امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
حدیثی از امام حسین(ع)
1. قال الحسین (ع) : « موتٌ فی عزِّ خیرٌ من حیاةٍ فی ذلٍّ»
[i]
مرگ با عزت و آزادگی بهتر است از زیستن با ذلت و حقارت
2. قال الحسین (ع) : «الموتُ اولی من رکوبِ العار»
[ii]
مردن از ننگ و ذلت پذیری بهتر است .
3. قال الحسین (ع) :
«انّی لا اَری الموتَ الّا سعادةً و لا الحیاة مع الظالمین الّا برماً »
[iii]
مرگ با عزت ، زندگی جاوید است و زندگی با ذلّت و همراه با ظالمین چیزی جز مرگ نیست .
4. قال الحسین (ع) :
«الا ترون الی الحقِّ لا یُعمل به و الی الباطلِ لا یتناهی عنه »
[iv]
آیا نمی بینید که به حق عمل نمی شود و از باطل روی گردانده نمی شود.
5. قال الحسین (ع) :
« وعلی الاسلام السّلام اذ قد بُلیت الامّة براعٍ مثلَ یزید »
[v]
آن هنگام که عنصر آلوده ای بسان یزید زمام امور دین و جامعه را به کف گیرد و مردم به زمامداری چون او گرفتار آیند ، باید فاتحه اسلام را خواند.
6. قال الحسین (ع) :
«الناسُ عبیدُ الدنیا والدین لَعِقً علی السنتهم ما دَرَّت معایشهُم به فإذا مُحِّصوا بالبلاء قَلَّ الدَیانون .»
[vi]
مردم بنده و بردهء دنیا و جلوه های فریبنده ء آن هستند و دین لقلقه زبانشان است ، تا جایی که گذران زندگی آنها پا برجا باشد ، دین را نگهداری می کنند و زمانی که به بلا آزموده شوند ، دین داران قلیل اند.
7. در نامه امام حسین (ع) به مردم بصره آمده است :
«أنا ادعوکم الی کتاب الله و سنّة نبیّه ، فانّ السّنة قد اُمیتَت والبدعة قد اُحییت»
[vii]
من شما را به کتاب خدا وسیرهء پیامبر خدا فرا می خوانم ، چرا که در جامعهء شما سنت نبوی را از بین رفته و بدعت و فریبکاری را جایگزین آن می بینم.
8. قال الحسین (ع) :
«انّما خرجتُ لطلب الاصلاح فی امّةِ جدّی ، اُرید اَن آمر بالمعروف و أنهی عنی المنکر»
همانا قیام من برای اصلاح امّت جدم بود و هدف مهم من امر به معروف و نهی از منکر است.
9. آخرین اتمام حجت و ندای یاری خواهی و ستم ستیزی امام حسین (ع) :
«هل مِن ذابٍّ یذبُّ عن حرمِ رسول الله ؟
هل مِن مغیثٍ یرجو الله باغاثتِنا ؟
هل من معینٍ یرجو ما عند الله فی اِعانَتِنا ؟ »
[viii]
آیا حمایتگری هست که از حریم اهل بیت پیامبر خدا حمایت کند ؟
آیا فریاد رسی هست که برای رضای خدا به فریاد ما برسد ؟
آیا کمک کننده ای است که ما را برای مقابله با استبداد یاری دهد ؟
10. سخنان امام حسین (ع) در وصف شکوه و آزادگی یارانش :
«إنّی لا اعلم اصحاباً خیرا ً منکم و لا اهل بیتٍ افضل وابرّ و اوصل من اهل بیتی»
[ix]
من پیروان و یارانی بهتر از شما سراغ ندارم و خاندانی برتر و شایسته کردارتر از خاندان خود نمی شناسم .
11. امام حسین (ع) :
نیاز مردم به شما از نعمتهای خدا بر شماست ، از این نعمت خسته نشوید .
12. امام حسین (ع) در روز عاشورا به اصحاب خود فرمودند :
«صبراً بنی الکرام ، فما الموت الا قنطرة ٌ تعیرکم عن البأس والضرّا الی الجنان الواسعه و النعیم الدائمه »
ای بزرگ زادگان ، صبر و شکیبائی ورزید که مرگ چیزی جز یک پل نیست که شما را از سختی و رنج عبور داده ، به بهشت پهناور و نعمتهای همیشگی آن می رساند.
13. امام حسین (ع) :
بدانید که دنیا شیرینی و تلخی اش رؤیایی بیش نیست و آگاهی وبیداری واقعی در آخرت است.
14. امام حسین (ع) :
«ما الامام الّا العامل بالکتاب والآخذ با لقسط والدائن بالحق و الخابس نفسه علی ذات الله »
به جان خودم سوگند ، امام و پیشوا نیست ، مگر کسی که به قرآن عمل کند ، راه قسط و عدل را در پیش گیرد و تابع حق باشد وخود را در راه رضای خدا وقف سازد.
15. امام حسین (ع) :
برحذر باشید از ستم کردن به کسی که یاوری جز خدای عزّ و جل ندارد.
16. امام حسین (ع) به سپاه ظلم یزید فرمودند :
شما همگی نافرمانی ام می کنید و به سخنم گوش نمی دهید .مسلّماً به علت هدیه های حرامی که به شما رسیده است و در اثر غذاهای حرامی که در شکمتان انباشته شده است ، خداوند اینچنین بر دلهای شما مهر زده است .
17. امام حسین (ع) :
کسی که رضایت خدا را بطلبد ، گرچه مردم از او رنجیده شوند ، خداوند او را کفایت می کند و هر کس رضایت مردم را بخواهد گرچه به غضب خدا باشد ، خدا او را به مردم وامی گذارد.
18. پروفسور ماربین ( فیلسوف و خاور شناس آلمانی )
من معتقدم که رمز بقا و پیشرفت و تکامل مسلمانان به خاطر شهید شدن حسین (ع) است.
19. عبد الرحمن شرقاوی ( نویسنده مصری ) :
حسین (ع) شهید راه دین و آزادگی است . نه تنها شیعه باید به نام حسین (ع) ببالد ، بلکه تمام آزاد مردان دنیا باید به این نام شریف افتخار کنند.
20. ابن ابی الحدید ( دانشمند و شاعر عراقی ) :
مانند حسین (ع) چه کسی را سراغ دارید ، به راستی این مرد مافوق بشر کیست که لحظه ای پستی را نمی پذیرد و هرگزدر برابر ستمگران سر تعظیم فرود نمی آورد .
21. امام حسین (ع) :
«إن لم یکن لکم دینٌ و کنتم لا تخافون المعاد فکونوا احراراً فی دنیاکم»
اگر دین ندارید و از آخرت نمی هراسید پس لااقل آزاده باشید.

1: نفس المهموم،ص562 ؛ بحار الانوار ج 44 ص 192
2:
نفس المهموم،ص 562 ؛ مثیر الاحزان ص 85
3: لهوف ص 138 ؛ مثیر الاحزان ص 44
4: لهوف ص 139 ؛ مثیر الاحزان ص 45
5: لهوف ص 12
6: تحف العقول ص 250
7: مثیر الاحزان ص27؛ تاریخ طبری ج7 ص 241
8: لهوف ص 159
9: الارشاد فی معرفة حجج الله ج 2 ص 91
1. قال رسول الله (ص) :
حسین منّی و أنا من حسین احب الله من احب حسینا
حسین از من است و من از حسینم ، خداوند متعال دوست می دارد هر که حسین را دوست بدارد.
( کامل الزیارات ، ص 52 )
2. قال رسول الله (ص) :
إنّ الحسین مصباح الهدی و سفینة النجاة
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است. ( الانصاف فی النص علی الائمه ص 350 )
3. عبد الرحمن خزاعی نقل می کند روز عاشورا بر پشت پیکر امام حسین (ع) زخمی دیده شد که زخم سلاح نبود ، از امام زین العابدین (ع) علت آن پرسیده شد ، فرمود : این زخم اثر کیسه هایی است که پدرم بر دوش می گرفت و به خانه بیوه زنان ، یتیمان و فقرا می برد و ایشان را اطعام می نمود . ( مناقب ابن شهر آشوب ، ج 4 ص 66 )
4. قال رسول الله (ص) :
انّ لقتل الحسین حرارة فی قلوب المؤمنین لا تبرد ابداً
به راستی بخاطر کشته شدن حسین (ع) حرارتی در دلهای مؤمنان است که هرگز خاموش نمی شود.
5. امام صادق (ع) :
حنّکوا اولادکم بتربة الحسین (ع) فانّه امان کل داءٍ ( کامل الزیارات 278 )
کام فرزندان خود را با تربت امام حسین (ع) بردارید که شفای هر دردی است.
6. امام زمان (عج) در زیارت ناحیه مقدسه ، اینگونه امام حسین (ع) را معرفی می کند :
شما فرزند پیامبر (ص) و تبیین کنندهء قرآن و یار و پشتیبان امت و مجاهد در راه اطاعت خدا هستی .
شما از بین برنده راههای باطل و نفاق و حفظ کننده عهدها و میثاق ها و طولانی کننده رکوع و سجود هستی .
7. امام صادق (ع) فرمودند :
إنّ الله جعل الامامة فی نسله والشفاء فی تربته و إجابة الدعاء عند قبره
خداوند متعال ، امامت را درنسل امام حسین (ع) و شفا را در تربت او و اجابت دعا را در کنار قبر او قرار داده است. ( اعلام الوری ص 221 )
8. امام صادق (ع) فرمودند :
کسی که به زیارت قبر اباعبدالله الحسین (ع) برود و او را امام واجب الاطاعة خود بداند ، خدا گناهان گذشته و آینده او را می آمرزد.
9. مهاتما گاندی ( رهبر استقلال هند ) :
من زندگی امام حسین (ع) ، آن شهید بزرگ اسلام را به دقت خوانده ام و توجه کافی به صفحات کربلا نموده ام . اگر هندوستان بخواهد یک کشور پیروز باشد ، بایستی از سرمشق امام حسین (ع) پیروی کند.
10. توماس ماساریک :
گرچه کشیشان ما هم از ذکر مصائب حضرت مسیح (ع) مردم را متأثر می کنند ، ولی آن شور و هیجانی که در پیروان حسین (ع) وجود دارد در پیروان مسیح (ع) یافت نخواهد شد و شاید علت این امر آن است که مصائب مسیح (ع) در برابر مصائب حسین (ع) مانند پر کاهی است درمقابل یک کوه عظیم.
11. امام صادق (ع) فرمودند ، جدم امام حسین (ع) می فرمود :
أنا قتیل العبرة لا یذکرنی مؤمنٌ إلّا استعبَرَ
من شهید گریه و اشکم ، هیچ مؤمنی ( مصائب مرا ) یاد نکرد مگر اینکه اشکهایش جاری شد .
12. امام باقر (ع) فرمودند :
ایّما مؤمن دمعت عیناه لقتل الحسین (ع) دمعةَ حتی تسیل علی خدّه بوّأه الله بها فی الجنة غرفا یسکنها أحقاباً
هر مؤمنی که چشمش برای شهادت حسین (ع) اشکی بریزد و آن اشک بر صورتش جاری شود ، خداوند او را در اتاقهای بهشتی جای دهد که مدتها در آن سکونت نماید.
13. امام رضا (ع) فرمودند :
شیوه پدر بزرگوارم چنین بود که چون ماه محرم می شد خنده از لبان مبارک حضرتش رخت بر می بست و همواره اندوهگین بود تا روز دهم و روز عاشورا نیز برای آن حضرت روز حزن و گریه و اندوه بود و می فرمود ، امروز همان روزیست که جدّم حسین (ع) را به شهادت رساندند. ( امالی شیخ صدوق ، ص 128 )
14 . جابربن عبد الله انصاری می گوید ، رسول خدا (ص) فرمودند :
من سرّه ان ینظر إلی سید شباب اهل الجنّه فلینظر الی الحسین بن علی
هر که دوست بدارد به سرور و آقای جوانان بهشت بنگرد به حسین بن علی (ع) نگاه کند . ( شرف النبی ص 378 )
15. رسول خدا (ص) فرمودند :
أوحی الله عزّ و جلّ إلیّ انّ له درجةً لا ینالها احدٌ من المخلوقین .
خدای متعال به من وحی فرموده است که برای حسین (ع) آنچنان درجه و مقامی است که هیچ یک از آفریده هایم جز حسین (ع) به آن نایل نمی گردد و مهدی آل محمد (ص) از فرزندان حسین (ع) است. پس خوشا به حال کسانیکه از دوستان حسین (ع) باشند و به خدا سوگند که در روز قیامت شیعیان حسین (ع) رستگار و کامیابند.
16. امام رضا (ع) فرمودند :
من کان یوم عاشورا یوم مصیبته و حزنه و بکائه جعل الله عزّ و جل ّ یوم القیامة یوم فرحه و سروره و قرّت بنا فی الجنان عینه .
هر کس روز عاشورا ، روز حزن و اندوه و گریه اش باشد خداوند روز قیامت را روز سرور و شادیش قرار می دهد و در بهشت الهی چشمش به دیدن ما روشن می شود. ( امالی شیخ صدوق ص 129 )
17. حضرت امام کاظم (ع) فرمودند :
من زار قبر الحسین (ع) عارفاً بحقه غفر الله له ما تقدّم من ذنبه و ما تاخّر .
هر کس قبر مطهر امام حسین (ع) را در حالیکه عارف به حق آن جناب باشد زیارت کند به خداوند معاصی و گناهان گذشته و آینده اش را می آمرزد . ( امالی شیخ صدوق ص 129 )
18. امام رضا (ع) فرمودند :
ماه محرم ، ماهی بود که مردم حتی در زمان جاهلیت نیز جنگ و خونریزی را در آن حرام و ناروا می دانستند . امّا در همین ماه حرام بود که ریختن خون ما را حلال شمرده و حرمت ما را حتک نمودند و زنان و کودکان ما را اسیر کردند و خیمه گاه ما را آتش زدند و اموال و دارائی ما را به عارت بردند و حق رسول خدا (ص) را دربارهء ما رعایت نکردند .
19. امام صادق (ع) فرمودند :
روزی مردم کوفه از خشکسالی به خدمت امیر المؤمنین (ع) به شکایت آمده و استدعا کردند که از خدا باران بخواهد . حضرت علی (ع) به امام حسین (ع) فرمود برخیز و دعا کن .
امام حسین (ع) برخاستند و پس از حمد و ستایش باری تعالی و درود بر خاتم انبیاء گفتند :
ای خدایی که بخشنده خیرات و نازل کننده برکات هستی ، باران رحمتت را بر ما نازل فرما و ما را بوسیله آن سیراب نما » . هنوز امام حسین (ع) از دعای خود فارغ نشده بودند که ناگهان باران رحمت الهی باریدن گرفت . ( بحار الانوار ج 44 ص 187 )
20. رسول خدا (ص) خطاب به تربت امام حسین (ع) فرمودند :
طوبی لک من تربة و طوبی لمن یقتل فیک
خوشا به حال تو ای خاک کربلا و خوشا به حال آنکس که در تو شهید می شود.
( بحارالانوار جلد 44 ص 228 )
21. امام صادق (ع) فرمودند :
روزی حضرت فاطمه زهرا (س) خدمت رسول خدا (ص) آمد و دید که از چشمان آن حضرت اشک می ریزد . حضرت زهرا (س) علت امر را جویا شدند . رسول خدا (ص) فرمودند :
جبرئیل به من خبر داده که امّت من ، حسینم را خواهند کشت . حضرت زهرا با شنیدن این خبر بی تاب شده و گریستند ، در این هنگام رسول خدا (ص) فرمودند : از فرزندان حسین (ع) کسی خواهد آمد که به حکومت می رسد و انتقام خون حسین (ع) را می گیرد .
22. محمد علی جناح ( قائد اعظم پاکستان )
برای شجاعت و فداکاری ، هیچ نمونه ای بهتر از آنچه حسین بن علی (ع) به نمایش گذاشته پیدا نمی شود . به عقیده من تمام مسلمین باید از آن شهید سرزمین عراق سرمشق بگیرند و در مسیر او گام بردارند.
23. واشنگتن ایروینک ( مورخ مشهور آمریکایی )
برای امام حسین (ع) ممکن بود که زندگی خود را با تسلیم شدن نسبت به خواسته یزید ، نجات دهد ، اما مسئولیت پیشوای اسلام اجازه نمی داد که او یزید را به عنوان خلیفه قبول کند. او به زودی خود را برای قبول هر سختی و ناراحتی به منظور رها ساختن اسلام از چنگال بنی امیه آماده کرد. زیر آفتاب سوزان سرزمین کربلا و در روی ریگهای نینوا ، هنوز روح فناناپذیر حسین (ع) بر پاست.
بچه ها جون امیدوارم خوشتون امده باشهmaramara
زنـــــده باد هـــــدف... :)

پاسخ
سپاس شده توسط: استاد ، nza3380