امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
رفاقت با بازیکنان ثمره ای جز تهمت ندارد/ اعتراض به داور در لیگ ایرا
Rainbow 
محمد شاهمیری:

در مسابقات لیگ برتر امسال اکثر مربیان و بازیکنان نسبت به نوع قضاوت داوران معترض هستند آنها معتقدند برخی سوتهای اشتباه، سرنوشت بازی را تغییر داده است.
محمدشاهمیری در گفتگو با خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: من فیلم اکثر بازیها و قضاوت همکاران خود را دیده ایم، به هیچ عنوان اشتباهات آنها در این حد نیست که برخی ها بیان می کنند در برخی موارد شاهد تک اشتباهاتی از سوی داوران خط محلی هستیم.

داور بین المللی والیبال گفت: اگر دقت کنید به این نتیجه می رسید که اکثر اعتراضات اعضای کادر فنی تیمها در مورد اوت و داخل بودن یک توپ است، که مشخص کردن آنها مربوط به داوران خط است که طبق تصمیم سازمان لیگ داوران خط از شهر میزبان انتخاب می شوند.

وی یادآور شد: من تاکنون تجارب زیادی در خصوص قضاوت در مسابقات بین المللی داشته ام، در هیچ جای دنیا قضاوت ها و نوع واکنش تیم ها به این مشکل نیست.

شاهميري گفت: در یک بازی میان 2 تیم بیش از 120 پوئن رد و بدل می شود حال اگر فرض کنیم از این تعداد یک الی 2 پوئن را داور به اشتباه سوت زده است آیا حق است که عامل اصلی باخت را به قضاوت اشتباه ارتباط دهیم؟!

*همه از دیوار کوتاه داور بالا می روند

شاهمیری اظهار داشت: نوع داوریهای ایران به نظر من در مقایسه با دیگر کشورهای صاحب نام جزو بهترین هاست من شاهد هستم که اکثر بزرگان والیبال جهان در طول یک دیدار حداقل 2 الی سه پوئن را برای اشتباه داوری کنار می گذارند ولی در هیچ مسابقه رسمی بین المللی ندیده ام که بازیکنان به سراغ داور رفته و نسبت به قضاوت وی اعتراض کنند ولی متأسفانه این حرکت در لیگ برتر والیبال ایران اپیدمی شده که پس از هر پوئن اطراف جایگاه سه داور به خاطر هجوم بازیکنان شلوغ می شود.

وی گفت: در لیگ برتر امسال حدود سه الی چهار تیم در یک سطح سرمایه گذاری کرده اند تمامی آنها به دنبال رسیدن به عنوان قهرمانی هستند و برای اعتراض به نوع بازی خود و حتی توجیه اشتباهاتشان دیواری کوتاهتر از دیوار قضاوت پیدا نمی کنند.

وی در خصوص این موضوع که برخی ها نسبت به برخوردهای صمیمی و دوستانه برخی داروان با بازیکنان معترض هستند، اظهار داشت: با این بازیکنانی که در ليگ ما فعال هستند نمي‌توان رفيق و دوست صميمي شد اکثر آنها به دنبال افترا و تهمت زدن به داوران هستند دوستي با آنها به ضرور ماست.

داور بين المللي واليبال خاطر نشان کرد: به نظر من برخي افراد فعال در ليگ برتر واليبال براي توجيه ضعف کاري خود و باخت داوري را بهانه مي‌کنند.

* مديريت داور منوط به شرايط مطلوب است

داور بين المللي واليبال کشورمان اظهار داشت: مديريت يکي از فاکتورهاي اصلي قضاوت صحيح است،‌اما عمده‌ اين مديريت به فراهم شدن شرايط مطلوب باز مي‌گردد وقتي تماشاچيان حاضر در سالن مسابقه از ابتداي شروع بازي به داور، مربي و بازيکنان توهين و فحاشي مي‌کنند، مديريت کار بسيار سختي مي‌شود.

* نوسان تيم‌ها زياد است

شاهميري گفت: در ليگ امسال به خاطر حساسيت بالاي مسابقات و اهداف تيم‌ها که مهمترين آن رسيدن به قهرماني است نوسان تيم‌ها بسيار زياد است استرس بازيکنان براي ارائه يک بازي خوب در اکثر مواقع نتيجه معکوس مي‌دهد و باعث اجراي عملکرد ضعيف آنها و باخت تيمي مي‌شود.

* مربيان عامل اصلي کاهش اعتراضات هستند

وي خاطر نشان کرد: به نظر من مربيان و کساني که سکان هدايت تيم را بر عهده دارند عامل اصلي کاهش اعتراضات بازيکنان به داور هستند به آنها بايد در پايان هر بازي خطاهاي واليباليست‌‌ها را به آنها تذکر دهند و نکات داوري را به بازيکنان گوشزد کنند.
وي تصريح کرد:‌ بسياري از بازيکنان نسبت به قوانين و مقررات داوري اطلاعات دقيق و علمي ندارند و به خاطر همين مشکل پس از هر سوت داور دست به اعتراض مي‌زنند.

* بازيکنان نبايد به پرخاشگري عادت کنند

شاهميري يادآور شد: اميدوارم شرايط حاکم بر ليگ برتر واليبال آرام شود اگر بازيکنان به پرخاشگري عادت کنند اين موضوع به ضرر واليبال ايران در سطح کلان است چون در مسابقات بين المللي و ليگ جهاني اگر يک داور حتي صد درصد هم اشتباه قضاوت کرده باشد باز هم بازيکنان حق شکايت و اعتراض ندارند./مح
.xcvk..xcvk.
پاسخ
سپاس شده توسط: