امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
صدا، دوربین، برانکارد؛ بازیگر مصدوم آماده است!

گفتگوی با هنرمندان در خصوص د لایل بروز مصدومیت سر صحنه

هر چند در بسیاری از پروژه‌های سینم ایی و تلویزیونی برای حفظ امنیت جانی هنرپیشگان از بدلکاران خبره و آزموده برای صحنه‌هایی که احتمال وقوع حادثه می‌رود، استفاده می‌شود،   ولی گویا این نیز خود بار مالی و هزینه‌های اضافی برای پروژه‌ها محسوب می‌شود شاید  در این شرایط لزوم بیمه‌ای مختص هنرمند ان و رسیدگی و پیگیری بیشتر از سمت خانه سینم ا بیشتر حس می‌شود.
بانی فیلم: بهاره گل پرور: «-چرا نپرید ی آقای پیمان؟
-ارتفاع زیاده.
-همه چیز مرتبه نگران نباش.
-اگه د ست و پام بشکنه کی جوابشو میده؟ -خیال می کنه مارلون براندوئه! من از اولشم از این هنرپیشه خوشم نمیومد …» و هنرپیشه پایین می پرد  و به خاطر آسیبی می بیند  د یگر نمی تواند  به بازی اد امه د هد  و مجبور می شوند  بد لی برای بازیگر پید ا کنند. این دیالوگهای کوتاه از فیلم «دو فیلم با یک بلیت» موضوع این روزهای سینم ای ماست که باز هم بازیگری د ر اثر سانحه و آسیبی که سر صحنه فیلمبرد اری می بیند ، قاد ر به اد امه بازی د ر نقشی که آن را با د ل و جان بازی می کرد ه، نیست. الناز شاکرد وست اخیرا سر صحنه فیلم سینم ایی «د و طبقه روی پیلوت» به کارگرد انی ابراهیم ابراهیمیان د چار سانحه شد  که با شکسته شد ن آن از ارتفاع کوتاهی زمین خورد ه و پس از اظهار د رد  د ر ناحیه کمر به بیمارستان منتقل شد . البته اکنون شرایط او بهتر است، ولی به هر حال آسیبی که به بازیگران سر صحنه فیلمبرد اری وارد  می شود  ممکن است جبران ناپذیر باشد. [عکس: 1574456_377.jpg]   مسائلی از این د ست د ر سینم ای ما اولین بار نیست که اتفاق می افتد  و کسی نمی د اند  چند  بار د یگر باید  اتفاقات این چنینی بیفتد  تا مسئولان و مد یران پروژه ها بیمه بازیگران و عوامل را جد ی تر بگیرند  و برای فرار از بار مالی احتمالی که برای پروژه د ر پی خواهد  د اشت شاهد  انتشار چنین اخباری د رباره هنرمند ان نباشیم. هر چند  در بسیاری از پروژه های سینم ایی و تلویزیونی برای حفظ امنیت جانی هنرپیشگان از بد لکاران خبره و آزمود ه برای صحنه هایی که احتمال وقوع حاد ثه می رود ، استفاد ه می شود  ولی گویا این نیز خود  بار مالی و هزینه های اضافی برای پروژه ها محسوب می شود . شاید  د ر این شرایط لزوم بیمه ای مختص هنرمند ان و رسید گی و پیگیری بیشتر از سمت خانه سینم ا بیشتر حس می شود. البته خود  مد یران و صاحبان پروژه ها نیز می توانند  با د ر نظر گرفتن شرایط فیلمبرد اری و اینکه آیا آن فیلم مورد  نظر خطراتی برای هنرپیشگان د ارد  یا خیر و همچنین با استفاد ه د رست و بجا از جلوه های ویژه مید انی از بروز حواد ثی که سر صحنه رخ می د هد ، بکاهند .
د ر این گزارش با برخی از بازیگران که حواد ثی مشابه د ر سر صحنه برایشان اتفاق افتاد ه و اینکه د ر این شرایط چه باید  کرد ، گفتگو کرد یم که از نظرتان می گذرد .
برای هر دردی دو درمان است:

سکوت و زمان
پاسخ
سپاس شده توسط:
کامبیز د یرباز:

بارها به من گفته اند  بدلکاری هایم را خودت انجام بده!

کامبیز د یرباز اعتقاد  د ارد  برخی اتفاقات سر صحنه اجتناب ناپذیر است و خود  بازیگر باید  شرایط را ارزیابی کند . با این حال مسئولان پروژه ها نیز باید  حساب شد ه عمل کنند  تا بروز اتفاقاتی از این د ست به حد اقل برسد.

کامبیز د یرباز د ر این خصوص به بانی فیلم گفت: به هر حال اتفاق است و امکان د ارد  برای هر کسی روی د هد . حتی ممکن است مثل اتفاقی که برای مرحوم پیمان ابد ی و یا علی سجاد ی حسینی (کارگرد ان) افتاد  پیش بیاید  که د ر اثر سانحه سر صحنه فوت شدند.

وی افزود: به نظر من د ر د رجه اول خود  بازیگران باید  حواسشان جمع باشد . بارها پیش آمد ه که حتی به خود  من گفته اند  که بد لکاری هایم را خود م انجام د هم. من اگر مثلا موتورسواری را بلد  باشم پیشنهاد  می د هم که خود م به جای بد لکار بازی کنم و پای عواقبش هم می ایستم ولی هر کجا احساس کرد م نمی توانم با تعامل با کارگرد ان به این نتیجه می رسیم که از بد لکار به جای من استفاد ه شود . مثلا د ر سریال «پشت بام تهران» نقش یک د اربست زن را بازی می کرد م، ولی بازی از ارتفاع طبقه سوم به بعد  واقعا برایم د شوار بود ، بد ین ترتیب بقیه طبقات را بد لکار بالا میرفت. این موضوعی است که خود  بازیگر باید  د ر د رجه اول مد یریت کند . اگر خد ایی نکرد ه هم پیش بیاید  بیمه های کاری د ر این خصوص هستند  و برخی پروژه ها عوامل را د ر طول کار بیمه می کنند . البته نمی د انم این پروژه ای که خانم شاکرد وست برایشان اتفاق افتاد ه، عوامل بیمه بود ه اند  یا خیر، ولی امید وارم د یگر از این اتفاقات برای بازیگران و عوامل نیفتد . به طور کلی به نظرم خود  شخص باید  مد یریت کند.

بازیگر فیلم سینم ایی «اخراجی ها» د ر مورد  برخی مد یران پروژه ها که به د لیل هزینه های اضافی که ممکن است برای پروژه د اشته باشد  از زیر بار بیمه فرار می کنند ، گفت: این هم یکی از مسائلی است خود  بازیگران نقش اصلی باید  د ر نظر بگیرند . یک سری افراد  د ر پروژه ها هستند  که می توانند  حرفشان را بر کرسی بنشانند . مثل بازیگران نقش اصلی و لید رها و یا مد یر فیلمبرد اری و صد ابرد اری. به نظر من این افراد  باید  حواسشان به بچه های تیمشان باشد . بازیگران هم حواسشان به سایر بازیگران باشد  تا از همان روز اول عوامل با طیب خاطر بیشتری سر صحنه حاضر شوند . باز هم کسی که بیمه باشد  به این معنی نیست اتفاقی برایش نمی افتد . بخصوص د ر صحنه هایی که اکت د ر آن اتفاق می افتد  و قرار است اتفاقات پرخطری د ر سکانس رخ د هد  فرد  باید  خود ش مد یریت کند.

بازیگر فیلم سینم ایی «به نام پد ر» د ر مورد  تجربیات خود  د ر زمینه مصد ومیت سر صحنه گفت: د ر سریال «نابرد ه رنج» د ر سکانس و پلان آخر بعد  از ۱۳ ماه کاری، به جمجمه ام ترکش خورد  و یک هفته بستری شد م، د وران نقاهت را پشت سر گذاشتم تا بتوانیم آن پلان را د وباره بگیریم. من می توانم بگویم این ترکش یک میلی متر با کور شد ن و یا مرد ن من فاصله د اشت ولی کسی هم مقصر نبود . نمی توانم بگویم مقصر مسئول جلوه های ویژه بود . د ر آن زمان همه عوامل د ست به د ست هم د اد  و کمی هم عجله د ر روند  تولید  کار باعث شد  که تمرکز ها پایین بیاید  و چنین اتفاقی بیفتد . البته بیمه نبود م و ضرر مالی چند انی برایم ند اشت ولی بیشتر ضرر مالی بود  که آن هم خد ا را شکر برطرف شد.

وی اضافه کرد : با این حال د ر پروژه د یگری مثل فیلم سینم ایی «د وئل» حضور د اشتم که ساعت ها و روزها آقای احمد رضا د رویش، امیر اثباتی(طراح صحنه و د کور) و محسن روزبهانی(مسئول جلوه های ویژه) برای صحنه های پرخطر وقت می گذاشتند  تا اتفاقی نیفتد ، بد ین ترتیب با آن حجم پرود اکشن -که یک پلان آن هم با کامپیوتر نبود  و همه آن انفجارها و اتفاقات کاملا مید انی واقعی بود - خونی از د ماغ کسی نیامد  چرا که بسیار حساب شد ه پیش رفتند.

سکوت و زمان
پاسخ
سپاس شده توسط:
نگار عابدی:

بیمه کردن بازیگر باید جزو قانون و مفاد قرارداد شود 

نگار عابد ی چند ین سال پیش د ر صحنه تئاتر آسیب جد ی د ید . او معتقد  است تضمینی برای سلامت بازیگران وجود  ند ارد. هیچکس هم جوابگو نیست، باید  بیمه کرد ن بازیگر جزو قانون و مفاد  یک قرارد اد  شود.

نگار عابد ی د ر این خصوص به بانی فیلم گفت: متاسفانه هیچ بیمه ای برای بازیگران وجود  ند ارد . از نظر مالی که هیچ تضمینی برای بازیگران وجود  ند ارد  و شاید  سه سال د یگر بتوانی با پروژه تسویه حساب کنید ، قرارد اد  به هیچ وجه به نفع طرف د وم نیست. کل آن قرارد اد  را وقتی می خوانی می بینی که به نفع طرف اول قرارد اد  است. جد ا از این موضوع هیچ چیزی به اسم بیمه برای بازیگران وجود  ند ارد ، بازیگر را د ر هر شرایطی به هر جایی می کشانند. همه چیز اهمیت د ارد  جز سلامت و جان بازیگر. د ر شرایطی که هیچ چیز سرجایش نیست، از بازیگر توقع د ارند  و بازیگر مورد  آسیب جد ی قرار می گیرد. این واقعا د رد آور است.

بازیگر فیلم سینم ایی «سد  معبر» افزود : من نمی د انم کی قرار است به این قضیه ترتیب اثر د اد ه شود . د قیقا مثل یک کارگر به بازیگر نگاه می شود . نگاهی بسیار متفاوت از نگاهی که از بیرون به بازیگر می شود  و گویا د ر اوج شهرت است. ولی این د رخشش ها کاذب است. این بند گان خد ا را به عرش اعلی می رسانند  و یک د فعه زیر پای آنها را خالی می کنند.

تضمینی برای سلامت بازیگران وجود  ندارد . هیچ کس هم جوابگو نیست.

بازیگر فیلم سینم ایی «یه حبه قند » با بیان اینکه برای اینکه خرج اضافی نکنند  از بد لکار استفاد ه نمی کنند ، عنوان کرد : حتی لباس بازیگر را طوری طراحی نمی کنند  که مناسب پاییز و زمستان باشد . وقتی کاری کلید  می خورد ، قطعا صحنه های خارجی و بیرونی خواهد  د اشت. طراح لباس این قصه و د استان باید  برای لوکشین های بیرونی فکری کند . د ر یکی از پروژه هایی که اخیرا کار کد م طوری به بازیگر لباس پوشاند ه شد ه بود  که د ر این سرما و برفهای یخ زد ه با یک لباس نازک باید  حضور پید ا می کرد . این اصلا د رست نیست. هیچکس ایراد ی به طراحی لباس نمی گیرد ، ولی کافیست که خطایی از بازیگری سر بزند  فورا مسخره خاص و عام می شود  هیچکس هم د فاعی نمی کند . این ها معضلاتی است که بازیگران د ارند  و با آن د ست و پنجه نرم می کنند.

وی د ر مورد  بیمه بازیگران گفت: فکر می کنم باید  یک گروه تشکیل شود  که همگی با هم همفکری کنند  و یک اتاق فکر از سمت بازیگران د رست شود . به نظر من این لازم است و هر چه سریع تر باید  تشکیل شود . من به طور فرد ی نمی توانم اقد امی کنم و این اقد ام باید  گروهی صورت بگیرد . باید  بیمه کرد ن بازیگر جزو قانون و مفاد  یک قرارد اد  شود.

عابد ی د ر مورد  تجربیات خود  د ر خصوص آسیب د ید گی سر صحنه گفت: سال ها پیش د ر صحنه تئاتر آسیب د ید م و عصب اورنال د ستم برید  و هنوز که هنوز است از مسئولان ناراحتم. عصب اورنال د ستم که با شیشه به زمین خورد ه بود م برید  و آسیب جد ی د ید ، نزد یک بود  که د ستم فلج شود . شانس آورد م که عمل جراحی موفقیت آمیزی د اشتم ولی باز هم د ست سابق برایم نمی شود . آن زمان به زور وارد  صند وق هنرمند ان شد یم و د ر عرض چهار یا پنج روز این کارها را انجام د اد یم. پولی به ما د اد ند  و عمل کرد م ولی چه کسی جوابگوی این است که من یک سری توانایی هایم را برای یک سری کارها از د ست د اد ه ام؟ شانس هم آورد  که د ست چپم و است و من هم راست د ست هستم. متاسفانه کسانی که د ر رأس کار قرار می گیرند  فقط به فکر پر کرد ن جیب خود  منافع شان هستند.

سکوت و زمان
پاسخ
سپاس شده توسط:
تینا آخوندتبار:

قطعا باید تبعات کار خوب را به جان خرید

تینا آخوند تبار، یکی از بازیگرانی است د ر سر صحنه فیلم «بی خوابی اسبها» از روی اسب افتاد  و از ناحیه پا د چار آسیب د ید گی شد . وی معتقد  است کسی که بخواهد  کار خوبی ارائه د هد  قطعا باید  اتفاقات و تبعات آن را هم به جان بخرد . البته مد یران پروژه باید  امنیت بازیگر را د ر پروژه شان تامین کنند.

تینا آخوند تبار، د ر خصوص تضمین امنیت جانی هنرمند ان د ر پروژه های سینم ایی و تلویزیونی به بانی فیلم گفت: من از این د ید  به قضیه نگاه نمی کنم. به هر حال تفاق است و ممکن است برای هر کسی بیفتد ، کسی هم که نقشی را می پذیرد  باید  همه جوانبش را د ر نظر بگیرد . سر صحنه از این د ست اتفاقات ممکن است بیفتد  و کسی که نقشش را پذیرفته و د ر حال ایفای نقشش باشد  ممکن است برایش هر حاد ثه ای رخ د هد.

وی اد امه د اد : همچنین وقتی آن گروه شرایط را می سنجند  و می بینند  پرود اکشن شان سخت و طاقت فرساست، باید  یک تیم د رست و قوی کنارشان باشد  که تضمین سلامت و امنیت بازیگر را د اشته باشند . برای هیچ کاری هیچ تضمینی وجود  ند ارد ، اتفاق است و قطعا می افتد . کسی هم که بخواهد  کار خوبی ارائه د هد  قطعا باید  اتفاقات و تبعات آن را هم به جان بخرد . البته مد یران پروژه باید  امنیت بازیگر را د ر پروژه شان تامین کنند.

بازیگر سریال تلویزیونی «د ختران حوا» د ر مورد  این که آیا بهتر نیست د ر این شرایط از بد لکار استفاد ه شود ، افزود : من خود م د وست ند ارم بد لکار به جای من آن صحنه را بازی کند.

قطعا نظرات سایر بازیگران هم برایشان محترم است ولی من د وست د ارم نقشی که به من د اد ه شد ه را خود م بازی کنم و اگر بلد  هم نباشم ترجیح می د هم وقت بگذارم، آن کار را یاد  بگیرم و خود م انجام د هم.

آخوند تبار د ر خصوص لزوم بیمه بود ن هنرمند ان د ر این شرایط گفت: قطعا اگر بازیگران بیمه باشند  خیلی بهتر است. یک سری مسائل است که مختص بازیگر است، ولی متأسفانه د ر ایران وجود  ند ارد  اگر بود  شرایط خیلی بهتر می شد . خود م د وست د ارم بیمه د اشته باشم و عضو جایی باشیم. جایی که به آن تکیه کنیم و بتوانیم حرف هایمان را به آنجا بگوییم به شد ت لازم است. ولی هنوز د ستمزد  یکی از کارهایم را نگرفته ام و چند ین میلیون به من بد هکار هستند . نمی توانستم هم به جایی شکایت کنم.می د انستم اگر شکایت هم کنم آن آقا فیلمش را د ر شبکه خانگی ارائه د اد ه و پولش را تمام و کمال گرفته و د ستم به جایی بند  نیست. طبیعتا اگر جایی باشد  که این مسائل را پیگیری کند  و حرف د ل هنرمند ان را بزند  خیلی خوب است. به نفع بازیگران است و هم تضمینی برای کار ما وجود  د ارد . بیمه هم یکی از این مسائل است.

بازیگر فیلم سینم ایی «هر چی خد ا بخواد » د ر مورد  اینکه خانه سینم ا چه کارهایی می تواند  انجام د هد ، گفت: تاکنون پیش نیامد ه اتفاقی بیفتد  و پیگیری کنم که خانه سینم ا د ر این خصوص چه کار می تواند  بکند  ولی آد م های زیاد ی را می شناسم که عضو خانه سینم ا هستند  و مشکلات زیاد ی از قبیل د ستمزد های پرد اخت نشد ه د ارند .

وی د ر مورد  اینکه پس از مصد ومیت سرصحنه چه رسید گی هایی د ر این خصوص شد  اضافه کرد : سر صحنه فیلمبرد اری د ر شمال بود  و من از اسب افتاد م. مرا به بیمارستان و د ست و پایم را گچ گرفتند  و مجبور شد یم چند  روز استراحت کنیم. پس از آن پلان های مرا یک جور د یگری گرفتند  و چون نمی توانستم بایستم پلان های مرا به صورت نشسته گرفتند . با تمام این اوصاف رسید گی هایی که صورت گرفت راضی کنند ه بود .

سکوت و زمان
پاسخ
سپاس شده توسط: