امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
روحانی یک شب ایرانی را رقم زد
Music 
94/2/20

خبرگزاری مهر: شهرداد روحانی آهنگساز و نوازنده موسیقی کشور در تازه‌ترین کنسرت موسیقایی‌ خود تلاش کرد شبی کاملا ایرانی را برای علاقمندان موسیقی ارکسترال رقم بزند.

کنسرت موسیقی شهرداد روحانی شب گذشته شنبه ۱۹ اردیبهشت ماه به تهیه کنندگی حمید اسفندیاری در مرکز همایش های برج میلاد برگزار شد. روحانی در این کنسرت بیش از ۲۰ قطعه موسیقایی ایرانی را در دو بخش برای علاقمندان ارائه داد.

در حقیقت این کنسرت جایگزین کنسرت لغو شده «پیتر و گرگ» اثر پروکفیف شده بود که در بخش اول آن قطعه‌های «جشن دهقان»، «اسب ایرانی»، «بویراحمدی»، «سفری کوتاه»، «سایه چمن»، «قطره‌های باران»، «مجنون نبودم»، «باغ ایرانی»، «سیمای جان»، «روانی» اثر برنارد هرمان و یک قطعه کردی روی نت سل برای مخاطبان ارائه شد.

تقدیر از نوازندگانی که چند روز کوتاه کار را به اتمام رساندند

شهرداد روحانی در حین اجرای قطعه «باغ ایرانی» خطاب به تماشاگران گفت: خوشحالم که امشب این فرصت برایم پیش آمد تا برای شما کنسرتی اجرا کنم. البته ما فرصت زیادی برای آماده کردن قطعات نداشتیم اما خوشحالم از اینکه در این فرصت کوتاه و چهار روزی که برای تبلیغ وقت داشتیم، شما استقبال بسیار گرمی از این کنسرت کردید. لازم است در اینجا از این همه نوازندگان و موزیسین های خوبی که طی روزهای اخیر برای آماده‌سازی این کنسرت همراهم بودند تشکر فراوان داشته باشم چرا که این هنرمندان با استعداد و ارزشمند در این مدت کوتاه به قدری مایه گذاشتند که نمی‌دانم از آنها چگونه تشکر کنم.

وی درباره قطعه «باغ ایرانی» نیز توضیح داد: خوشبختانه در ایران هنرمندان زیادی هستند که خانواده‌های آنها اهل موسیقی‌اند و امشب نیز این افتخار نصیب من شده که دو سولیست ویولن و ویولنسل که هر دو برادر هستند در کنار اجرای قطعه «باغ ایرانی» در کنارم حضور دارند. میلاد و مهرداد عالمی دو هنرمند جوانی هستند که همواره همکاری‌های بسیار خوبی با این دو داشتم و امشب خوشحالم که بار دیگر می‌توانم در کنار آنها و سایر اعضای گروه، برنامه‌ای برای شما اجرا کنم.

[عکس: 528292_561.jpg]

خنده های آقای نوازنده

این آهنگساز که به نسبت کنسرت‌های قبلی خود کمی از حال و هوای رسمی و خشک معمول آثار ارکسترال فاصله گرفته بود، در این اجرا تمام تلاش خود را کرد تا برنامه‌ای کاملا با رنگ و بوی موسیقی ایرانی و ملی غیر از اجرای قطعه خارجی «روانی» را به تماشاگران حاشیه‌زده‌ای که این روزها در وانفسای ادغام ارکستر سمفونیک و ملی فعلاً تکلیف خود را با این فضای موسیقایی نمی‌داند، ارائه دهد.

روحانی در طول کنسرت سعی داشت با بده بستان‌های گفتاری، تماشاگران را همراه خود کند.

وی بعد از اینکه دو تماشاگر دسته‌گل‌هایی را به میلاد و مهرداد عالمی اهدا کردند، خطاب به تماشاگران با حالتی طنز‌آمیز گفت: هیچ‌کس که به ما از این گل‌های زیبا نمی دهد. ای کاش من هم سولیست بودم تا دسته‌گل‌های به این قشنگی به من هم اهدا می‌کردند. اگر کسی حاضر است، من آماده‌ام به او پول بدهم تا به بیرون از سالن برود و برای من یک دسته‌گل زیبا بگیرد تا ما هم راضی از سالن بیرون بیاییم.

وی حین اجرای قطعه کردی روی نت‌سل نیز این قطعه موسیقایی را به هموطنان کرد زبان کشورمان تقدیم کرد.

بخش دوم کنسرت و فریادهای روحانی متشکریم

شهرداد روحانی در بخش دوم کنسرت خود که این بار با استقبال بسیار بیشتری از سوی مخاطبان مواجه شد، هشت قطعه «عذرا»، «ابدیت»، «فریاد تهی»، «مادر»، «زیبایی عشق»، «سرزمین مادری»، «رقص بهار» و «ملودی اصفهان» اثر استاد جواد معروفی را برای مخاطبان خود اجرا کرد.

این آهنگساز قبل از اجرای قطعه «عذرا» که با پیانو نوازی وی همراه بود به تماشاگران گفت: قطعه «عذرا» را برای مادرم نوشتم که همیشه در هر کاری به ویژه موسیقی، پشتیبان من بود و هر زمانی که من اجرا داشتم در ردیف جلوی سالن می‌نشست، مادری که امروز جایش برای من خالی است.

وی قبل از اجرای قطعه «ابدیت» نیز توضیح داد: این قطعه را زمانی که پدرم فوت شد در کمتر از نیم ساعت برای او نوشتم، پدرم رضا روحانی موزیسین بسیار خوبی بود که تنها علت موزیسین شدن من و دیگر برادرانم بود.

قطعه ای برای پاسداشت ایثارگران جنگ تحمیلی هشت ساله

روحانی در این بخش از کنسرت که همراهی تماشاگران را به همراه داشت، قطعه «فریاد تهی» را اجرا کرد که بعد از اتمام این قطعه، یکی از حاضران در سالن که بروشور برنامه را همراه خود نداشت، با صدای بلند از وی نام این آهنگ را سوال کرد که این آهنگساز در پاسخ به وی گفت: این آهنگ را هنگام جنگ هشت ساله تحمیلی عراق علیه ایران ساختم، سال‌هایی که در آن عزیزانی از ما برای دفاع از خاک میهن عزیزمان از جان‌گذشتگی کردند و یک وجب از خاک ملت ما را به بیگانه ندادند.

این رهبر ارکستر قبل از قطعه «مادر» نیز بیان کرد: این قطعه را به افتخار مادران و مادربزرگ‌های عزیز ایرانی اجرا می‌کنیم که هر چه داریم از آنهاست.

وی که در این اجرای موسیقایی، بسیاری از نوازندگان مستعفی ارکستر سمفونیک ملی ایران را همراه خود داشت، قبل از اجرای قطعه «اصفهان» که خود نوازندگی پیانوی آن را بر عهده داشت، خطاب به تماشاگران گفت: امروز شنیدم که برخی از شما تماشاگران عزیز از اصفهان اتوبوسی گرفتید و به خاطر این کنسرت به برج میلاد آمدید. من لازم است ضمن تشکر از همه شما عزیزان که قبول زحمت کردید و از اصفهان به اینجا آمدید، این آهنگ را با افتخار به شما تقدیم کنم.

من شاگرد استاد معروفی نیستم

روحانی افزود: چند وقت پیش در برخی از سایت‌ها دیدم که نوشته بودند بنده شاگرد استاد جواد معروفی بودم. که باید در جواب بگویم متاسفانه من وی را هیچ وقت ندیده‌ام، اما به قدری کارشان را دوست دارم که قطعه «اصفهان» را برای کنسرت امشب انتخاب کردم و آن را به شما اصفهانی‌های عزیز تقدیم می‌کنم.

وی در بخش دیگری از کنسرت بنا به درخواست مخاطبان، قطعه «بر فراز آسمان‌ها» و «عذرا» را برای مخاطبان بار دیگر اجرا کرد. در پایان این قطعات بود که تعدادی از تماشاگران که گویی از قبل برای این قسمت از اجرا برنامه ریزی کرده بودند، با فریاد «روحانی متشکریم» سالن میلاد را ترک کردند.

علی جعفری پویان کنسرت مایستر، مونیکا لران، حمیدرضا مختاری، آرش اسدزاده، عاطفه سادات حسینی، اشکان پویانیان، نگین حاتمی، فرزاد صیدی ویولن یک، میلاد عالمی، دانیال جورابچی، فرناز خاکپور، نوید شعبان‌زاده، عرفان وکیلی، محمدامین عطایی، گل‌آرا کیانبخت، آذین نصرتی ویولن دو، عمادرضا نکویی، کاوه تسعیری، پریسا پیرزاده، پژمان اختیاری، نیلوفر هادی سهی، زهرا عبدالله‌زاده ویولن آلتو، کریم قربانی، داوود منادی، مهرداد عالمی، ماکان خویی‌نژاد، کیوان حبیب‌زاده ویولنسل، مهدی کلانتری، پروانه انارکی، فرشید پاتینیان کنترباس، ناصر رحیمی فلوت، حسام صدفی‌نژاد ابوا، حسین پورمعین کلارینت، فرشاد شیخی، فرزان بیژنی، میلاد عباسی، سیامک میردادیان هورن، حسین شریفی ترومبون، محمدرضا پناهی‌نژاد تیمپانی، یاسین کشاورز ضربی، بهنام ابوالقاسم پیانو، خداداد حمدی‌نژاد، واحد خداپرست پشتیبانی و محمدرضا صفی مدیر ارکستر، اعضای گروه اجرایی کنسرت بزرگ شهرداد روحانی را تشکیل می‌دادند.

پیروز ارجمند مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد نیز به همراه تعدادی دیگر از هنرمندان از جمله مهمانان ویژه کنسرت شهرداد روحانی بودند.
دیشب خوابت را دیدم..
صبح،
شمعداني باغچه مان گل از گلش شکفته بود...
پاسخ
سپاس شده توسط: