امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
طنز؛ نقدی بر مغز‌های کوچک زنگ زده
احمدرضا كاظمي در ستون طنز روزنامه قانون نوشت: «مغزهای کوچک زنگ زده» فیلم بدی نیست اما فیلمی گستاخ است، هتاک است، توهین‌آمیز است و با همین اسم عجیب و تحقیرکننده‌اش دارد در حق صنف اراذل و اوباش و خلافکارها اجحاف می‌کند. این فیلم بسیار غیرواقعی از آب درآمده و در بند کلیشه‌ها باقی مانده. مثلا شخصیت‌های منفی و خلاف داستان همگی چاقوکش و قمه‌دار هستند در حالی‌که این‌ها مال قدیم‌ندیم‌ها بود. الان من خلافکار به شما نشان می‌دهم کت و شلوار تنش می‌کند هشت میلیون تومان. اراذال و اوباش به این شکل قدیمی دیگر خیلی معنا ندارد. خلافکاران نوین امروزه در عرصه‌های مختلف، از فرهنگ و هنر بگیر تا ورزش و سطوح کلان مدیریتی حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. من اصلا کاری با اصول فیلمسازی و بحث‌های تخصصی سینم ا ندارم. اجازه بدهید صادقانه صحبت کنم. بنده خودم چاقوکش و خلافکار هستم. مغزهای کوچک زنگ زده فیلم قوی‌ای است، فیلمنامه جانداری دارد اما مغرضانه و ناعادلانه است.
صدابرداری و نورپردازی و بازی گرفتن از بازیگران و تدوین و طراحی لباس و طراحی صحنه و همه و همه به جهنم! این‌ها خوب بود که خب باشد. دلیل نمی‌شود که این نوید محمدزاده و فرهاد اصلانی بیایند در مورد این قشر زحمت‌کش و سخت‌کوش سیاه‌نمایی کند. ضمنا این فیلم، هم خشونت زیادی دارد و هم استرسي غیراستاندارد به مخاطب خاص منتقل می‌کند. مثلا بنده خودم برای تماشای این فیلم که به سینم ا رفته بودم یک پنجه بوکس و یک بسته هرویین در جیب بغلم بود و خدا شاهد است که در هرسکانسی که مامور ديدم، زهره‌ام ترکید. یعنی تا آخر فیلم استرس گرفته بودم و دست و پایم می‌لرزید.
در لحظه لحظه این فیلم منتظر بودم که الان یکی بیاید بالای سرم و بگوید جیب‌هایت را خالی کن. خب فیلمی که اینجور ذهن و روان مخاطب را به بازی بگیرد فیلم ارزشمندی است؟ این‌ها را گفتم که بگویم «مغزهای کوچک زنگ زده» را نبینید، این فیلم از نظر علم سینم ا شاید فیلم خوبی باشد ولی از دید ما خلافکاران و تولیدکنندگان و پخش‌کنندگان مواد صنعتی-سنتی، فیلم گستاخی است که به جای ژانر «درام اجتماعی» باید در دسته «فیلم‌های وحشتناک» قرار بگیرد!
از یهـ جاییـ بهـ بعدـ اگر نریـ خـــــری !
پاسخ
سپاس شده توسط: