امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
جملات ممنوعه پدر مادرها به کودکانشان !
پدر و مادر ها اغلب مرتکب اشتباه میشن، و این امر طبیعیه. اما برخی اوقات در یک لحظه ممکنه چیز تاسف باری به کودکتون بگین. یکی از سخت ترین کارهای هر پدر و مادری اینه که با کودکش بدون اینکه پیام اشتباهی بهش بده صحبت کنه.
[عکس: kid0.jpg]
عباراتی هست که باید از دایره لغاتتون حذفشون کنین. نگران نباشین ما بهتون میگیم این عبارات چی هست. و اما این عبارات:

"منم توی مسائل ریاضی بد بود، توام درست مثل منی!"

طبیعیه که فکر کنین فرزندتون کپی خودتونه، اما گفتن اینکه چون در انجام کاری بده ، شما هم اینجوری بودین، فقط باعث میشه که دیگه برای انجام اون کار تلاش نکنه. کودک شما نباید در انجام کاری بد باشه فقط به این دلیل که شما قبلا اینطوری بودین.
[عکس: kid1.jpg]

"این اتفاق به خاطر اینه که تو به حرف من گوش ندادی"

وقتی کودکتون شکست میخوره شاید این حس توی شما قوی بشه که این شکست رو اینجوری توجیه کنین که قبلا بهش تذکر داده بودین. این کار فقط به کدورت و خشم منجر میشه، و فرصتی که برای درس دادن بهش دارین رو از دست میدین.

"صبر کن تا پدرت بیاد خونه!"

این کلیشه تربیت فرزند باعث آبکی شدن یاد دادن نظم و ترتیب به فرزندتون میشه. اگه میخواین کودکتون منظم باشه، باید وقتی در شرایط قرار میگیرین اون رو خودتون به سرعت کنترل کنین. با پاس دادنش به همسرتون فقط اقتدار خودتون رو تضعیف می کنین. کودکتون با خودش میگه : "وقتی مامان منو در هر صورت تنبیه نمیکنه اصلا چرا باید به حرفش گوش کنم!" . علاوه بر این نقش پلیس بد رو به همسرتون میدین.

"من رژیم دارم!"

اگه باید وزنتون رو کنترل کنین، باید اطلاعاتش رو برای خودتون نگه دارین. وقتی کودکتون متوجه بشه که شما زیاد غذا نمیخورین، درباره چاق بودن صحبت میکنین، یا هر روز طبق یه جدول کنترل وزن جلو میرین، ممکنه تصور نادرستی از یه بدن ناسالم پیدا کنه.

"تو باهوش و بااستعدادی و خواهرت خوشگله"

گروه بندی فرزندانتون اونا رو توی جعبه ای میذاره که شاید دیگه نتونن اون رو بشکنن و در زندگی آینده شون ازش بیرون بیان. کودک احتمالا به صورت کاملا متفاوتی رشد میکنه. پس اونا رو با هم مقایسه نکنین. مقایسه کردنشون با هم در اونا احساس عدم کفایت ایجاد کرده و باعث کینه خواهر و برادری میشه.
[عکس: kid2.jpg]
"نمیتونی هیچ کاری رو درست انجام بدی؟"

صدای کردن یه نفر با عنوان "خرابکار" خیلی بده، و افراد از این کلمات استفاده میکنن تا دیگران رو خجالت زده کرده یا سرجاشون بنشونن! اگرچه برخی والدین فکر میکنن خجالت زده کردن بچه ها راه خوبی برای تنبیه کردنشونه ، اما تاثیر بدی داره و ممکنه باعث کنار کشیدن کودک بشه.

"فقط اون کارو انجام بده! لازم نیست اصلا بترسی"

گفتن اینکه دلیلی برای ترس وجود نداره باعث نمیشه که بچه ها کمتر وحشت زده بشن. ترس کودکتون رو بی اهمیت جلوه ندین. سعی کنین درباره اینکه چی اون رو میترسونه باهاش صحبت کنین.
به نام خدایی که به گل ، خندیدن آموخت . . .
پاسخ
سپاس شده توسط:
ممنونم خیلی مفیدن...
متاسفانه اکثر این جملات رو من زمان نصیحت و تربیت برادر کوچیکم بکار میرردم...!mara
دل ساده...
برگرد و در ازای یک حبه کشک سیاه شور...
گنجشک ها را از دور و بر شلتوک ها کیش کن...
که قند شهر...
..........دروغی بیش نبوده است...
زنده یاد حسین پناهی...
و چه خوب نوشت :...
"ثبت احوال همه چیز را ثبت کرد به جز احوالم را...!!!"
پاسخ
سپاس شده توسط: