «همدم اجتماعی» یا دستیار شخصی ایفای نقش کند.

برخی از سازندگان ربات، با احتیاط در حال توسعه ربات های انسان نما هستند. ایده ساخت این ربات ها از این نگرش سرچشمه میگیرد که ربات ها رفتاری نظیر انسان دارند که این شباهت زیاد گاهی سبب ایجاد احساس ناخوشایند در انسان ها میشود. این احساس برخی از محققان را به تجدیدنظر در مورد چگونگی تعامل ما با ربات ها در آینده واداشته است.

«نادین» محصول دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی نانیانگ است و به عنوان همتای سازنده خود استاد نادیا تالمن طراحی شده است. موهای او کمی خشن و چشمهایش بی روح است، اما درست مثل مخترعش همیشه به هنگام احوالپرسی لبخند میزند. این ربات در ملاقات های بعدی، اسم شما و مکالمه قبلی که با شما داشته است را به یاد می آورد.

ربات نادین دارای حالات و احساسات مختلف است و در شرایط مختلف میتواند شاد یا غمگین باشد و در ضمن از حافظه خوبی برخوردار است.


[عکس: up.php?file=145147983623185_15-12-30-142753_jq_7840.jpg]

هر چند این ربات در حال حاضر در نقش یک مسؤول پذیرش در دانشگاه صنعتی نانیانگ ایفای نقش میکند، اما دانشمندان امیدوارند که ارتقای بیشتر تراشه های سیلیکونی، حس گرها و محاسبات این ربات سبب شود تا در آینده توسعه ربات های اجتماعی مانند نادین افزایش یابد و بتوان از آنها به عنوان یک دستیار رباتیک در خانه ها و ادارات و یک همدم برای جوانان و افراد مسن استفاده کرد.

دانشمندان دانشگاه «نانیانگ» همچنین در کنار نادین، از یک ربات به نام «ادگار» رونمایی کردند. «نادین» برای داشتن یک نقش حمایتی در کنار صاحبش طراحی شده است و «ادگار» با اجازه دادن به کاربران برای کنترل آن از راه دور از هر نقطه در جهان، موانع جغرافیایی را از بین میبرد.

«ادگار» حرکات کاربران را از طریق وب کم های تخصصی ثبت کرده و آنها را مجددا نمایش میدهد . این حرکات شامل حرکات قسمت بالای بدن و حالات چهره میشود که بلادرنگ در صورت «ادگار» نمایش داده میشود. او همچنین دارای یک وب کم است که از طریق آن میتواند با مردم ملاقات کرده و به برقراری مکالمه بپردازد.

محققان بر این باورند که توسعه رباتهایی نظیر ادگار در آینده میتواند سبب صرفه جویی در وقت و هزینه ها شود.برخی شرکت های خصوصی به توسعه این ربات تمایل نشان دادند و هدف بعدی دانشمندان نیز یافتن شرکایی برای آوردن این فناوری به بازار است.
پایان رمانتون رو اینجا اعلام کنین

http://forum.iranroman.com/showthread.php?tid=129070&pid=782078#pid782078
پاسخ
سپاس شده توسط:


چه کسانی از این موضوع دیدن کرده اند
2 کاربر که از این موضوع دیدن کرده اند:
نويد (۱۰-۱۰-۹۴, ۰۹:۳۸ ب.ظ)، fatemeh . R (۱۰-۱۰-۹۴, ۰۶:۳۹ ب.ظ)

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان