امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
در خواندن کتابهای "موفقیت در زناشویی" به این نکات دقت کنید!
Thumbs Up 
در خواندن کتابهای "موفقیت در زناشویی" به این نکات دقت کنید!
یکی از اغواکننده ترین -و شاید همزمان مشمئز کننده ترین- قفسه های یک کتابفروشی با محوریت روانشناسی، قفسه کتابهای "موفقیت" و علی الخصوص کتابهای "موفقیت در رابطه و زندگی مشترک" هست. گستره این دسته از کُتُب که چیزیست در حد "تمام کتابهای ترجمه شده در همه زمینه های تخصصی روانشناسی"، به سادگی نشانگر این موضوعه که بازار، اهمیت، نیاز و اقبال ما به این دسته کتابها چقدر بالاست.
چند روزی قبل از عید بود که در وبلاگ میرزاده خاتون با این پُست مواجه شدم و قول دادم به عنوان کسی که با اصل موضوع آشنایی داره نظرم رو اعلام کنم و الان تصمیم دارم بدقولی رو تموم کنم و چیزی در این مورد بنویسم.
با این مقدمه به سراغ مطلب میریم. بازار کتابهای موفقیت در رابطه زناشویی از گل آلود ترین بازارهای نشر در ایرانه، اسامی زیاد، عنوانهای بی نهایت، قیمت های متنوع ، همه و همه باعث میشه یه انتخاب اشتباه زندگی معمولی شما رو افتضاح کنه و یه انتخاب درست زندگی بد شما رو بهبود بده. از اینجا به بعد نکته به نکته پیش میریم!
1-فرق روانشناسی و چرندیات را بدانید!!!:برای شخص من کوچکترین اهمیتی ندارد که شما دوست دارید چه بخوانید، و برای هیچ روانشناس دیگری هم اهمیتی نخواهد داشت! روانشناسی، علمی تجربی، جزئی نگر و با نگرش "تغییر رفتار نا سالم" به علاوه "بهبود بهزیستی روانی" هست. در این علم حرفها به صورت ریز، جزیی و انجام پذیر بیان میشه، ما از نصیحت (Advise) دوری میکنیم و از راهبردها و تکنیک ها استفاده میکنیم! ما لزوماً حرفهای خوشگل و بامزه نمیزنیم، ما امید واهی به احدی از احود!!! دنیا ندادیم و نخواهیم داد، برای ما حقیقت مسئله بیش از "احساس شما" مهمه! در یک حالت کلی ما متخصصیم! همونطور که یک دندانپزشک هیچ وقت در مورد دندان خُرد شده شما از عبارت "چیزیش نیست!!!" استفاده نمیکند ما هم در مورد رفتار آدمی همچین صحبتی نمیکنیم، پس! توجه کنید حرفهای کلی، قشنگ و "احمقانه امیدوار کننده" مثل "شما قادر به همه کار هستید" "شما همسرتان را برّه خود خواهید کرد" و غیره یک سری حرف پوچ مهمل و کلاهبرداری مطلق است! کتابهای معتبر ، پکیجی از کلیات مورد نیاز، جزییات موضوع مورد بحث، اشاره به اشتباهات رفتاری احتمالی و رهنمودهای درست به سوی بهبود رابطه هستند و از همه مهمتر طرف "حقیقت" را میگیرند نه طرف "شما"!
2-ما این عنوانها را نمیخوانیم (یا) عنوانهای خاله زنکی چرا؟:هشت هزار نکته ریز در مورد مردان! نود و سه هزار و ششصد و هشتاد و چهار اشتباه مردان در برابر زنان! کلّهم همه چیزهایی که باید در مورد آقایان/بانوان بدانید! زن بد/مرد بد!!! من اینگونه با همسرم در تخت میخوابم!
من حدس میزنم شما به شدت علاقه دارید که تفاوتهای جنس نر و ماده را بدانید! ضمن عرض تبریک به شما بابت اینقدر به فکر بودن، بابت انتخابهای افتضاحتان مورد تسلیت واقع میشوید! همه ی عنوانهای خاله زنکی را دور بریزید! شان شما بالاتر از این مباحث است!!! این دسته کتابها -معمولاً- کمترین ارتباط علمی و بیشترین کلی گویی ممکن را در دل خود دارد (کاملاً در تقابل با جزیی نگری روانشناسی). مسئله این نیست که محتوای این کتب کاملا اشتباه است، خیر! امکان درست بودن این حرفها کماکان موجود است! ولی شما را درگیر پروسه ی آزمون و خطا میکند! بهتر است در این زمینه به کتابهایی با محتوای "تفاوت های روانشناختی/فیزیولوژیک/بیولوژیک/ذهنی و ... زن و مرد" رجعت کنید! دکتر مرتضی منطقی آثار خوبی مثل این و این در این زمینه ها برای مخاطب ایرانی تالیف کرده است. از دیگر کتب خوب بازار میتوان به این و این اشاره کرد.
توصیه: سعی کنید تفاوتهای موجود در بین دو جنس را درک کنید نه اینکه "حقه های دلربایی" را بیاموزید! اولی شما را به درک و شناخت بهتر همسرتان و در نتیجه بهبود زندگی مشترکتان رهنمون میشود و مورد دوم از شما در بهترین حالت یک "طبل تو خالی" درست میکند.
3-تفاوتهای فرهنگی را در نظر بگیرید: فرض کنید -فقط فرض کنید- در کتاب "با همسر خود خیلی خفن رفتار کنیم!!!" نوشته شده: "شما و همسرتان در استخر هستید که حس میکنید همسرتان با آقای X بیش از حد خودمانی شده" خب؟ کتاب را پاره کرده و دور بریزید! تا این لحظه بالغ بر صِفر استخر مختلط عمومی در ایران تاسیس شده که پذیرای هیچ عدد زوج جوان بوده است! در خواندن این دسته کتابها تا حد ممکن به کتابهای "فرهنگ نابسته" و یا کتابهای مرتبط به "خُرده فرهنگ خودتان" مراجعه کنید! کتابهای خوب این زمینه تلاش دارند تا حد ممکن به اصل جهانشمولی وفادار باشند اما کتابهای تو خالی بازاری یقیناً "آمریکایی" نوشته شده اند!
4-مرگ بر وین دایر! مرگ بر آنتونی رابینز و غیره!:وین دایر، آنتونی رابینز، باربارا دی آنجلیس، برایان تریسی ملعون (مدیرفروش!!!) و این دست نویسنده ها را نخوانید، یا اگر خواندید به اسم "روانشناسی" نخوانید، و از آنها توقع صحبت های مبتنی بر شواهد نداشته باشید، در نهایت نتیجه ی به دست آمده از مطالعه این دست مولفین (خوب یا بد) کوچکترین ربطی به روانشناسی ندارد! باربارا دی آنجلیس و آنتونی رابینز به عنوان دو نویسنده بزرگ کتابهای زناشویی، بعد از چند سال زندگی مشترک طلاق گرفتند! در این بازار، در کتابهای ساده فهم تر کتب جان گِری، و در کتابهای ساختار مند تر و درجه یک تر، کتابهای "مرتبط" رابرت استرنبرگ، اریک فروم، مرتضی منطقی و مهری رحمانی و... قابل توصیه هستند.
این و این و این و این و این و این و این و این و این و این
5-نشرهای محترم، جلدهای آدمیزادی: به جز بعضی استثناها مثل کتاب فوق العاده "هنر عشق ورزیدن" هر چقدر جلد کتاب شبیه کاغذ کادوی روز ولنتاین شد از خریدش بیشتر تر!!! صرف نظر کنید، کتاب محترم علاوه بر محتوای خوب، ظاهر آراسته ای دارد، نام نویسنده نهایتاً با پیشوند "دکتر" ذکر شده و نه بیشتر، "جناب آقای دکتر هولدن کالفیلد فوق تخصص بیماریهای شب جمعه!!!" یعنی یک شیادی بزرگ! یعنی "بیا منو بخَر!". نکته بعد اینکه کتاب خوب و بد در همه ی نشرها موجود است، اما نشرهای تخصصی روانشناسی که احتمالا کتابهای مرتبط به درد بخور دارند کمابیش اینها هستند: انتشارات رشد، روان، ویرایش، ارجمند، نسل نو اندیش، نی، ارسباران، و با اغماض زیاد نشر جیحون!
6-من میدونم تو زنی، منم مرد هستم، بیا آدم باشیم: تمایلات مِنیستی!!! و فمنیستی خود را چال کنید! با هر دوی شما هستم! معطوف به موضوع باشید، سعی در حل مشکل داشته باشید، این که سیمون دوبوار چگونه زیست یا پدربزرگ شما ابهت خرس را داشت برای شما و همسرتان زندگی مشترک نمیشود! در زندگی مشترک اول "ما" باشید بعد "من". نکته بعد اینکه زندگی هیچ زوج دیگری -مخصوصا ازواج فامیل- به شما کوچکترین ارتباطی ندارد، اصولاً در حل مشکل خودتنها به خانواده خودتان فکر کنید، خواهر و برادر همسر خویش را راحت بگذارید، شما آنها نیستید! تکرار میکنم با هر دوی شما هستم!
نکته مهم: ضمن رعایت بند ششم به هیچ عنوان حق گفتن عباراتی مثل "اول تو شروع کردی" "اول تو..." "اول تو بیسار..." و یا عباراتی مانند "تو هم فلان کار را کردی" و ... را ندارید!
7-نتیجه: این توصیه ها را به عنوان "کارشناس روانشناسی عمومی" و نه "دانشجوی کارشناسی ارشد آموزش و پرورش و روانشناسی کودکان استثنایی" به شما عرضه کردم، و توجه داشته باشید که نظرات شخصی و رویکرد من در این توصیه ها جاری است، متخصصین دیگر ممکن است برای شما حرفهای متفاوت ، بهتر و بسیار پخته تری داشته باشند، اینها اصول اولیه در خواندن این دست کتابها بود و بس! و دست آخر اینکه...
8-مراجعه به روانشناس ایدز نیست!!!: اگر مشکل شما جدی تر از آن است که با مطالعه کتب و اجرای آموزه های آنها حل شود، پول خود را خرج انواع کتاب -یاگرفتن پندهای خاله زنکی از شمسی و فخری جون- نکنید، از یک روانشناس مجرب وقت بگیرید، اول تنها و بعد اگر لازم بود هر دو نفر در جلسات شرکت کنید.
نکات فوری: هیچ کتابی قرآن نیست، پس ممکن است اشتباه باشد! نویسنده های ایرانی معتبر را در این زمینه ها به همتایان غربی ترجیح دهید، در خرید کتابها از افراد آگاه مشورت بگیرید، بیش از حد به محتویات کتابها اتکا نکنید، اگر تاثیر معکوس دارند آنها را انجام ندهید! هیچگاه در روابط مشترک از "تعمیم جزییات به کل موضوع" استفاده نکنید، همه ی این کتابها به صورت کلی از "زن و مرد" صحبت میکنند بنابراین اخلاقهای خاص همسر خود را بدانید!!! زخم زبان نزنید، شوخی های تخریب کننده نکنید، همسرتان را دوست بدارید و آنرا به اندازه کافی ابراز کنید، "رفتار جنسی سالم" داشته باشید و بهداشت جنسی را رعایت کنید و ... برای دانستن نکات بیشتر از کتابهای خوب استفاده کنید یا از متخصصین امر مشورت بگیرید.
اگه خز کسیه که پول ندارهه لباس باحال بگیره من خزم ظاهرمهم نیست قلبم مرکزم
پاسخ
سپاس شده توسط: