امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نگرانیِ استاد «فرشچیان» برای اصفهان
۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۵

نگرانیِ استاد «فرشچیان» برای اصفهان
محمود فرشچیان، چهرۀ جهانی هنر نگارگری، در گفت‌وگوی زندۀ تصویری خود با شهردار اصفهان، از او خواست تدابیری بیندیشد تا مسئلۀ بلندمرتبه‌سازی در اصفهان برای همیشه خاتمه یابد، ارگ جهان‌نما از ظاهر زشت خود نجات پیدا کند و مشکل هنرستان هنرهای زیبا نیز حل شود.
خبرگزاری ایسنا: محمود فرشچیان، چهرۀ جهانی هنر نگارگری، در گفت‌وگوی زندۀ تصویری خود با شهردار اصفهان، از او خواست تدابیری بیندیشد تا مسئلۀ بلندمرتبه‌سازی در اصفهان برای همیشه خاتمه یابد، ارگ جهان‌نما از ظاهر زشت خود نجات پیدا کند و مشکل هنرستان هنرهای زیبا نیز حل شود.
شامگاه چهارشنبه (۲۶ دی‌ماه) قدرت الله نوروزی با محمود فرشچیان، ارتباط تصویری برقرار کرد و این گنجینۀ زندۀ بشری، در فرصت فراهم شده، خطاب به شهردار اصفهان گفت: چشم دنیا به اصفهان است. باید خدا را بابت این نعمتی که نصیب جنابعالی شده شکر کنید و یادگار ماندگاری از خودتان به جا بگذارید؛ در وهلۀ اول از طریق دولت یا مجلس مصوب کنید که برای همیشه بلندمرتبه‌سازی در اصفهان متوقف شود و هیچ‌کس سراغ این کار نرود تا این مسئله برای شهرداران آینده هم موجب زحمت نباشد.
[عکس: 2523217_459.jpg]
وی یادآور شد: چندین سال پیش هم در اصفهان بلندمرتبه‌سازی می‌کردند و اسناد و فیلم آن موجود است. من دراین‌باره صحبت‌هایی کردم و خوشبختانه کار تا حدی متوقف شد.
فرشچیان تصریح کرد: برای ساختمان «جهان‌نما» که اسم دهان‌پرکنی دارد و بلندمرتبه است، باید فکری کرد تا زشتی ظاهر آن رفع‌ورجوع شود. من دراین‌باره فکر کردم و اگر لطف کنید و مسابقه‌ای بین طراحان کاشی اصفهان برای این مقوله برگزار کنید خوب است.
این هنرمند افزود: می‌شود اطراف آن کرۀ زمین درست کرد و یا با کاشی ابر ساخت و در قسمتی از جرز ستون‌های ارگ جهان‌نما چند پرنده طراحی کرد. امیدوارم عقل جوانان ما بهتر برسد و نقشه زیبایی برای این ساختمان بکشند تا با درایت و راهنمایی شما از این وضع نجات پیدا کند.
در این لحظه، شهردار اصفهان، ثبت هنر نگارگری در فهرست میراث جهانی و همچنین، معرفی محمود فرشچیان را به‌عنوان گنجینۀ زنده بشری از سوی یونسکو، تبریک گفت و خاطرنشان کرد: به این خاطر که از آن‌طرف دنیا این‌گونه برای شهرتان دغدغه دارید از شما سپاسگزارم.
فرشچیان، در پاسخ به این سخن نوروزی اظهار کرد: جان و فکر و ذکر و همۀ هوش و حواس من آنجاست. من همیشه در اصفهان و در ایرانم. من دور نیستم و اینجا هم از خدمتگزاری به وطنم فارغ نیستم.
شهردار اصفهان، بار دیگر حس مسئولیت این هنرمند را تحسین کرد و ادامه داد: یقیناً ما به نقطه نظرات شما اهمیت ویژه خواهیم داد و شنیدم که برای بلندمرتبه‌سازی دغدغه داشتید و نامه‌ای نوشته بودید که البته من هم جوابیه‌ای تقدیم کردم و اطمینان دادم که تا جایی که توان داریم پاسدار میراث تاریخی این شهر خواهیم بود و از آن محافظت خواهیم کرد.
نامه‌ای با دست خط محمود فرشچیان در اعتراض به بلندمرتبه‌سازی و (ساخت) ساختمان‌های بی‌رویه در اطراف چهارباغ یا در راسته زاینده‌رود.
[عکس: 2523216_580.jpg]
وی افزود: ما این میراث را هویت شهر اصفهان می‌دانیم و باور داریم اگر اصفهان امروز در جهان می‌درخشد و همه آن را به‌عنوان یکی از بهترین شهرها معرفی می‌کنند به خاطر همین داشته‌هاست؛ بنابراین همه باید برای پاسداری از این میراث تلاش کنیم. یقین داشته باشید که ما پاسدار دستاورد گذشتگان و میراث شهریم و قول دادیم حافظ نظم و هارمونی شهر باشیم، بر معانی و مفاهیم هویتی آن تأکید کنیم و از این موضوع هیچ‌وقت کوتاه نیاییم.
نوروزی تصریح کرد: ممکن است گاهی غفلتاً و دور از چشم ما اتفاقاتی بیفتد و این در یک شهر بزرگ ممکن است اما ما حتماً آن‌ها را هم پیگیری می‌کنیم و سعی می‌کنیم این رفتار را که مقابله با تعدی‌هاست، نهادینه کنیم بلکه برای همیشه و در آینده، به‌عنوان رفتاری سنجیده و منطقی مورد قبول قرار بگیرد و تداوم پیدا کند.
شهردار اصفهان یادآور شد: طی دو سه سال گذشته در حوزه‌های مختلف اتفاقات بسیار خوبی در شهر اصفهان افتاده است. ما محور حرکت خود را گردشگری و محیط‌زیست قرار دادیم و روی بسیاری از مسائلی که به شهر هوشمند برمی‌گردد تأکید داشتیم. در حوزه فرهنگی، خوشبختانه موفقیت‌ها و پیشرفت‌های خوبی داشتیم و یقین دارم که این مسیر دل شما و همه اصفهان دوستان را خوش خواهد کرد. امیدوارم که فیلم کارهای انجام‌شده تهیه شود و شما آن را ببینید.
وی ادامه داد: ما طرح پیرایش شهری را در ۱۵ منطقه اصفهان اجرا می‌کنیم به‌این‌ترتیب که در هر منطقه، یک خیابان را به‌عنوان پایلوت انتخاب کرده‌ایم تا پلشتی‌ها و چیزهای زائد آن را حذف کنیم.
فرشچیان پس از شنیدن این اظهارات بیان کرد: اگر شما به فرانسه تشریف ببرید، می‌بینید که اطراف رودخانه «سن» باوجوداینکه زمین‌های گران‌قیمتی وجود دارد، محال است به کسی اجازۀ بلندمرتبه‌سازی داده شود. تمام ساختمان‌های این محدوده کوتاه هستند تا قسمت‌های مهم خودش را نشان بدهد. در اصفهان هم نمی‌دانم بر عهده شماست یا مجلس یا دولت اما مصوبه‌ای باید باشد تا برای همیشه بلندمرتبه‌سازی اطراف زاینده‌رود از بین برود.
شهردار اصفهان پاسخ داد: چشم، حتماً این نکاتی که اشاره کردید مورد توجه قرار می‌گیرد و برای ارگ جهان‌نما نیز کمک کنید که طرحی تهیه شود. البته الان ما روبروی دروازه دولت بیلبورد بسیار بزرگی را طراحی و نصب کردیم که به مناسبت‌های مختلف تغییر می‌کند و هر کس آن را دیده می‌گوید بسیار زیباست. ما برای این ساختمان هم فراخوان می‌دهیم و هر کس هم برای طراحی انتخاب شد، به شما وصل می‌کنیم تا در این رابطه کمکمان کنید.
نوروزی خاطرنشان کرد: تلاش ما این است که آلودگی بصری شهر را حذف کنیم و به فکر موزه فرش و مینیاتور و تئاتر شهر نیز هستیم.
فرشچیان گفت: امیدوارم نظر لطف و عنایت شما شامل حال هنرستان هنرهای زیبا هم بشود چون بعد از مرحوم بهادری هر کس آمد نتوانست آن را به‌درستی اداره کند.
شهردار اصفهان در این باره اظهار کرد: هنرستان هنرهای زیبا گنجینۀ بی‌نظیری است و اگر اداره کل ارشاد کمک کند ما مشارکت می‌کنیم و این مورد را هم در دستور کار قرار می‌دهیم.
وی، ابراز امیدواری کرد که این گفتگوها تداوم پیدا کند و سخنش را اینگونه پایان داد: امیدوارم بتوانیم شما را در ایران زیارت و در اصفهان، از نگاه شما بیشتر استفاده کنیم.
اینجا همه ی برادران قابیلند
با وسوسه های ناتنی فامیلند
از ترس خیانت به رفاقت،ای عشق
اینجا همه ی رابطه ها تعطیلند...
پاسخ
سپاس شده توسط:
خاک، فرشچیان از اونجا باید حرص بخوره، اینا اینجا خوابن dfgh
اینجا همه ی برادران قابیلند
با وسوسه های ناتنی فامیلند
از ترس خیانت به رفاقت،ای عشق
اینجا همه ی رابطه ها تعطیلند...
پاسخ