امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ماجرای تغییر رای در پرونده «دختر آبادانی»
#1
۱۶ دی ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۱
 
ماجرای تغییر رای در پرونده «دختر آبادانی»
روزنامه «اعتماد» از تغيير راي در پرونده «دختر آباداني» گزارش داده است.
روزنامه «اعتماد» از تغيير راي در پرونده «دختر آباداني» گزارش داده است.
انتشار ويديو در فضاي مجازي، واكنش گسترده افكار عمومي، ورود صداوسيما به ماجرا و پخش اعتراف از «دختر آباداني» و مصاحبه با پدر دختر و خانواده يكي از مديران شركت نفت، بازداشت مامور نگهبان بابت اقدامات غيراخلاقي او، گمانه‌زني درباره علت مراجعه دختر آباداني به منزل مدير شركت نفتي، شكايت و آزادي طرفين ماجرا با قرار كفالت (دختر آباداني و اعضاي خانواده مدير شركت نفتي كه اقدام به ضرب و شتم دختر آبادان كرده بودند)، انتخاب بابك پاك‌نيا و افروز هندياني به عنوان وكيل از سوي «بهار چشم‌براه» كه به «دختر آباداني» معروف شد، تشكيل پرونده در شعبه ۷ دادياري دادسراي عمومي و انقلاب آبادان، صدور قرار جلب براي «بهار چشم‌براه» و ۲ نفر از اعضاي خانواده مدير شركت نفتي و منع تعقيب مامور نگهبان و حالا در آخرين تحول، صدور دوباره كيفرخواست براي مامور نگهبان. اين خلاصه‌اي است از آنچه از يكم آبان‌ماه در پرونده‌اي معروف به «دختر آباداني» گذشته است.
پرونده‌اي كه نقطه شروعش، انتشار ويديويي از بخشي از ماجرا در فضاي مجازي بود؛ تصاويري كه دختري را نشان مي‌داد كه گوشه‌ بلواري كف خيابان افتاده، سر و صورتش خوني است، گيسوانش را زني ميانسال به چنگ گرفته و مي‌كشد، دستانش را مردي فشار مي‌دهد و روي بدنش زني ديگر نشسته است. در اين ميان مامور نگهباني هم هست كه وارد ماجرا مي‌شود، در ميانه ضربه‌هايي كه يكي از زنان به سر و صورت خونين دختر آباداني مي‌كوبد، با دست، با كفِ كفش و فشار باتوم به بدن او، مرتكب رفتاري عجيب و خشن مي‌شود.
تمام آنچه مي‌توان از ويديو فهميد، علاوه بر كتك خوردن دختر و آزاري كه مرد نگهبان به او روا مي‌دارد، توضيحاتي است كه يكي از زنان با داد و فرياد به زبان آورده؛ دختر وارد خانه‌شان شده و آنها را تهديد كرده و آنها او را كتك زده و در جوي روبروي خانه انداخته و پس از تماس با پليس ۱۱۰، منتظرند تا ماموران قانون از راه برسند و حين انتظار، خود دست به كار مجازات دختر شده‌اند، آن ‌هم به ‌نحوي خشونت‌آميز! تصاوير ويديويي اگر چه اطلاعات چنداني در اختيار مخاطب نمي‌گذاشت اما كاربري كه آن را در فضاي مجازي منتشر كرد و البته از روزنامه‌نگاران جنوب كشور است، در توضيحاتي آورد كه ماجرا در آبادان، ميان يك دختر آباداني و مديري در اين شهر روي داده و آن ۳ نفر ديگري كه در ويديو ديده مي‌شوند و اين بلا را بر سر دختر آورده‌اند، اعضاي خانواده مديرند و نگهبان هم كارمند حراست پالايشگاه آبادان. همين توضيحات باعث شد كه ماجراي «بهار چشم‌براه» با هشتگ «دختر آبادان» در فضاي مجازي، مورد توجه افكار عمومي قرار گرفته و علاوه بر اعتراض به رفتار خانواده مدير، عملكرد عجيب كارمند حراست را نيز با اعتراضي جدي، مورد انتقاد قرار دهند. چند روز پس از انتشار اين ويديو همچنان افكار عمومي پيگير ماجراي پيش آمده بود و اظهارنظر مسوولان مختلفي كه حالا با انتشار ويديو نسبت به واقعه واكنش نشان داده بودند، اين خبر را در صدر اخبار مهم روز كشور نگه مي‌داشت. اقدام مسبوق به سابقه صداوسيما كه سراغ دختر آباداني رفته بود و ويديويي از او منتشر كرد و بعد هم به خانه مدير شركت نفت رفت و در رفتاري عجيب به بازسازي صحنه حادثه پرداخت، مزيد برعلت شد تا افكار عمومي بيش از پيش به اين ماجرا واكنش نشان دهند. اين حادثه هم اما مانند بسياري از حوادث ديگر زير سيل عظيم اخباري كه هر روزه منتشر مي‌شوند، كمر نگ شد.
حدود يك ماه بعد از اين اتفاق اما روزنامه اعتماد در پيگيري آنچه در اين پرونده گذشته، مصاحبه‌اي با بابك پاك‌نيا، وكيل دختر آباداني انجام داد تا افكار عمومي را در جريان جزيياتي از روند رسيدگي به آن قرار دهد. بر اساس آنچه پاك‌نيا در آن مصاحبه كه ۲۹ آبان در «اعتماد» منتشر شد، گفته بود قاضي شعبه هفتم دادسراي انقلاب و عمومي آبادان عوض شده بود و قاضي جديد هنوز پرونده را مطالعه نكرده بود و قرار بود پس از مطالعه پرونده جلسه رسيدگي را با حضور وكلا برگزار شود. اما در شرايطي كه هنوز وكلاي «بهار چشم‌براه» منتظر برگزاري جلسه رسيدگي بودند، روند ماجرا بار ديگر تغيير كرد.
چنانچه بابك پاك‌نيا در گفت‌وگوي روز يكشنبه خود با «اعتماد» خبر داده بود، به‌رغم اينكه وكلا درخواست جلسه رسيدگي و مواجهه حضوري كاركنان حراست و اصحاب پرونده و همچنين بررسي تصاوير دوربين‌هاي مداربسته را در حضور وكلا مطرح كرده بودند اما بدون اينكه جلسه رسيدگي تشكيل شده يا مواجهه حضوري انجام شود، «بهاره چشم‌براه» را صرفا به استناد ويديو و گزارش مرجع انتظامي، مجرم تشخيص داده و قرار جلب به دادرسي براي او صادر شد. به‌گفته اين وكيل دادگستري، براي مامور حراستي كه به ‌دليل آزار جسمي چشم‌براه تحت تعقيب قرار داشته هم به دليل فقدان دليل قرار منع تعقيب صادر شد. اگر چه پاك‌نيا تاكيد كرده بود كه به اين منع تعقيب اعتراض خواهد كرد اما در حالي كه چند ساعتي از انتشار خبر منع تعقيب نگهبان و برخي رسانه‌ها و واكنش افكار عمومي به آن مي‌گذشت، دادستاني به وكلا، از تغيير راي صادره براي پرسنل حراست خبر داده است.
بنابر آخرين توضيحاتي كه پاك‌نيا به «اعتماد» داده، وكلاي پرونده روز گذشته متوجه ثبت مجدد پرونده در دادسراي آبادان شده و با پيگيري‌هاي صورت گرفته به افروز هندياني اعلام شده كه كارمند شعبه اشتباه كرده و دادستاني با قرار منع تعقيب مخالفت كرده است. بر همين اساس راي جديدي صادر و براي پرسنل حراست هم كيفرخواست صادر شده است.
       ا‏میدوارم برای حال خوبتون محتاجِ بودن هیچ آدمی نباشید
پاسخ
سپاس شده توسط:


چه کسانی از این موضوع دیدن کرده اند
1 کاربر که از این موضوع دیدن کرده اند:
♥صنم♥ (۱۶-۱۰-۹۹, ۰۹:۴۶ ق.ظ)

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان