امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ماجرای قتل مرموز محیط‌بان در جاده جابان
#1
۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۸
 
ماجرای قتل مرموز محیط‌بان در جاده جابان
رئیس سابق اداره محیط‌زیست دماوند، شامگاه سه‌شنبه در راه بازگشت به خانه از سوی افراد ناشناس در منطقه جابان هدف گلوله قرار گرفت و به قتل رسید.
همشهری: رئیس سابق اداره محیط‌زیست دماوند، شامگاه سه‌شنبه در راه بازگشت به خانه از سوی افراد ناشناس در منطقه جابان هدف گلوله قرار گرفت و به قتل رسید.
عباس میرزاکریمی ساعت21:30 دوشنبه بعد از شرکت در مراسم سالگرد فوت یکی از نزدیکانش در منطقه گرمابسرد دماوند، سوار بر خودروی پرادواش به‌سوی خانه به راه افتاد. فاصله گرمابسرد تا جاده دماوند حدود 20کیلومتر است و او باید از جاده جابان عبور می‌کرد.
این آخرین دیدار حاج عباس با اقوام بود و همه گمان می‌کردند دقایقی بعد او به خانه رسیده است، اما اینطور نبود. ساعتی بعد وقتی یکی از نزدیکان حاج عباس از حوالی باغ‌های سیب جاده جابان عبور می‌کرد ناگهان خودرویی را کنار جاده دید. پرادوی حاج عباس بود، اما خبری از خودش نبود.
[عکس: 2523163_962.jpg]
او کنجکاو شد و جلو رفت و در کمال ناباوری با پیکر خون آلود حاج عباس در پشت فرمان خودرو روبه‌رو شد. سوراخ‌ها و ترک‌های روی شیشه نشان می‌داد فرد یا افرادی به‌سوی او تیراندازی کرده و جانش را گرفته‌اند. او چند نفر دیگر از اقوام و نزدیکان را خبر کرد و دقایقی بعد مأموران پلیس نیز خود را به محل حادثه رساندند و پیکر او به بیمارستان منتقل شد، اما کار از کار گذشته بود.
بررسی‌های اولیه نشان می‌داد که ساعتی از وقوع قتل گذشته و عاملان جنایت با آگاهی از زمان عبور محیط‌بان، در تاریکی جاده به کمینش نشسته بودند و او را در پشت فرمان و در جاده غافلگیر کرده‌اند. با وجود این معلوم نبود که این جنایت با چه انگیزه‌ای اتفاق افتاده است. در این شرایط بود که با دستور قضایی، پیکر مقتول به پزشکی قانونی منتقل و تحقیقات برای رازگشایی از جنایت با بررسی صحنه جنایت و تحقیق از نزدیکان مقتول آغاز شد.
در همین حال اسماعیل میرزاکریمی، خواهرزاده محیط‌بان جانباخته درباره چگونگی قتل دایی‌اش می‌گوید: «محیط‌بانان همیشه در معرض خطر و تهدید قرار دارند. در سال‌های طولانی که دایی‌ام به‌کار محیط‌بانی مشغول بود، با شکارچیان غیرمجاز زیادی برخورد کرد و افراد زیادی از او کینه به دل گرفته بودند و تهدیدش می‌کردند.»
او درباره شب حادثه نیز گفت: «سالگرد فوت عروس عموی مان بود و آن شب در مراسم او حضور داشتیم و حاج عباس هم حضور داشت تا اینکه حدود ساعت9:30 بعد از خوردن شام خداحافظی کرد و به تنهایی سوار بر خودرواش به طرف خانه به راه افتاد. دیگر خبری از او نداشتیم تا اینکه حدود یک ساعت بعد پسرخاله‌ام وقتی از جاده جابان عبور می‌کرد ماشین دایی را دید که آنجا رها شده است و در ادامه فهمید که دایی به قتل رسیده است. بعد از آن بود که همگی به آنجا رفتیم و پلیس را خبر کردیم و تحقیقات آغاز شد.»
او درباره سوابق دایی‌اش می‌گوید: «دایی‌ام از خانواده شهدا بود و برادرش در جنگ به شهادت رسیده بود. او از سال72 وارد سازمان محیط‌زیست شد و در این سال‌ها در مناطق زیادی ازجمله فیروزکوه، پارک لار، گرمسار و... مشغول به فعالیت و مدتی هم رئیس اداره محیط‌زیست دماوند بود. در حوزه محیط‌زیست همه حاج عباس را می‌شناختند و او در مقابله با شکارچیان غیرمجاز سرآمد بود. او 2پسر داشت و تازه صاحب نوه شده بود اما افسوس که خیلی زود ما را ترک کرد.»
در همین حال دادستان عمومی و انقلاب دماوند از آغاز تحقیقات درباره قتل عباس میرزاکریمی خبر داد. محمدتقی تقی‌زاده درخصوص جان باختن رئیس سابق اداره محیط‌زیست شهرستان دماوند گفت: «ایشان حوالی ساعت۲۱ سه‌شنبه شب در مسیر جاده گرمابسرد به سمت دماوند با استفاده از سلاح جنگی کلاشنیکف هدف گلوله قرار گرفت.» وی ادامه داد: «پس از این سوء قصد او به بیمارستان منتقل شد، اما بر اثر شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد و تلاش‌ها برای شناسایی مهاجمان آغاز شده است.»
       ا‏میدوارم برای حال خوبتون محتاجِ بودن هیچ آدمی نباشید
پاسخ
سپاس شده توسط:
#2
جزئیات ترور محیط‌بانِ پیشکسوت در دماوند
۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۴
​​​​​​
 
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در مورد ترور محیط بان پیشکسوت دماوندی گفت: قاتل یا قاتلان هنوز شناسایی نشده‌اند و باید اجازه داد پلیس با انجام اقدامات تخصصی پرونده را به جلو ببرد و امیدواریم بتوانند در کوتاه‌ترین زمان قاتل یا قاتلان را شناسایی کنند.
خانه ملت: جمشید محبت خانی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در تشریح جزئیات ترور، عباس میرزاکریمی رئیس سابق اداره محیط زیست و محیط‌بان پیشکوست دماوند، گفت: ایشان شب گذشته از جابان به سمت دماوند حرکت می‌کرد که در جابان هدف تیراندازی قرار گرفت البته زنده بودند و به سرعت به بیمارستان دماوند منتقل شدند اما به دلیل شدت جراحات جان سپرد.
وی ادامه داد: پیگیری‌های لازم توسط دستگاه های قضایی، امنیتی و انتظامی صورت گرفت و پرونده با حضور و نظارت دادستان دماوند تشکیل شد و دادستان در گفت و گویی بیان کرد که در حال حاضر مظنونانی مطرح هستند اما هنوز هیچ اظهارنظری مطرح نشده است.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست افزود: خانواده آقای میرزاکریمی یک ساعت پیش در پلیس آگاهی دماوند حضور یافتند البته مدتی پیش آقای میرزاکریمی توسط شخصی تهدید شده و مشخصات شخص را به دستگاه‌های انتظامی اعلام کرده بود.
[عکس: 2522873_862.jpg]
محبت خانی یادآور شد: با قاطعیت نمی‌توان گفت مظنون اصلی آن شخص بوده هر چند خانواده آقای میرزاکریمی عنوان کردند که ممکن است ترور به دست آن شخص انجام شده باشد اما باید اجازه داد پلیس با انجام اقدامات تخصصی پرونده را به جلو ببرد و امیدواریم بتوانند در کوتاه‌ترین زمان قاتل یا قاتلان این محیط‌بان کهنه کار و پیکسوت را شناسایی کنند.
وی در مورد حمایت‌های قضایی از محیط بانان و مدافعان محیط زیست، گفت: محیط بانان در حین ماموریت مسلح و به تجهیزاتی مانند جلیقه ضدگلوله مجهز هستند؛ فلسفه وجودی سلاح در دست محیط‌بان برای حفظ جانش است البته امکان دارد محیط‌بانی در روزهای استراحت و خارج از شیفت مورد تهدید شخص یا اشخاص یا شکارچیان و متعدیان به محیط زیست قرار گیرد بنابراین باید مراجعه و ما را مطلع کند تا با هماهنگی حراست سازمان، حتی در زمان استراحت به سلاح مجهز شود بنابراین این موضوع پروسه خاص خود را دارد که در مورد محیط‌بانانی که دائم التهدید است انجام می‌شود.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست افزود: محیط ‌بانان مانند نیروهای انتظامی در زمان شیفت مسلح هستند و زمان استراحت هم سلاح را تحویل می‌دهند.
وی یادآور شد: اگر محیط‌بانی ثابت کند برای حفظ جانش اقدام به تیراندازی کرده تیراندازی بر اساس قانون بکارگیری سلاح صورت گرفته البته قانون‌گذار این اجازه را نداده که محیط‌بان برای حفاظت از حیات وحش به شکارچی تیراندازی و در واقع می تواند به عنوان آخرین راهکار از سلاح در اختیار استفاده کند./
       ا‏میدوارم برای حال خوبتون محتاجِ بودن هیچ آدمی نباشید
پاسخ
سپاس شده توسط:


چه کسانی از این موضوع دیدن کرده اند
1 کاربر که از این موضوع دیدن کرده اند:
♥صنم♥ (۲۵-۱۰-۹۹, ۱۰:۲۵ ق.ظ)

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان