امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دلم میخواد چادری بشم ولی ...
Sad 
باسلام خدمت تمامی دوستان عزیز..
در ابتدا باید بگم این سوال مطرح شده در سایتی میباشد که به نظرم جالب اومد.گفتم بزارم.شاید برای برخی سوال باشه متشکرم ازشما...
[highlight=#f1f1f1][عکس: 1408453006.jpg][/highlight]
[highlight=#f1f1f1]

[/highlight]

سوال:

من یه دختر 23 ساله هستم و توی یه خانواده نسبتا مذهبی بزرگ شدم. مادرم و بقیه خانمای فامیل چادری هستن ولی دخترای فامیل بعضیا چادری، بعضیا مانتویی و محجبه و بعضیا هم بدحجاب هستن.
وقتی نوجوان بودم به اصرار مادر و برادرم که اونم توی سن نوجوانی بود و سه سال از من بزرگتره چادر سر کردم، اما توی محیطی بودم که هیچ دختری به سن من چادر نمیپوشید و دوستا و هم کلاسیام مدام مسخرم می کردن و مامان بزرگ صدام میکردن. منم تحت تاثیر جو دوستام بعد سه چهار سال چادر رو کنار گذاشتم، ولی همچنان با حجاب بودم. مادر و برادرم از این موضوع ناراحت شدن ولی وقتی انزجار منو دیدن اصرار نکردن.
حالا یه سالی هست که با عقل و انتخاب خودم به چادر علاقه پیدا کردم و دوست دارم چادر سر کنم. پارسال که داشتم تصمیمم رو عملی می کردم و یه چادر هم خریدم، چند تا از دوستام که چادری هم بودن منصرفم کردن و گفتن تو همین جوری هم حجابت کامله، با چادر اذیت میشی و اگر سر کنی باید برای همیشه سر کنی، و خیلی سخته و... منم که معمولا همه کارام رو خودم انجام میدم فکر کردم دیدم خیلی سخته آدم دستش پر باشه و چادر سر کنه و همه کاراش رو انجام بده و تازه مراقب باشه مقنعه و چادرشم مرتب بمونن، واسه همین منصرف شدم.
برادرم الان که بزرگ تر شدیم دیگه هیچ وقت چیزی رو بهم اجبار نمیکنه، فقط گاهی که لازم باشه تذکری میده. مادرم هم همین طور، اما مادرم خیلی خیلی دلش میخواد چادری بشم. همیشه میگه چادر خیلی بهم میاد.
دیروز که بحث ازدواج بود با یکی از دوستام و ملاکای ازدواجمو پرسید و من مقید بودن و با ایمان بودن و... رو گفتم، بهم گفت تو که میخوای با همچین کسی ازدواج کنی چرا چادر سر نمی کنی؟ اون جور پسرا دنبال دختر چادری هستن و تو هرقدرم محجبه باشی ولی چادر نداشته باشی کمتر به چشمشون میای.
بحث چادر که شد دوباره فیلم یاد هندستون کرد و دلم خواست چادری بشم، مخصوصا این که الان شهر محل زندگی و دانشگاهم عوض شده و یه تغییر ناگهانی کمتر به چشم میاد.
اما! چند تا مساله باعث شده دو به شک بشم.
1- اینکه بحث چادری شدن من حین بحث ازدواج پیش افتاد و ممکنه دوستام فکر کنن به اون خاطر چادری شدم و این اصلا برام خوشایند نیست.
2- ممکنه بعد مدت ها نتونم خوب چادرم رو جمع کنم و ضایع بازی در بیارم و نامرتب و شلخته بشم.
3- ممکنه برام سخت و محدود کننده باشه و بعد پشیمون بشم، چون الان هم حجابم کامله.
با این همه، از ته دلم نسبت به چادری شدن مایل و علاقه مندم و دوست دارم چادری باشم!
واقعا نمیدونم تصمیم درست چیه.....

[عکس: images?q=tbn:ANd9GcTH9-TMExDpv5Fvy6BrtF3...Cpq7nXcSeZ]

پاسخ:

این خیلی خوب است که شما با گذشت این مدت باز هم به چادر تمایل دارید و می خواهید چادری شود. لذا باید چنین احساسی را نعمتی از جانب خدا بدانید و شکر گزار باشید؛ چراکه خیلی از افرادی که مثل شما مانتویی شدند به مرور حجابشان هم کمرنگ شده و کم کم خدا را هم فراموش کردند.

اما در مورد مسائلی که گفتید، به هیچ وجه جای نگرانی ندارد؛ چون برای همه اینها می شود با در نظر گرفتن شرایط راهکارهایی پیاده کرد که مشکلی ایجاد نشود. من به عنوان نمونه چند راهکار عرض می کنم. در ادامه از تجربیات خانم های چادری ــ حالا چه کسانی که از ابتدا چادری بودند و چه کسانی که بعدا چادری شدند ــ استفاده خواهیم کرد. یقینا تجربیات خوبی در اختیار شما خواهند گذاشت.

اما پاسخ سوالات شما:

1- قاعده کلی و اولیه در چنین تصمیم گیری هایی این است که نباید حرف دیگران ملاک تصمیم ما بر انجام کاری باشد و باید با خود این مسئله را دائم مرور کنیم که کسی که باید از ما راضی باشد خداست نه خلق خدا. با این حال می شود کاری کرد که علاوه بر رضایت خدا، دیگران هم در مورد شما فکر بد نکنند. مثلا در همین موردی که شما گفتید می توانید قبل از اینکه چادری شوید چند بار دیگر هم در مورد این موضوع با آنها صحبت کنید و بگویید که مدت هاست که قصد دارید چادری شوید اما نمی توانید و به نوعی یک مشورت صوری از آنها بگیرید. در خلال بحث شما دلیل های دیگری غیر از مسئله ازدواج را مطرح کنید و بگویید که انگیزه اصلی شما از چادری شدن این موارد است. با این کار بعدا که چادری شدید احتمال اینکه فکر کنند به خاطر مسئله ازدواج چادری شدید خیلی کمتر می شود؛ هر چند اگر چنین فکری هم بکنند به هیج وجه مهم نیست.

2- نه اینطور نیست. چادر سر کردن کار سختی نیست که شما نتوانی از پس آن بر بیایید؛ به خصوص که مدتی هم چادری بوده اید و نباید نگران چنین مسئله ای باشید. بله شاید اوایل راحت نباشد؛ اما خیلی زود عادی می شود. با این حال تجربیات خانم های چادری به شما کمک زیادی خواهد کرد؛ چون دوستانی که در اطرافیان خود دارید و چه خانم هایی که اینجا شما را همراهی خواهند کرد.

3- اینکه بگوییم داشتن چادر در حین انجام کار به هیچ وجه سخت نیست، اغراق گویی است؛ اما اینطور هم نیست که بگوییم چادر مانع انجام کار است؛ چون خانم های زیادی با انواع شغل های گوناگون هستند که هم چادر دارند و هم در کارشان موفق اند. با این حال هر عاقلی برای انجام کارهای خود ارزش سنجی می کند و کاری را انجام می دهد که بیشترین سود را برای او داشته باشد. شما هم به عنوان یک خانم متدین با داشتن ایدئولوژی دینی می دانید که برای جلب رضایت خدا و رسیدن به کمال، داشتن چادر کمک بیشتری به شما می کند و از این جهت منفعت بیشتری شامل حال شما خواهد شد؛ هر چند با مانتو هم می شود با حجاب بود. بعلاوه اینکه نکته ای که در مورد رابطۀ چادری بودن و ازدواج مطرح شده است هم کاملا درست است و از این جهت هم برای شما منفعت است؛ هر چادر نسبت به مانتو همراه با کمی سختی باشد.

پیروز و سربلند

تصویرقشنگیست که در صحنه ی محشر مادورحسینیم(ع) و بهشت است که مات است!
پاسخ
سپاس شده توسط:
[عکس: 49454917506646702173.jpg]

[عکس: %D8%AD%D8%AC%D8%A7%D8%A8_%D8%B4%D8%B9%D8%B1.jpg]
[highlight=#f1f1f1]

[/highlight]
پاسخ
سپاس شده توسط:
از
nza3380عزیز خیلی ممنونم به خاطر مطلب خوبی که گذاشتن mara
منم این طوری بودم از سن 16سالگی علاقه مند شدم به چادر راستش خجالت می کشیدم با این که مادرمو خواهرم چادری هستن .

توی سن 17 سالگی علاقم نسبت به چادر بیشتر شد به طوری که مادرم برام چادر خرید اما باز هم جرئت استفاده کردنش رو نداشتم .با خودم می گفتن الان اگه چادر بپوشم می گن برای قبول شدن توی کنکور این کارو می کنه و از این حرفا اما بعد از قبول شدن در دانشگاه دیگه تصمیم رو گرفتم و چادر به سر کردم الان 3ماه از چادری بودم می گذره نمی گم سخت نیست اما خیلی احساس خوبی دارم .حس می کنم بقیه دوستام نسبت به من برخورد دیگه ای دارن احترام بیشتری دارم .
من خیلی چادر و حجاب جدید م رو دوست دارم و از چادری شدنم خیلی خوش حالم .Shy
پاسخ
سپاس شده توسط:
(۲۴-۱۰-۹۴، ۰۳:۱۱ ب.ظ)2fan2314 نوشته: از
nza3380عزیز خیلی ممنونم به خاطر مطلب خوبی که گذاشتن mara
منم این طوری بودم از سن 16سالگی علاقه مند شدم به چادر راستش خجالت می کشیدم با این که مادرمو خواهرم چادری هستن .

توی سن 17 سالگی علاقم نسبت به چادر بیشتر شد به طوری که مادرم برام چادر خرید اما باز هم جرئت استفاده کردنش رو نداشتم .با خودم می گفتن الان اگه چادر بپوشم می گن برای قبول شدن توی کنکور این کارو می کنه و از این حرفا اما بعد از قبول شدن در دانشگاه دیگه تصمیم رو گرفتم و چادر به سر کردم الان 3ماه از چادری بودم می گذره نمی گم سخت نیست اما خیلی احساس خوبی دارم .حس می کنم بقیه دوستام نسبت به من برخورد دیگه ای دارن احترام بیشتری دارم .
من خیلی چادر و حجاب جدید م رو دوست دارم و از چادری شدنم خیلی خوش حالم .Shy
متشکرم دوست عزیزم...

به نظر من اینکه خودآدم بتونه به این باور برسه خیلی بهتر از اینکه دیگران مجبورش کنن...
اگر شما خودتون به این حقیقت رسید این نزد خداوند اجری بسیار بزرگ است.
امید وارم بقیه هم به این باور برسند
این کار شما بسیار قابل تحسین است.
امیدوارم اجر خودرو بعد از خداوند از فاطمه زهرا(س) که این میراث را برای ما به جا گزاشتند بگیرید...
موفق وپیروز باشیدAngel
متشکرمmara
پاسخ
سپاس شده توسط:
درسته که یه خورده نگه داشتنش سخته وباید حواستم به کارات باشه
ولی واقعااحساس خوبی دارهShy
خدایابگیرازمن هرآنکس که توراازمن میگیرد........
پاسخ
سپاس شده توسط:
(۲۴-۱۰-۹۴، ۰۴:۰۴ ب.ظ)sahar* نوشته: درسته که یه خورده نگه داشتنش سخته وباید حواستم به کارات باشه

با این چادرای جدید ،کارا راحته!Tongue
پاسخ
سپاس شده توسط:
(۲۴-۱۰-۹۴، ۰۴:۳۳ ب.ظ)nza3380 نوشته:
(۲۴-۱۰-۹۴، ۰۴:۰۴ ب.ظ)sahar* نوشته: درسته که یه خورده نگه داشتنش سخته وباید حواستم به کارات باشه

با این چادرای جدید ،کارا راحته!Tongue
منظورم ازکار،اخلاق ورفتاربود مانمی تونیم هم چادر سرکنیم وهم موهامون تانصفه بیرون باشه ویا لاک و........
خدایابگیرازمن هرآنکس که توراازمن میگیرد........
پاسخ
سپاس شده توسط:
[عکس: 49454917506646702173.jpg]

[عکس: %D8%AD%D8%AC%D8%A7%D8%A8_%D8%B4%D8%B9%D8%B1.jpg]
[highlight=#f1f1f1]

[/highlight]
به نظر من نباید حرف بقیه تو تصمیم گیری های درستمون تاثیرگذار باشه
بعضی از ماها به حرف مردم اهمیت میدیم ولی به وصیت صدها هزار جوان کشورمون که
برای حفظ حجاب ما از جونشون گذشتن حتی فکر هم نمی کنیم.
ابر و باد و مه و خورشید و فلک یک شعر است / هر نسیم حرم کرب و بلا را عشق است.
پاسخ
سپاس شده توسط:
خانم هايى كه نيستن و تمايل به داشتنش دارن ولى به خاطره حرف اطرافيان دست به كار نميشن و فكر ميكنن كه براشون حرف درست ميشه ، اصلا فكرو حرفه اطرافيان اهميتى نداره ، مشكل از اونهاست كه تصميم درست شما رو زيره سوال ميبرن
توجهى نكنيد و حتما به تصميمتون عمل كنيد كه خدا هم خشنود ميشه و بركاتش زندكيتون رو تحت تاثير زيادى قرار ميده
mara
آمدن ' بودن ' شدن ' رفتن
پاسخ
سپاس شده توسط: