امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
روی موسیقی کُر و اُپرا هیچ ارگان یا شخصی سرمایه گذاری نمی‌کند/ تال
به گزارش خبرنگار موسیقی باشگاه خبرنگاران؛ صبح امروز نشست خبری کنسرت گروه کر "فیلارمونیک ایران" در تالار وحدت با حضور "علیرضا شفقی نژاد" برگزار شد.

شفقی نژاد در ابتدای جلسه در تشریح کنسرت شهریور ماه این گروه گفت: "اسلاومتر" اثر "آنتونی دورژاک" آهنگساز دوره‌ی رمانتیک که به کشور چک تعلق دارد، قطعه در فرم رمانتیک و مذهبی و معنای آن مادر ایستاده به سوگ است. حال و روز مادری که شاهد از بین رفتن بچه‌اش و به فکر نوشتن این قطعه است که ناتمام می‌ماند و پس از مدتی فرزند دیگرش را از دست می‌دهد و این قطعه را کامل می‌کند. این اثر در ده قطعه و حدود 100 دقیقه است.

وی ادامه داد: اجرا در دو ادیشن کرال سمفونیک و هم ادیشن کلاویشن است و با ارکستر اجرا می‌شود که متاسفانه در این ارکستر، سازهای حاضر کامل نیست. ارگ کلیسا، تیم پانی و بنا بود ارکستر زهی در گروه حضور داشته باشد که تداخل زمانی با کنسرت‌های همایون شجریان باعث نبودن این گروه در کنار ما شد.

شفقی‌نژاد تصریح کرد: فکر اجرای این کار را از سال گذشته در ذهن خود پروراندم که تداخل زمانی موجود در تالار وحدت موجب اجرا نرفتن ما شد. با گذشت زمان و تمرین‌هایی که در سال گذشته داشتیم تصمیم گرفتیم این اجرا را برای امسال آماده کنیم و به همین خاطر تمرین‌ها را شروع کردیم که علی‌رغم تلاش‌های بسیار برای تغییر زمان، ساعت اجرا 10 شب شد. که این زمان ساعت مناسبی برای این قطعات نیست و شاید ساعت 20 بهترین زمان برای برگزاری کنسرت ما باشد.

وی تصریح کرد: کنسرت گروه فیلارمونیک ایران در تاریخ 4،5،6 شهریور ساعت 22 در تالار وحدت اجرا می‌شود.

شفقی افزود: من واقعا تصمیم داشتم این کار را انجام ندهم اما با توجه به اینکه تلاش بسیاری شد و چون کار بسیار سختی بود و خیلی عادت ندارم که بگویم برای اولین بار یا نخستین بار در کشور یا خاورمیانه اجرا می‌شود زیرا وقتی از بیرون کشور ما را می‌بینند می‌گویند که چقدر ضعف داریم که همه چیزمان برای اولین بار است و این اتفاق برای سرزمینمان بد است.

رهبر گروه فیلارمونیک ایران با اشاره به اینکه "آلوین آوانسیان" در این اجرا مایس و ارگ کلیسا را می‌نوازد، اظهار کرد: این سبک از موسیقی در ایران جایگاهی ندارد و مخاطبین خاص خود را دارد و به خاطر بزرگ بودن گروهمان مسلما از جانب خانواده‌ها استقبال می‌شود.

وی تصریح کرد:‌ در زمان جمع‌کردن گروه بین گروه‌های موسیقی آنقدر اشتیاق ندیدم بچه‌ها در گروه رغبت نوازندگی ندارند و الان فقط صحبت از موسیقی پاپ است. رقابت در این سبک بین موزیسین‌ها حقیقتا وجود ندارد.

شفقی‌نژاد ادامه داد: در سریال "مدار صفر درجه"، یک گروه بزرگ کر را در استودیو بردم و یک کر به معنای واقعی ضبط کردم که همه نظرشان بر این بود که این اثر در اکراین یا ارمنستان ضبط شده ولی ما این را در ایران ضبط کردیم این نوع کار مخاطب چندانی در سطح جامعه ندارد.

موسیقی پاپ و سطح پائین در همه‌ جای دنیا از اقبال ویژه‌ای برخوردار است. اما گروه کر یا اپرا در تمام سال در همان کشورها برنامه دارند که متأسفانه در ایران اینگونه نیست. گروه فیلارمونیک چهارده سال است که در حال فعالیت است، اما هنوز یک اسپانسر و کسی که از این جریان حمایت کند به سراغ ما نیامده است.

وی اذعان داشت: کار ما از لحاظ فنی بی نقص و آثار ما در کشورهای دیگر منتشر شده برای همین قصد داشتیم "دووژاک" ارکستری از ارمنستان دعوت نماییم اما هیچ کس برای این نوع گونه موسیقی سرمایه گذاری نکرد.

این موسیقی کرال و سنگین است اما نمی‌دانم چرا همه در آثار ما دنبال خواننده می‌گردن د این کار می‌تواند شرح حال مادرانی باشد که فرزندان خود را در هشت سال جنگ از دست داده‌اند و برای این اجرا به مادر خودم و آلوین آوانسیان که به تازگی درگذشته فکر کردم.

وی درباره‌ی تالار وحدت گفت: در حال حاضر جز تالار وحدت هیچ سالنی برای اجرای کر در ایران مناسب نیست و حضور گروه‌های تئاتری را در این سالن متوجه نمی‌شوم، این همه سالن تئاتر وجود دارد چرا در تالار وحدت هم اجرا می‌روند، اگر من بخواهم این کار را در تئاتر شهر اجرا بروم آیا به من اجازه می‌دهند.

شفقی نژاد اظهار داشت: ما سال گذشته اجرا نکردیم و اگر چند گروه دیگر اجرا در ساعت 10 شب را نمی‌پذیرفتند در آن صورت می‌توانستیم تالار وحدت را تخصصی برای موسیقی داشته باشیم. تئاتر باید به جای خود بازگردد و موسیقی در خانه خود اجرا شود. وی درباره‌ی تنزل سلیقه‌ی مردم اظهار کرد: یکی از عوامل مخرب که سلیقه‌ی مردم را به شدت کاهش داده همین شبکه‌های ماهواره‌ای است یک سری مایکن و دلقک با ادبیات مبتذل و قیافه‌های زشت می‌شوند بهترین برنامه های مردم و آکادمی فلانی در ماهواره‌ها خوراک روزانه مردم می‌شوند. همه جای دنیا از فرهنگ و هنر حرف زده می‌شود و هنر در راستای ارتقای فرهنگ به وجود می‌آیند.

گفتنی‌است؛ از گروه کنسرت فیلارمونیک ایران می‌توان به "سایه‌ سلیفی" آلتو، "بیژن اسماعیلی" سولیست تنور، "مهدی امینی" سولیست باس اشاره کرد.

انتهای پیام/ اس

پاسخ
سپاس شده توسط: