امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
باهم از سفر لذت ببريم.
كربلا
دوبقعه كوچك با فاصله نسبتا زياد اطراف حرم حضرت عباس است.
جايگاه دوبازو ،دودست وبازويى كه بى شك اميرالمومنين برانها بوسه زده،بى شك اشك حضرت مهدى بارها نثارشان شده،بى شك ام البنين با انها به زنان عرب فخر فروخته ،
دستان ماه منير بنى هاشم.
اما يك سوال در ذهنم مى چرخد:مگر فاصله قطع شدن اين دستان مبارك چقدر بوده است كه اكنون با فاصله ى نسبتا زياد جدااز هم وجدااز پيكر دفن شده است؟
از تل زينبيه هم بگويم؟
بهتراست دعا كنم همه ى عاشقان انجا روند وبراى زينب وچشمان منتظرش ،بگريند.
ارزو كنم در بين الحرمين قرار بگيريد ونتوانيد دل بكنيدازتماشاى گنبدهاى طلايى پسران حيدر .
خدايا تو ببين 
خدايا تو ببخش

پاسخ
سپاس شده توسط:
گازران
حوالى شهر قم ،بخشى بود به نام گازران(با كازرون استان فارس اشتباه نشود)كه البته اكنون به شهر جعفريه تبديل شده است.
چندسال پيش براى ماموريت انجا رفته بودم وتصميم گرفتم انجا درمنزل يكى از معتمدان محل اتراق كنم.بوته هاى رز انجا ازمعدود رزهايى است كه بسيار درشت وچند رنگ مى باشد.شادابى اين رزها حتى در زمستان هم ديده مى شودوانواع گل هاى داوودى با رنگهاى متنوع چشم را نوازش مى دهد.يكى از غذاهاى معروف انجا برنج وابگوشت بودكه من اولين بار با تعجب انجا خوردم.ابگوشت وگوشت كوبيده راروى برنج مى كشند وبعنوان يكى از خورش هاى اصلى مصرف مى كنند!
واقعا خوشمزه بود،گرچه بعد از انهم ترجيح دادم ابگوشت را بعنوان يك غذاى مستقل تناول كنم.
از ديگر خصوصيت جالب ،علاقه عجيب دختران انجابه تميز كردن كفشهايشان با پارافين بود.محال بود دخترى با كفش خاكى ديده شود،حتى دختركان ١٠ساله.
استعداد انها براى نقاشى ورنگ اميزى نيز اعجاب اور بودگرچه به خاطرمحدوديت ،هيچ كدام نقاش نشدند.هوش واستعدادشان باعث شد كه در عرض چندسال دبيرستان تازه تاسيس با نيروهاى بومى پرشود.
خدايا تو ببين 
خدايا تو ببخش

پاسخ
سپاس شده توسط:
جعفريه
مسجد حضرت ابوالفضل(ع)
دركيلومتر ١٥جاده قم-جعفريه مسجد حضرت ابوالفضل قراردارد.مسجد بزرگى كه هنوز كامل ساخته نشده وبراى ساختنش گويى احتياج به پرداخت هاى ميلياردى دارد.
مردم گازران يا همان جعفريه مى گويند به مردى در خواب ساخت ونام اين مكان را امر كرده اندو مبلغ اوليه را به شكلى اعجاب اور به او داده اند.
مسجدى كه مردم بى شمارى نذورات خود را وقف انجا كرده اند ومى گويند مراد مى دهد.
هرهفته بساط چاى وآش نذرى در انجا برقرار است.با اينكه از جاده اصلى دور است ودر كنار روستا يا ابادى قرار ندارد استقبال مردم از اين مكان زياد است.در مناسبتهاى مذهبى حضور در اين مكان مانند حضور در يك جمع صميمى مى تواند براى افراد ،بخصوص خانواده ها دلنشين باشد.
خدايا تو ببين 
خدايا تو ببخش

پاسخ
سپاس شده توسط:
همدان
تقريبا ١٠سال پيش وقتى به همدان رفتم،طبق اطلاعات از قبل جمع شده به سراغ معروفترين امامزاده اش به نام امامزاده،شاهزاده حسين!رفتم .فضا سنتى وزيبا بود بخصوص در حياطش درختى كهنسال قرار داشت كه ميگفتندتقريبا١٠٠٠ساله است.
بازار زيبا،مسجد باشكوه،دكانهاى قديمى ودوست داشتنى مرا مجذوب خود كرده بود.
خوش مزه ترين شيرينى عمرم را انجا خوردم.
اما وقتى دوسال پيش با شوق به ميدان امام همدان رفتم ،چنان همه چيز تغيير كرده بود كه ميخكوب شدم وصداى ناله ى قلبم راشنيدم،امامزاده ى بزرگى قد علم كرده بود.نه خبرى ازمسجد بود نه ان دكانها ونه حتى درخت كهنسال ارزشمند.وقتى پرسيدم گفتند چنين درختى نبوده ،اگر عكسى كه گرفته بودم وگشت در اينترنت نبود فكرميكردم خواب ديده ام.
تغييرات هميشه خوب نيست.هنوز دلم براى ان فضا بخصوص ان درخت تنگ ميشود ومى سوزد.
خدايا تو ببين 
خدايا تو ببخش

پاسخ
سپاس شده توسط:
همدان
شيرسنگى
از دوران مادها به تعداد انگشتان دست اثار باستانى باقى مانده است.هگمتانه (محل تجمع وشورا)اولين پايتخت باستانى ما ايرانيان مى باشد.در زمان مادها ٢يا ٤شيرسنگى ساخته ودر دراطراف شهر(به قولى دروازه ها) قرار گرفتند تا شهر را از دشمن حفظ كنند.
دوشير تا زمان ديلميان باقى مانده بود كه يكى از انها در اين دوره از بين رفت وتنها يك شير اسيب ديده سنگى باقى ماند.
ان شير نيز تا ساليان پيش(بيش از ١٢سال قبل)در ميدان بزرگى به همين نام قرار داشت،كه طبق يك خرافه در حال اسيب ديدن بود.
همدانيها معتقد بودند اگر دخترى سوار ان شير شود وپايين سر بخورد بختش باز مى شود.در اطراف وروى شير نيز شمع هايى روشن مى كردندكه پيكره ى شير اغشته مى شد(١٠سال پيش با گوشهاى خودم اين خرافه را در همدان ديدم وشنيدم)
اما هم اينك شيرسنگى را بر روى ستون بزرگى قرار داده اند كه خوشبختانه اينك از سرسره سوارى دوشيزه گان وشمع باران شدن در امان است.
شما نيز مرا با تجربه شيرينتان از سفرسهيم كنيد.
خدايا تو ببين 
خدايا تو ببخش

پاسخ
سپاس شده توسط:
مكه«كعبه»
زمانى كه به مكه مشرف شدم،اطراف مسجدالحرام ساختمانها تا اين حد مرتفع وبلند نبودوحجم عظيمى از اسمان قابل ديدن بود.ساعت ٣نيمه شب وارد مسجدالحرام شدم.تمام محوطه ى اصلى در نورى ابى احاطه شده بود.ماه به زيبايى دراسمان مى درخشيدو من نگينى سياه ودوست داشتنى در هاله ايى از ابى دلنشين وپراز لطافت ديدم.
زيباترين صحنه ى عمرم.بعد از ان شب چشمانم زيبايى هاى فراوانى ديد از انسانهاى زيبا،طبيعت شگرف ودوست داشتنى،اسمان وهم انگيز وجذاب و…
اما سرلوحه ى تمامى انهامكعب ساده ى سياهى بوداحاطه شده توسط نورى ابى در يك فضاى بزرگ وارامبخش.
انجا وان وقت با تمامى وجودخدا را شكر كردم كه به اجبار مرا به اين سفر كشاند،سفرى مقدس ،شورانگيز وبه ياد ماندنى.
وهميشه پدرم را دعا گو هستم بخاطر ان محبت واجبار به سفر.
«ديدن اولين بار كعبه برايم زيباترين صحنه بود،اما دل نشين ترين مكان برايم همان صحن وسراى اميرالمومنين در نجف است»
خدايا تو ببين 
خدايا تو ببخش

پاسخ
سپاس شده توسط:
شهر رى
شاه عبدالعظيم
كوچيك كه بودم در راه برگشت از مشهد سحرگاه به شهر رى رسيديم.خب هنوز هم خيلى ها ميگن رفتيم تهرون شابدوالعظيم.
بله از بازار عبوركرديم وبراى نماز صبح به حرم شاه عبدالعظيم رفتيم وبرگشت يه دست كله پاچه زديم،يعنى خورديم.
امسال وقتى براى چندمين بار رفتم ،سرى به نام اوران خفته در اين مكان زدم.ستارخان،معلم مهربان نيرزاده كه روى سنگ مزارش نوشته "دوست بچه ها".
البته قسمتهاى مختلف را بايد با دقت ديد،اسم يكى از گورستانها جالبه،باغ طوطى.
اطراف حرم هم با دقت مى توان سنگ قبربرخى ازوزراء و شاهزادگان قاجارى را ديد،مثل قائم مقام فراهانى.
كبابهاى بازار حرم هم خيلى خوشمزه است.جاى شما خالى.
بازار خوشگل وتقريبا سنتى داره،جون ميده براى گشت خونوادگى.

خدايا تو ببين 
خدايا تو ببخش

پاسخ
سپاس شده توسط:
قم:شهر امامزاده ها
مهمترين بنا واثر درشهر قم حرم حضرت معصومه (س)مى باشد.
در اين شهر امامزاده ومساجد مهمى قرار دارد كه معروفترين مساجد
مسجد جمكران :مسجدى با گنبد فيروزه ايى كه به دستور مستقيم حضرت مهدى ساخته شده است.
مسجد اعظم:در جوار حرم خانم فاطمه ى معصومه قراردارد.
مسجد امام حسن عسكرى:به دستور امام حسن عسكرى ساخت شده است واينك با توجه به مرمت وزيباسازى اطراف حرم،اين مسجد چشم انداز زيبايى دارد.
در حرم مطهر حضرت معصومه ،عالمان بزرگى دفن شده اند مانند:ايت الله بروجردى،ايت الله گلپايگانى ،ايت الله بهاء الدينى،علامه طباطبايى،ايت الله بهجت،استاد مطهرى و…

خدايا تو ببين 
خدايا تو ببخش

پاسخ
سپاس شده توسط:
قم :شهر امامزاده ها
برخى از امامزاده هاى اين شهر قديمى را نام مى برم:امامزاده اسماعيل(معروف به سيدسربخش)،امامزاده سلطان محمدشريف،امامزاده ناصرالدين،امامزاده شاه جمال.امامزاده ابراهيم و…
در قبرستان شيخان قم درميدان استانه نيز افراد شريفى دفن شده اند مانند:دكتر محمد قريب،جواداقا ملكى تبريزى،اقا شيخ عباس قمى وبرخى محدثان قرنهاى نخست اسلام.
مدرسه ى فيضيه :درسال ١٢١٣به دستور فتحعلى شاه قاجار بناى كنونى مدرسه ايجادشد.اين مدرسه يكى از پراوازه ترين مدارس دينى جهان مى باشد.
با توجه به اهميت دينى اين شهر بزرگان دينى ومملكتى از ديرباز علاقه به داشتن خانه ى اخرت در اين زمين را داشته اند وقبر برخى شاهان صفوى وقاجارى در اين خاك قراردارد.
متاسفانه اين شهر داراى خيابانهاى تنگ وامكانات محدود براى مسافران مى باشد كه از جاذبه هاى اين شهر كاسته است.با توجه به قرارگرفتن اين شهر درمسير شمال وجنوب كشور،وشرق وغرب كشور نياز و عبور ومرور روزافزون مسافران نياز به امكانات رفاهى فراخور مردم ايران دارد.
خدايا تو ببين 
خدايا تو ببخش

پاسخ
سپاس شده توسط:
مهاباد
تابستان گذشته همراه دوستى عازم مهاباد شدم.از شهرهاى كرد نشين رد شديم وزيبايى هميشه بكر طبيعت ايران را با لذت ديدم وهزار باره براى حفظ اين سرزمين مادها وپارس ها وپارت ها دعا كردم.
مهاباد شهرى در استان اذربايجان غربى است اما جالب است بدانيم اين شهر كرد نشين است تا ترك نشين.براى او لين بار باكردها در شهرشان برخورد مى كردم،براستى مردانى مرد بودند.انجا من نه متوجه حجاب متفاوتم كه چادر بود شدم«چادرى انگشت شمار ديدم»نه متوجه تفاوت مذهبيم شدم «انها اهل تسنن بودند»ونه نگاههاى هرز رفته ى اقايان كه هر روز بيشتر مى شود را مشاهده كردم.پارك زيبايى در مهمترين خيابان شهر بود با لاچيق هاى زيبادر كنار محل عبور يك رود.
جالب بود كه از چند نفر نام رود راپرسيدم گفتندرود نيست واب پشت سد است،اما نام سد راهم همان سد مهاباد مى گفتند.
كباب مهاباد خوشمزه وابتكارى بود ،كباب اماده شده رابا جعفرى خردشده وسبزى معطر ديگر لاى نانى مانند لواش مى پيچاندند.در عين خوشمزه گى خوردنش اب فراوان مى طلبيد.اكثراً ملبس به همان لباس سنتى خود بودند.
ميوه اى ديدم كه مى گفتند خربزه ى محلى است.كوچكتر از خربزه وتقريبا گرد با رنگى روشن تر وهمان مزه،ميوه هايش بسيار باطراوت تر وخوش بوتر از ناحيه ى مركزى ايران بود.
خدايا تو ببين 
خدايا تو ببخش

پاسخ
سپاس شده توسط:

چه کسانی از این موضوع دیدن کرده اند
15 کاربر که از این موضوع دیدن کرده اند:
sadaf (۱۵-۰۹-۹۵, ۰۹:۰۱ ق.ظ)، نويد (۰۷-۰۹-۹۵, ۰۷:۵۲ ب.ظ)، Ar.chly (۱۱-۰۹-۹۵, ۰۸:۰۵ ب.ظ)، • Niha • (۰۲-۰۹-۹۵, ۰۱:۰۲ ب.ظ)، ثـمین (۲۷-۰۹-۹۵, ۱۲:۱۷ ق.ظ)، AsαNα (۰۴-۰۹-۹۵, ۱۰:۰۰ ب.ظ)، فاطمه۲۷ (۰۵-۰۹-۹۵, ۱۱:۲۸ ب.ظ)، d.ali (۲۸-۰۶-۹۶, ۰۷:۱۶ ب.ظ)، daryaeearam (۰۶-۰۹-۹۵, ۱۲:۵۴ ق.ظ)، ایانا (۲۰-۰۸-۹۵, ۰۷:۳۲ ب.ظ)، دختربهار (۲۰-۰۸-۹۵, ۱۲:۲۴ ب.ظ)، blue (۲۱-۰۸-۹۵, ۰۳:۴۲ ب.ظ)، طوفان (۰۲-۰۹-۹۵, ۱۲:۳۲ ق.ظ)، Eman14 (۲۲-۰۹-۹۵, ۱۱:۳۵ ب.ظ)، •Vida• (۱۹-۰۹-۹۵, ۱۰:۳۲ ب.ظ)

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان