امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مزیت تولید 30 درصد کاهش یافت
[عکس: 2]

نایب رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: کاهش 20 الی 30 درصدی نرخ ارز در سال گذشته و تورم بالا باعث کاهش 30 درصد مزیت تولید شده است.

مصطفی رناسی در گفتوگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: در برنامه پنجم توسعه پیشبینی شده که در صورت کاهش نرخ ارز، دولت باید مابه التفاوت نرخ تسعیر را به تولیدکننده بپردازد اما این اتفاقا رخ نداده است.

وی افزود: با وجود لطمه خوردن به تولید به دلیل مشکلات ارزی و تورمی، بهبود شرایط سیاسی و بین الملل باعث شده که بازارهای جدیدی برای توسعه صادرات پیدا کنیم.

رناسی معتقد است: اگر دولت با حفظ فضای مثبت بین المللی و توسعه روابط مسالمت آمیز با کشورهای دیگر از تولید ملی حمایت کند، بخش صادرات می تواند بازدهی بالایی داشته باشد.

به گفته نایب رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تولیدکننده داخلی که برای توسعه فعالیت خود از وام بانکی با بهره 30 درصدی استفاده می کند نمی تواند با تولیدکننده چینی که بهره سه تا چهار درصدی پرداخت می کند، رقابت کند.

وی خاطرنشان کرد: بهترین حالت واردات و صادرات این است که واردات کالای صنعتی و صادرات کالای مصرفی داشته باشیم اما وضعیت فعلی کشور به گونهای است که در هر دو مورد واردکننده هستیم.
تا وقتی عشق آسمونی دارم
چه نیازی به عشق زمینی دارم
×من نوشت

پاسخ
سپاس شده توسط: