امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پاسخ پزشکان به سوالات شما

چراخیلی زود سرما می‌خورم؟

25 ساله هستم. چند سالی است سینوزیت و عفونت حلق و بینی آزارم می‌دهد و با یك نسیم كه به صورتم می‌خورد ماه‌ها در بستر می‌افتم. در این مواقع پزشكم برایم آنتی‌بیوتیك تجویز می‌كند كه به صورت سطحی درمان می‌شوم. برای درمان كامل باید چه‌كار كنم؟

دکتر محمود صدوقی، دکتر محمود صدوقی:

سرماخوردگی‌های مکرر، گرفتگی بینی، ترشح پشت حلق و سردرد الزاما دلیلی بر وجود سینوزیت نیست. شما باید به پزشک مراجعه کنید و خیلی دقیق بررسی شوید. همچنین باید آندوسکوپی سینوس انجام دهید تا مشخص شود بیماری‌تان از سینوزیت است یا مربوط به بینی، رینیت، آلرژی، سرماخوردگی یا بیماری ویروسی. در این آزمایش‌ها اگر پزشک علامتی از سینوزیت چرکی ببیند برای بیمار درخواست سی‌.تی‌.اسکن از سینوس می‌دهد. درمان هر یک از مشکلات ذکر شده در بالا با هم متفاوت است اما معمولا این بیماری با درمان طبی و دارویی مدت‌دار کنترل می‌شود.

[عکس: 364604_852.jpg]

لیزر تنها راه است؟

آیا برای از بین بردن دائمی موهای زاید راه دیگری به جز لیزر وجود دارد؟

دکتر محمود صدوقی، متخصص پوست و مو:

خیر، تنها راه از بین بردن دائمی موهای بدن، لیزر است و هرچه موها مشکی‌تر و کلفت‌تر باشند، تاثیر لیزر بیشتر خواهد بود.

کرم‌های تقلبی را چگونه بشناسیم؟

آیا کرم‌هایی که در ماهواره تبلیغ می‌شوند واقعا روی زیبایی تاثیرگذارند؟

دکتر محمود صدوقی، متخصص پوست و مو:

بیشتر این کرم‌ها فریبنده هستند و هیچ اثر درمانی ندارند. برای انتخاب کرم‌ها بهتر است با متخصص پوست مشورت کنید.

دلیل این سردی چیست؟

خانمی 25 ساله هستم. در رابطه زناشویی با شوهرم سرد هستم. باید چه‌كار كنم؟

دكتركتايون خوشابي، روانشناس:

سردمزاجی یا کمبود و کاهش میل جنسی در خانم‌ها می‌تواند علل بسیار متفاوت و فراوانی داشته باشد بنابراین برای تشخیص علت این مشکل باید حتما همراه همسرتان به یک سکس ‌تراپیست یا درمانگر جنسی مراجعه کنید. مراحل مربوط به رابطه جنسی‌تان باید بررسی شوند و همچنین باید در مورد تمایلات‌تان صحبت کنید. وقتی علت مشخص شود بدیهی است که درمان راحت‌تر خواهد بود.

چراپسرم میوه و سبزی نمی‌خورد؟

پسری 5 ساله دارم که علاقه‌ای به میوه و سبزی ندارد. چه مکمل ویتامینی باید به او بدهم؟

دكتر اكبر كوشانفر، متخصص کودک:

میوه‌ها و سبزیجات منبع انواع ویتامین‌ها هستند بنابراین باید حتما آنها را از دو سالگی در رژیم غذایی کودکان بگنجانید تا به خوردن‌شان عادت کنند. مرکباتی مثل آب پرتقال و لیموشیرین منبع بسیار خوبی از ویتامین ث و مایعات هستند. میوه‌جات دیگر مانند موز، سیب و ... را هم می‌توانید مطابق میل کودک به شکل پوره در آورید. توصیه می‌شود میوه را به عنوان میان‌وعده صبح یا عصر در نظر بگیرید. همچنین باید به غذای کودک مثل پلو و سوپ، سبزیجات مختلف اضافه کنید چون معمولا کودکان دوست ندارند جداگانه سبزی بخورند. پس به تدریج او را به خوردن میوه و سبزی عادت دهید و بیشتر از میوه‌هایی استفاده کنید که کودک به آنها علاقه دارد. اگر هم موفق نشدید می‌توانید روزانه بعد از غذا یک یا دو قاشق مرباخوری شربت کلسیم و ویتامین D یا شربت مولتی‌ویتامین به او بدهید.

[عکس: 364605_630.jpg]

چرا بچه‌دار نمی‌شویم؟!

چهار سال است که ازدواج كرده‌ام اما تا حالا بچه‌دار نشده‌ام. باید چه‌كاركنم؟

دكتر آزيتا صفارزاده، متخصص زنان:

شما باید همراه همسرتان به یک متخصص نازایی مراجعه کنید و آزمایش‌های لازم هورمونی و آزمایش اسپرم انجام دهید. همچنین باید از نظر باز بودن لوله‌های رحمی بررسی شوید. این کار را در اسرع وقت انجام دهید چون چهار سال فرصت کافی بوده است.

حالت تهوع قبل از قاعدگی

خانمى 37 ساله هستم. مدتى است که قبل از عادت ماهانه‌ام دچار حالت تهوع شدید می‌شوم. علت چیست؟

این حالت از علائم سندرم PMS یا سندرم قبل از قاعدگی است که به علت بالا رفتن هورمون پروژسترون اتفاق می‌افتد. از علائم دیگر این سندرم می‌توان به آشفتگی روحی، سردرد، احتباس آب در بدن و تورم پاها اشاره کرد. داروهای گیاهی مثل «ویتاگنوس» می‌توانند در کاهش این علائم تاثیرگذار باشند. به هر حال بهتر است برای انتخاب درمان مناسب به پزشک مراجعه کنید.

چرا کلیه ام تنبل است؟

دکترم گفته است کلیه ام تنبل است. آیا این وضعیت خطرناک است؟ باید چه​کار کنم؟

دکتر تراب پرهیز، متخصص کلیه و مجاری ادرار:

اول از همه باید بدانیم که منظور شما از تنبلی کلیه چیست. وظیفه کلیه تصفیه سموم بدن است. در واقع کلیه مواد اضافی بدن را جدا می کند و به درون ادرار می​ریزد. سپس این مواد از طریق ادرار از بدن دفع می​شوند. کلیه همچنین از دفع مواد لازم بدن جلوگیری می​کند. کارکرد کلیه را می​توان با تست​های آزمایشگاهی بررسی کرد؛ از جمله تست اوره و کراتینین و تست ادرار 24 ساعته. وقتی سم خون بالا می​رود میزان اوره و کراتینین هم افزایش پیدا می‌کند.

در تنبلی و نارسایی کلیه نیز معمولا میزان کراتینین و اوره از حد مجاز بالاتر می​رود و پروتئین از ادرار دفع می​شود. به طور کلی وقتی می​گوییم تنبلی کلیه وجود دارد که آزمایشات لازم انجام شود و حتی در موارد لازم نمونه​برداری از کلیه هم صورت گیرد. از این طریق می​توان نوع و علت تنبلی کلیه را مشخص کرد و براساس آن درمان​های مختلف برای فعال کردن کلیه را انجام داد. در برخی موارد هم وجود سنگ و انسداد در مسیر مجاری ادراری یا حالب​ها می‌تواند کارکرد کلیه را کاهش دهد که در این صورت باید انسداد یا سنگ برطرف شود.

چرا دهان دخترم بو می‌دهد؟!

دختر 10 ساله‌ام از كودكی دچار بوی بد دهان بود. درضمن از ریتالین استفاده می‌كند و مدتی بعد از مصرف قرص بوی دهانش بیشتر می‌شود. برای درمان او باید چه‌کار كنم؟

دكتر علي‌آقازاده، د​ند​انپزشك:

مهم‌ترین علل بوی بد دهان عبارتند از: 1. بیماری‌های دهان و دندان مثل پریودنتیت؛ 2. بار گرفتگی زبان (طولانی شدن پرزهای رشته‌ای زبان می‌تواند باعث تسهیل رشد باکتری‌های موضعی و بوی بد دهان شود)؛ 3. عدم رعایت کامل بهداشت دهان؛ 4. خشکی دهان؛ 5. بیماری‌هايي مثل عفونت‌های ریوی، بیماری‌های کلیوی، نارسایی کبدی، دیابت کنترل نشده، ریفلاکس یا برگشت اسید معده به مری؛ 6. وضعیت دهان، بینی و گلو؛ 7. استعمال دخانیات؛ 8. افزایش سن؛ 9. نفس صبحگاهی (دهان در طول روز با بزاق شست‌وشو داده می‌شود اما هنگام خواب جریان بزاق کم می‌شود و PH آن به حدود 7 می‌رسد بنابراین آنزیم‌ها تخریب می‌شوند و این موضوع باعث بودار شدن بزاق می‌شود)؛ 10. گرسنگی؛ 11. قاعدگی و 12. غذا.

[عکس: 364606_237.jpg]

بوی بد دهان اگر بعد از بیدار شدن از خواب شدید باشد و بعد از غذا خوردن کم شود به احتمال زیاد به علت زخم‌های دهانی یا پوسیدگی دندان‌ها یا در اثر التهاب و چرکی بودن گلو و لثه‌ها ایجاد شده است. گروهی از افراد هم به علت نداشتن آنزیم لاکتاز نمی‌توانند قند شیر یا لاکتوز را به درستی هضم‌کنند بنابراین لاکتوز در روده بزرگ توسط باکتری‌ها تجزیه شده و بوی بدی ایجاد می‌کند. این بو می‌تواند از طریق خون به شش‌ها برسد و در بازدم استشمام شود بنابراین بوی بد دهان و اسهال بعد از مصرف شیر از علائم عدم تحمل لاکتوز است. برای کاهش بوی دهان به همه افراد توصیه می‌شود از میوه‌های تازه استفاده کنند، از خوردن ادویه‌های تند و غذاهای گوشتی و معطر شده با سیر و پیاز خودداری کنند، در مصرف چربی‌ها به‌خصوص کره و روغن زیاده‌روی نکنند، آب زیاد بنوشند و سیـ ـگار را ترک کنند. علاوه بر اینها طب سنتی عقیده دارد مصرف منظم ماست، انجیر و جعفری تازه در کاهش بوی دهان موثر است. تاثیر دهان‌شویه هم معمولا موقتی است بنابراین ابتدا باید علت اصلی بوی بد دهان توسط پزشک تشخیص داده شود تا بعد بهترین راه درمان پیشنهاد شود.

چرا همه بدنم شل شده است؟

دختری 23 ساله هستم. نزدیك به یک سال است كه تمام عضلات بدنم شل شده‌اند چون وزن زیادی کم کرده‌ام. آیا راهی برای رفع این‌مشکل وجود دارد؟

دكتر عباس پريساي، متخصص جراحي‌هاي زيبايي و درمان چاقي‌هاي مفرط:

با توجه به کاهش وزن زيادي که داشته‌اید نیاز به عمل جراحی لیفت سینه دارید. طی این جراحی، پوست شل و گشاد شده برداشته می‌شود و بافت‌های داخلی شل شده روی هم جمع شده و در نهایت فرم دلخواه ایجاد می‌شود. در مواردی که بافت داخل سینه هم به دلیل از بین رفتن بیش از حد بافت چربی، دچار شلی مفرط شده باشد جهت حفظ طولانی‌مدت ظاهر سینه از پروتز سینه استفاده می‌شود. به هر صورت پزشک شما در جلسه مشاوره بر اساس معاینه می‌تواند یکی از دو راه بالا را پیشنهاد دهد.

چرا ناخن‌هایم ضعیف شده‌اند؟

دختری 21 ساله هستم و در رشته شنا فعالیت می‌کنم. مدتی است سطح ناخن‌هایم پوست‌پوست شده و لایه‌لایه کنده می‌شود. آیا این مشکل از کمبود ویتامین خاصی است یا علت آن آب استخر است؟

دكتر بیتا پاک‌طینت، متخصص پوست، مو و زیبایی:

ظاهر ناخن تا حدودی نشانگر سلامت جسمانی بدن است. با ناخن‌های مقاوم و سالم می‌توان فعالیت‌های روزانه را بهتر و راحت‌تر انجام داد. البته اهمیت این موضوع در مشاغل خاص و در افرادی كه هنگام كار به سلامت و ظرافت دست‌ها نیازمندند (مثل نوازنده‌های موسیقی) بیشتر مطرح می‌شود. هر تغییری در ناخن می‌تواند نشانه بیماری خاصی باشد. از شایع‌ترین بیماری‌هایی كه منجر به تغییرات ناخن می‌شوند می‌توان به عفونت‌های قارچی یا مشکلات تیروئید، دیابت، مشکلات ریوی و پسوریازیس اشاره کرد.

البته در سوال مطرح شده با توجه به شغل شما علت اصلی آن ضربه‌های خفیف و مكرر روی ناخن است اما برای اطمینان از وضعیت سلامت خود باید حتما توسط پزشك ویزیت شوید. بیشتر افرادی که شغل‌شان با آسیب مستمر مكانیكی به ناخن همراه است (مثل نواختن ابزارهای موسیقی، تایپ كردن و حتی شنا) با این مشکل مواجه می‌شوند. البته شکنندگى ناخن به ‌علت خشکى و واکنش به مواد شیمیایى هم ایجاد مى‌شود؛ برای مثال تماس مداوم ناخن با آب حاوى کلر و مواد پاک‌کننده همان گونه كه در استخر متداول است و همچنین حساسیت به مواد سازنده لاک ناخن هم باعث خشکی و ضعیف شدن ناخن می‌شود.

براى جلوگیرى از این مسئله بهتر است ناخن‌های‌تان را از این آسیب‌های مكرر محافظت کنید، از کرم‌های نرم​کننده روی ناخن استفاده کنید و آنها را کوتاه نگه دارید. درضمن توجه به تغذیه هم ضرورت دارد.

دیشب خوابت را دیدم..
صبح،
شمعداني باغچه مان گل از گلش شکفته بود...
پاسخ
سپاس شده توسط:

چرا در سرم غده وجود دارد؟!

مردی 38 ساله هستم و در سرم غده‌هایی وجود دارد که به مرور زمان رشد می‌کند. در واقع آنها را از مادرم به ارث برده‌ام و بین 5 فرزند فقط من به آن مبتلا شده‌ام. علت، عوارض و راه درمان این غده‌ها چیست و آیا فرزندانم هم به این غده‌ها مبتلا می‌شوند؟

دکتر حمیدرضا ترابی، متخصص مغز و اعصاب:

این غده‌ها احتمالا غده‌های چربی است که در 20 تا 30 درصد از موارد بر اثر ژنتیک ایجاد می‌شود. غده چربی اگر بزرگ نباشد و از نظر زیبایی مشکلی ایجاد نکرده باشد، عارضه‌ای نخواهد داشت و نیازی به درآوردن آن وجود ندارد اما اگر چسبندگی داشته باشد یا دردناک باشد و بزرگ شود لازم است حتما به جراح مراجعه و آن را خارج کنید.

[عکس: 343328_127.jpg]

این خال نشانه سرطان است؟!

یک خال مادرزادی بسیار زیبا روی بازویم دارم. طول این خال بیضی‌شکل پنج میلی‌متر است و رنگ آن قهوه‌ای روشن است. چند سالی است وسط این خال قهوه‌ای تیره شده و چند تار مو در آن رشد کرده است. گاهی ‌اوقات هم خارش می‌گیرد. آیا ممکن است به سرطان پوست مبتلا شوم؟ در ضمن اختلال هورمونی دارم و تار موهایم درشت است.

دكتر بهروز باريك بين، متخصص پوست و مو:

خال‌های مادرزادی که اغلب دارای مو هستند، بهتر است در زمان مناسب به طور کامل جراحی و برداشته شوند. البته این جراحی روی بازو با خطر رخداد گوشت اضافه همراه است. این خال‌ها میزان اندکی خطر تبدیل شدن به سرطان خال یا ملانوم را دارند. در واقع هر چه خال بزرگ تر باشد این خطر بیشتر است. اگر نمی‌خواهید از نظر زیبایی این خال را بردارید، حداقل بهتر است توسط متخصص پوست تحت نظر باشید و در صورت لزوم بیوپسی (نمونه‌برداری) انجام دهید.

موم پوست را خشک می‌کند؟!

خانمی 28 ساله هستم. همیشه برای صورتم از موم و عسل استفاده می‌کنم. آیا این کار می‌تواند باعث خشک و چروک شدن پوستم شود؟

خیر، فقط شست‌وشوی زیاد با مواد شوینده ممکن است پوست شما را خشک کند.

چرا دخترم موهایش را می‌کند؟

دخترم چند سال است که موهای سرش را می‌كند؛ طوری كه گهگاه یك قسمت از موهایش خالی می‌شود. باید چه کار کنم؟

دكتركتايون خوشابي، متخصص سلامت روان:

این اختلال «تریکوتیلومانیا» یا وسواس کندن مو نام دارد که معمولا مربوط به موهای سر است اما گاهی تسری پیدا می‌کند و فرد موهای مژه، ابرو و سایر قسمت‌های بدنش را هم می‌کند. به هر حال این اختلال نوعی عادت و وسواس محسوب می‌شود طوری که فرد احساس اجبار به کندن مو پیدا می‌کند و با انجام آن به نوعی لذت هم می‌برد. درمان این اختلال کار راحتی نیست اما گاهی اوقات استفاده از داروها برای کنترل وسواس همزمان با رفتاردرمانی می‌تواند کمک‌کننده باشد، پس باید حتما او را نزد روانپزشک ببرید.

[عکس: 343329_698.jpg]

چرا دخترم فقط بستنی می‌خورد؟

دختر 26 ماهه‌ام هیچ تمایلی به خوردن لبنیات ندارد و فقط بستنی را دوست دارد. چه‌کار کنم دچار کمبود مواد مغذی نشود؟

بستنی برای کودکان زیر 2 سال اصلا توصیه نمی‌شود. کودکان بالای 2 سال هم باید تحت شرایط خاصی بستنی بخورند. اول از همه برای اینکه آسیبی به دندان‌های‌شان نرسد، بهتر است از دادن بستنی‌های یخی به آنها خودداری کنید. همچنین بهتر است بستنی خیلی سفت نباشد تا کودک مجبور شود آن را گاز بزند بلکه باید نرم باشد و به آرامی خورده شود. علاوه بر این بستنی نباید خیلی سرد باشد زیرا ممکن است انتهای حلق را تحریک کند یا باعث تحریک عصبی و سردرد شود.

بستنی‌ها بهتر است ساده باشند و از مواد رنگی شیمیایی تشکیل نشده باشند. مقدار آن هم بهتر است در حد 4 تا 5 قاشق مرباخوری باشد و از 3 یا 4 سالگی به عنوان دسر بعد از غذا درنظر گرفته شود. بستنی‌ها چون خوشمزه هستند، اغلب کودکان از آنها استقبال می‌کنند به‌خصوص در فصل تابستان. اما باید بدانید مصرف زیاد آن گاهی اوقات باعث می‌شود کودک از لبنیات دیگر مانند شیر و ماست استقبال نکند. شما باید عادت غذایی کودک‌تان را طوری شکل دهید که لبنیاتی مثل شیر و ماست جزء غذاهای اصلی‌اش باشند و بستنی فقط به عنوان دسر به او داده شود. سعی کنید به تدریج بستنی کمتری برای او بخرید و حجم آن را هم کم کنید. در مقابل، مصرف شیر و ماست را طبق میل کودک افزایش دهید.

چه وقتی تزریق چربی توصیه نمی‌شود؟

دختری 27 ساله هستم. سینه ‌هایم بسیار كوچك هستند و این مسئله چند سال است که اذیتم می‌كند. در سنین 20 تا 24 سالگی از دمبل استفاده كرده‌ام و با حركات كششی بازوهایم ورزیده و عضلانی شده اما روی سینه ‌ام تاثیری نداشته است. باید چه‌کار کنم؟

بهترین گزینه دائمی برای افزایش حجم سینه پروتز است. روش دیگر هم تزریق چربی است که به دلیل سرعت جذب، احتمال توده‌ای شدن، محدودیت در تزریق و افزایش حجم توصیه نمی‌شود. این روش فقط در موارد خاص کاربرد دارد. کم‌خطرترین روش با بهترین نتیجه و ماندگاری قابل قبول بین این دو روش، پروتز سینه است.

[عکس: 343330_129.jpg]

تزریق بوتاکس کنار لب و بینی ممکن است؟

آیا می‌توان اطراف لب و بینی را بوتاكس تزریق كرد؟ آیا تزریق در این نواحی در حالت خندیدن تاثیر می‌گذارد؟

پوست اطراف لب‌ها به‌خصوص در خانم‌ها عروق خونی کمتری نسبت به پوست مردان دارد و با نامناسب بودن گردش خون زیر پوست این ناحیه، احتمال ایجاد چروک‌ در اطراف لب افزایش می‌یابد. همچنین انقباض عضلات اطراف لب‌ها در لایه‌های پوست می‌تواند منجر به کشش پوست به سمت داخل شود و به این ترتیب زمینه ایجاد چروک فراهم می‌شود. این چروک‌ها روی لب بالا شایع‌‌تر‌ هستند. از سوی دیگر حرکت‌های مکرر عضلات درگیر در این ناحیه، عمق چروك‌ها را افزایش می‌دهد.

برای از بین‌بردن این چروک‌ها ابتدا باید تغذیه خود را اصلاح کنید و از مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه غافل نشوید. همچنین باید از كشیدن سیـ ـگار اجتناب کرده و از ضد آفتاب مناسب استفاده کنید. می‌توانید هم زمان از فیلرها و بوتاکس هم بهره بگیرید. البته عمق و وسعت چروک‌ها در انتخاب روش درمانی موثر است. تزریق بوتاکس از بیشتر یا عمیق‌تر شدن چروک‌ها جلوگیری می‌کند و باعث دوام اثر فیلرها می‌شود. بوتاکس معمولا روی نقاط مشخصی از عضلات اطراف دهان تزریق می‌شود.

علاوه براین، افرادی که لبه بینی‌شان به طور غیر ارادی هنگام صحبت کردن، خندیدن، لبخند زدن یا نفس کشیدن باز می‌شود، ممکن است با تزریق بوتاکس بتوانند این وضعیت را اصلاح كنند. در این موارد بوتاكس به داخل عضله بازکننده سوراخ بینی تزریق می‌شود. علاوه بر این، با افزایش سن نوک بینی به پایین متمایل می‌شود. این حالت به دلیل کشش نیروی جاذبه و فعالیت زیاد عضله پایین آورنده تیغه بینی اتفاق می‌افتد. در بعضی از افراد هم پایین بودن نوک بینی مادرزادی است.

در مواردی هم نوک بینی هم‌زمان با حرکات لب یا صحبت کردن پایین می‌آید که در این افراد استفاده از بوتاکس به بالا بردن نوک بینی کمک می‌کند. در افرادی که گوشه دهان‌شان به سمت پایین متمایل است هم تزریق بوتاکس می‌تواند خطوط ماریونت (خطوط اندوه) را برطرف کند. البته استفاده از بوتاكس در نیمه تحتانی صورت باید با احتیاط خاصی انجام شود زیرا این ناحیه به علت تكلم و تنفس بسیار حساس است و در صورت به‌وجود آمدن عارضه با فرض موقتی بودن آن باز هم مشكل‌آفرین خواهد بود. پس تا حد امكان باید از انجام آن به جز در موارد خاص پرهیز کرد.

حنا در بارداری ممنوع است؟

آیا استفاده از حنای هندی برای رنگ كردن موی سر برای خانم‌های باردار مشكل‌ساز است؟

اگر از منشا آن مطمئن هستید و می‌دانید فقط گیاهی است، استفاده از آن مشکلی ندارد اما از آنجایی که نمی‌توانیم واقعا از همه مارک‌ها و موادی که فروخته می‌شوند مطمئن باشیم، بهتر است از رنگ‌های بدون آمونیاک استفاده کنید. روی بسته‌بندی این رنگ موها عبارت «بدون آمونیاک» نوشته شده است و انواع مارک‌های مشهور و معمولی از این رنگ مو تولید می‌کنند.

[عکس: 343331_659.jpg]

این جراحی کجا انجام می‌شود؟

قبلا در مجله نوشته شده بودید که برای رفع شلی مثانه می‌توان از یك عمل جراحی سرپایی استفاده کرد. آیا این عمل جراحی فقط در تهران انجام می‌شود یا انجام آن در شهر اصفهان هم امكان‌پذیر است؟

دکتر تراب پرهیز، متخصص بیماری‌های کلیه و مجاری ادرار:

اگر منظورتان از شلی مثانه، بی‌اختیاری ادراری به دنبال سرفه، عطسه و شلی گردن مثانه و نارسایی اسفنکتر مجرا باشد با روش‌های جدید و تنظیم گردن مثانه به‌وسیله مش‌های بسیار کوچک به صورت سرپایی و بدون درد می‌توان آن را برطرف کرد. شلی گردن مثانه معمولا به دنبال بارداری، زایمان یا حتی بالا رفتن سن اتفاق می‌افتد و درمان آن نیاز به تخصص و تجربه خاصی دارد. این عمل جراحی معمولا توسط پزشکان ارولوژیست خانم انجام می‌شود و پزشک باید دوره‌های تخصصی و تکمیلی مثانه و گردن مثانه را در کشورهای فرانسه یا ایتالیا و ... گذرانده باشد تا عمل جراحی با نتایج بسیار عالی همراه شود.

نمک و آبلیمو دندان را سفید می‌کند؟

خانمی 32 ساله هستم. در اینترنت خواندم که با زدن نمک و آبلیمو روی مسواک می‌توان دندان‌ها را به‌راحتی سفید کرد. آیا چنین چیزی حقیقت دارد؟

دكتر علي‌آقازاده، دندانپزشک:

در حقیقت این ترکیب به علت خاصیت سایندگی نمک و اسیدی آبلیمو، لایه روی مینای دندان را برمی‌دارد و استفاده مداوم از آن به دندان آسیب می‌رساند بنابراین احتمال پوسیدگی را افزایش می‌دهد و دندان به گرما، سرما و شیرینی حساس می‌شود. همچنین بعد از قطع مصرف آن، دندان‌ها دوچندان رنگ می‌گیرند چون سطح مینا بر اثر آسیب‌دیدگی رنگ‌پذیرتر از قبل می‌شود.

دیشب خوابت را دیدم..
صبح،
پاسخ
سپاس شده توسط:

راه حلی برای پای پرانتزی وجود دارد ؟!

پسری 23 ساله هستم. پاها یم پرانتزی شکل است و فاصله بین پاها یم بیشتر از 4 انگشت است. با توجه به سنم آیا راهی برای رفع این وضعیت وجود دارد؟

دکتر علی اکبر اسماعیل‌جاه، متخصص ارتوپدي:

در این سن شما دیگر بالغ شده‌اید. بعد از رسیدن به سن بلوغ استخوان‌ها نرمی خود را از دست می‌دهند و صفحات رشد بسته می‌شوند. در این صورت اصلاح پای پرانتزی و سایر تغییر شکل‌های اندام تنها به‌وسیله جراحی امکان‌پذیر است. قبل از سنین بلوغ استخوان‌ها نرم و صفحات رشد هنوز فعال هستند و می‌توان با استفاده از کفش‌ها و وسیله‌های مخصوص تغییر فرم‌ها را تا حدود زیادی اصلاح کرد. بعد از بلوغ هم باید ببینیم که آیا واقعا به عمل جراحی احتیاجی دارید یا خیر.

[عکس: 323932_127.jpg]

اینکه گفته‌اید بین پاها ی‌تان فاصله است حتما منظورتان بین زانوهاست. برای تشخیص پای پرانتزی معمولا از هر دو زانو در حالت ایستاده عکس رادیولوژی گرفته می‌شود. در موارد خاص هم عکس از هر دو اندام تحتانی یعنی از لگن تا مچ پا گرفته می‌شود تا شکل استخوان ران، ساق، مفصل ران و مفصل زانو را ببینیم و بعد از آن تصمیم به جراحی بگیریم. تصمیم گیری در این مورد باید بسیار دقیق و حساب شده باشد.

چرا موهایم همیشه وز است ؟!

دختری 16 ساله هستم و موهای وزی دارم. چه کار کنم تا موهایم نرم و خوش حالت شوند؟

دكتر بهروز باريك بين، متخصص پوست و مو:

پیچش موها اغلب جنبه ژنتیک دارد، به همین دلیل درمان دائم ندارد اما می‌توان با کراتینه کردن، آنها را صاف و خوش حالت کرد. البته کراتینه کردن هم به دلیل تولید فرمالدئید و تنفس آن توصیه نمی‌شود اما می‌توانید یک بار توسط یک فرد ماهر آن را امتحان کنید.

روزی 2 لیوان شیر کافی است؟!

دو پسر 20 ماهه و سه ساله دارم كه هر دو عادت شدیدی به شیشه شیر و خوردن شیر دارند. دکتر گفته که باید آنها را از شیشه بگیرم و روزی 2 لیوان شیر به آنها بدهم زیرا بیشتر از این میزان باعث كم اشتهایی، كمبود آهن و یبوست می‌شود. آیا این میزان شیر در روز برای آنها کافی است؟

شیر به طور کلی برای رشد و نمو کودکان به خصوص تا چهار سالگی لازم است زیرا دارای کلسیم، مواد معدنی، فسفر، املاح و ویتامین D است. تا یک سالگی توصیه می‌شود کودک از شیر مادر تغذیه کند. بعد از آن هم باید برای او شیر پاستوریزه در نظر گرفت. مقدارش هم بهتر است بین یک تا 2 لیوان باشد. اگر هم کودک علاقه‌ای به شیر ندارد می‌توان مواد لبنی دیگری مانند ماست، دوغ و پنیر را جایگزین آن کرد تا کلسیم به بدنش برسد.

در عین حال توصیه می‌شود یک ساعت بعد از غذا به کودک ماست داده شود. برای صبحانه‌اش هم پنیر درنظر بگیرید. بعضی کودکان عادت دارند شیر را با بطری و پستانک بخورند که این عادت تا دوسالگی مشکلی ایجاد نمی‌کند. از دو سالگی به بعد توصیه می‌شود کودکان را از پستانک بگیرید و شیر را با لیوان به آنها بدهید چون پستانک در طولانی مدت ممکن است باعث ایجاد تغییراتی در آرواره کودکان شود.

آیا فرزندانم بیش‌فعال هستند؟!

پسری 7 ساله و دختری 5 ساله دارم. پسرم خیلی سر و صدا ندارد اما پرجنب وجوش است. دخترم برعکس او خیلی جیغ می‌زند و حرف‌های زشت می‌گوید اما زیاد جنب و جوش ندارد. آیا هر دوی آنها بیش فعال هستند؟

دكتركتايون خوشابي، متخصص سلامت روان:

با توجه به اطلاعاتی که دادید قضاوت درمورد بیش فعالی در فرزندان‌تان کار بسیار مشکلی است. در هر صورت کودکانی که بیش فعالی دارند معمولا در همه محیط‌هایی که قرار می‌گیرند پرجنب و جوش هستند، عملکرد تکانه‌ای دارند، کارهای ناگهانی می‌کنند، مرتب در حال پریدن، تکان خوردن و حرف زدن هستند، در کار و حرف دیگران دخالت می‌کنند، دست به کارهای خطرناک می‌زنند و معمولا در مهد کودک، مدرسه، مهمانی‌ها و ... دیگران از آنها شکایت می‌کنند.

[عکس: 323933_917.jpg]

درمورد کودکانی که فقط در منزل پرتحرک هستند اما در محیط‌های عمومی و آموزشی هیچ شکایتی از آنها نمی‌شود، تشخیص بیش‌فعالی داده نمی‌شود. در مورد فرزند دیگرتان که جنب و جوش زیادی ندارد و فقط جیغ و داد زیاد می‌کند هم به نظر می‌رسد جزو کودکان بد قلق و دشوار باشد و به هیچ وجه بیش فعال نیست.

دلیل قاعدگی نامنظم چیست ؟!

دختری 16 ساله هستم. عادت ماهانه‌ام بسیار نامنظم است طوری که فواصل بین عادت‌ماهانه‌ام به چند ماه هم می‌رسد. آیا باید داروی خاصی مصرف كنم؟

شما باید با یک متخصص غدد یا زنان مشاوره داشته باشید و در روز دوم عادت ماهانه‌تان آزمایش‌های هورمونی انجام دهید تا بفهمیم اشکال در کدام قسمت از سیستم هورمونی‌تان است؛ برای مثال ممکن است مشکل از تیروئید یا هورمون‌های تخمدان یا هورمون شیر و هورمون‌های هیپوفیز باشد.

همچنین باید یک سونوگرافی از رحم و تخمدان‌های‌تان به عمل آورید تا ببینیم بیماری پلی کیستیک دارید یا خیر. چاقی و ورزش نکردن هم می‌تواند عامل این مشکل باشد. بنابراین با کنار هم گذاشتن جواب آزمایش‌های هورمونی، سونوگرافی و طرز زندگی کردن و وزن‌تان می‌توانیم علت این نامنظمی را پیدا کنیم و درمان مناسب را در نظر بگیریم.

دلیل این عفونت‌ها چیست؟

دختری 21 ساله هستم. در روز چند بار ترشحاتی دارم که تقریبا سبز رنگ است. باید چه دارویی مصرف کنم تا خوب شوم؟

دکتر تراب پرهیز، متخصص بیماری‌های کلیه و مجاری ادرار:

عفونت‌های ناحیه تناسلی و مجاری ادراری می‌توانند با علامت‌های مختلفی خود را نشان دهند. در بعضی موارد ترشحات سفید رنگ و بدبو یا ترشحات زرد رنگ و گاهی اوقات هم ترشحات سبز رنگ دیده می‌شود. وجود ترشحات در لباس زیر یا ترشحی که بدون اراده خارج شود، نشان دهنده عفونت زنانه است. همچنین ترشحات چرکی که بدون کنترل خارج می‌شوند عفونت‌های واژن و رحم را نشان می‌دهند.

اما در عفونت‌های مثانه و مجاری ادراری، عفونت به همراه ادرار خارج می‌شود یعنی ادرار عفونی، بدبو، گل‌آلود و تیره‌رنگ است. برای مشخص شدن نوع عفونت می‌توان آزمایش ساده کشت ادرار انجام داد. از طرفی برای مشخص شدن نوع ترشحات می‌توان از آنها نمونه‌گیری کرد و نمونه را برای کشت به آزمایشگاه فرستاد که براساس نوع عفونت درمان‌های آنتی‌بیوتیکی یا دارویی مناسب تجویز می‌شود. علاوه براین رعایت بهداشت، شست‌وشوی مناسب و استفاده از لگن آب محتوی بتادین رقیق هم می‌تواند کمک‌کننده باشد.

ترشی، دندان را خراب می‌کند؟!

دختری 24 ساله هستم. علاقه زیادی به ترشیجات دارم. آیا مصرف زیاد آنها رنگ دندان‌هایم را تغییر می‌دهد؟

دكتر علي‌آقازاده، دندانپزشک:

[عکس: 323934_227.jpg]

بعضی از عادت‌های غذایی تاثیر زیادی در رنگ‌پذیری دندان‌ها دارند برای مثال افرادی که به صورت مستقیم لیموترش را با دندان‌ها گاز می‌زنند یا آبلیمو را بدون رقیق کردن با آب در دهان می‌ریزند یا ترشیجات حاوی سرکه مصرف می‌کنند، بیشتر دچار تغییر رنگ دندان می‌شوند. این مواد به علت خاصیت اسیدی که دارند باعث ایجاد خلل و فرج میکروسکوپی در مینای دندان می‌شوند و رنگ‌پذیری دندان را چند برابر می‌کنند چراکه به مرور زمان مواد رنگی در این خلل و فرج می‌نشینند.

کدام جراح بینی بهترین است؟

برای عمل بینی بهتر است به جراح پلاستیك مراجعه کنم یا متخصص گوش و حلق و بینى؟

جراحی بینی فصل مشترک متخصص گوش و حلق و بینی و جراح پلاستیک است و نمی‌توان گفت که حتما و فقط باید توسط کدام متخصص انجام شود اما نکته‌ای که می‌توان گفت این است که تجربه و تبحر جراح و از طرفی سلیقه بیمار که به فرم جراحی کدام پزشک بیشتر تمایل دارد، حرف اول را در عمل بینی می‌زند یعنی ممکن است به لحاظ تکنیک، جراحی انجام شده یک بیمار کاملا درست و علمی باشد اما از نظر سلیقه و ایده بیمار راضی‌کننده نباشد. لذا توصیه من این است که شما حتما نمونه‌های عمل پزشک را ملاحظه و سپس جراح خود را انتخاب کنید.

هیچ وقت جوش نمی‌زدم اما ...

دختری 28 ساله هستم. همیشه پوستی صاف و بدون جوش داشتم. حتی در سن بلوغ هم جوش نزدم اما اکنون حدود 9 ماه است که هرچند وقت یک‌بار روی صورتم جوش در می‌آید و با خوب شدن آن دوباره جوش جدیدی ایجاد می‌شود. علت آن چیست؟

با افزایش ترشحات غدد چربی پوست و بسته شدن مجاری آن و همچنین اضافه شدن عوامل میکربی و التهاب، آکنه به‌وجود می‌آید. افزایش ترشح غدد چربی به دلایل گوناگونی از قبیل علل ژنتیك، هورمونی، رژیم غذایی، استرس و تغییر حالت‌های روحی اتفاق می‌افتد و این عوامل به تنهایی یا در كنار هم می‌توانند باعث ایجاد جوش شوند. درافرادی که منافذ پوست‌شان باز است، اکسید شدن ترشحات چـربی در معرض هوای آزاد باعث می‌شود این منافذ به صورت جوش‌های سرسیاه دیده شوند.

جهت جلوگیری از بروز جوشگاه بهتر است درمان آكنه هرچه سریع‌تر شروع شود. این درمان به زمان طولانی و حوصله نیاز دارد و در ابتدا ممكن است تغییر زیادی احساس نكنید، به همین دلیل نباید اعتماد خود را به پزشك یا دارو از دست بدهید. قدم اول در درمان آكنه پرهـیز از مواد غذایی و خوراکی‌هایی است که با خوردن آنها جوش صورت‌تان بدتر می‌شود. همچنین از آنجایی كه گرمای حاصل از نور آفتاب باعث تحریک ترشح چربی می‌شود باید ازقرار گرفتن در تابش مستقیم آفتاب خودداری و ازمرطوب کننده و ضدآفتاب‌های فاقد چربی استفاده کنید.

برای درمان جوشگاه‌های آکنه هم روش‌های مختلفی وجود دارد، از جمله لایه‌برداری مكانیكی به وسیله دستگاه میكرودرم ابریژن، امواج رادیوفركانسی، لیزر و پیلینگ شیمیایی. استفاده مناسب از چند روش می‌تواند تاثیر قابل ملاحظه‌ای در ترمیم جوشگاه‌ها داشته باشد.
دیشب خوابت را دیدم..
صبح،
پاسخ
سپاس شده توسط:

دندان‌هايم را جراحی کنم یا ارتودنسی ؟

خانم 21 ساله‌اي هستم و دندان‌هاي فك بالايي‌ام كمي‌جلوست، به طوري كه وقتي مي‌خندم لثه بالايي كاملا پيدا مي‌شود. موقع خواب هم نمي‌توانم دهانم رو ببندم. دندان‌هايم هم مرتب و رديف هستند، مي‌خواستم بدانم با ارتودنسي تنها مشكلم برطرف مي‌شود يا بهتراست كه جراحي هم انجام بدهم؟

دکتر محمد بهناز، دندانپزشک :

[عکس: 257521_148.jpg]

با توجه به توضيحات شما به نظر مي‌رسد نياز به جراحی فک و ارتودنسی داريد، البته بهتر است راديوگرافی تهيه کرده و از نزديک ديده شويد تا بهتر بتوان در مورد مشکل شما نظر داد. گاهی مي‌توان با جراحی لثه يا لب هم مشکل را کمتر کرد.

این خارش را چگونه رفع کنم؟!

پوست صورتم در كنارگونه‌هایم پوسته‌ریزی و خارش دارد. باید چه کار کنم؟

دکتر حبیب انصاریان، متخصص بیماری‌های پوست، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران:

اول باید بدانیم این مشکل روی گونه های تان است یا دور چشم‌تان. اگر از ابتدا همیشه این مشکل پوسته پوسته شدن را داشته اید به دلیل این است که طبیعت پوست‌تان خشک است و حالت اگزمایی دارد اما اگر مشکل به صورت ثانوی و اخیرا ایجاد شده باشد ممکن است علت آن استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی باشد. در این صورت معمولا پوست بعد از بهبود یک مقدار خشک و پوسته پوسته می‌شود. گاهی اوقات نیز شست‌وشوی زیاد با صابون، دستکاری کردن و نیز سوختن با آفتاب و هر عامل التهابی دیگر باعث این پوسته‌ریزی می‌شود. فصل پاییز هم در کسانی که زمینه خشکی پوست دارند باعث تشدید این مشکل می‌شود. در نهایت باید کمتر از مواد شوینده و آب داغ استفاده کنید و همیشه کرم‌های مرطوب‌کننده مصرف کنید و کمتر در معرض آفتاب قرار بگیرید. اگر هم مشکل‌تان ادامه پیدا کرد و دچار خارش، التهاب و... شدید حتما به یک متخصص پوست مراجعه کنید تا مشخص شود عامل آن چیست.

6 ماه است خارش دارم! آیا مراجعه به پزشک فایده دارد؟

آقایی 22 ساله هستم. حدود 6 ماه است که دچارخارش شدید شده‌ام. این خارش بیشتر درناحیه نشیمنگاه و پاها یم است. به چند دكتر هم مراجعه كرده‌ام اما خوب نشدم. باید چه کار کنم؟

دکتر امیر هوشنگ احسانی، متخصص بیماری‌های پوست، مو و زیبایی، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران:

در بعضی موارد اگر بیماری قابل درمان نباشد یعنی با دارو خوب نشود، از یکی از ضایعات پوستی بیوپسی یا نمونه‌برداری می‌شود. اگر توسط متخصصان پوست ویزیت شده‌اید و درمان فایده‌ای نداشته است بهتر است نمونه‌برداری شود تا بعد براساس جواب نمونه‌برداری بتوان تصمیم‌گیری كرد.

در آینده دیابت می‌گیرم؟!

40 ساله هستم. وزنم 104 کیلوگرم و قدم 190 سانتی‌متر است. دور كمر م 109، دورباسنم 113 و دور مچ دستم 18 سانت است. اضافه وزن دارم و تحرك كافی ندارم. آیا مستعد دیابت هستم؟

دکتر محمدرضا مهاجری، فوق‌تخصص غدد، دانشیار دانشگاه علوم‌پزشکی تهران:
[عکس: 257523_587.jpg]

یکی از مهم‌ترین عوامل خطر بیماری دیابت، چاقی و اضافه وزن است. چاقی و اضافه وزن براساس توده بدنی سنجیده می‌شود. شما می‌توانید برای محاسبه توده بدنی خود، وزن‌تان را برحسب کیلوگرم تقسیم بر قدتان برحسب متر به توان2 کنید. میزان توده بدنی اگر بیشتر از 25 باشد فرد مبتلا به اضافه وزن است و اگر بیشتر از 30 باشد مبتلا به چاقی است. چاقی مستقیما با دیابت ارتباط دارد. دیده شده است کسانی که چاق هستند یا اضافه وزن دارند بیشتر به دیابت مبتلا می‌شوند. از طرف دیگر چاقی شکمی هم مستقیما با دیابت ارتباط دارد به این صورت که احتمال دیابت در خانم‌هایی که دور شکم‌شان بیشتر از 88 و آقایانی که دور شکم‌شان بیشتر از 102 است بیشتر است.

چرا چاق نمی‌شوم؟

پسري 22ساله با قد 185سانتي‌متر و وزن 67كيلوگرم هستم. هركاري انجام مي‌دهم تا وزنم بیشتر شود، اما نتيجه نمي‌گيرم لطفا مرا راهنمايي كنيد!

دکتر رضا راست‌منش، متخصص تغذیه :

درمان لاغري نيازمند گرفتن شرح حال دقيق از فرد لاغر و يافتن علل به وجود آورنده لاغري است. وقتي مي‌خواهيم وزن يك فرد لاغر را افزايش دهيم مهم‌ترين نكته افزايش متناسب توده عضلاني و بافت چربي است. زياده‌خوري‌هاي خودسرانه حتي اگر جواب هم بدهد عموما باعث افزايش بافت چربي آن مي‌شود كه معمولا هم در بدترين نقطه يعني شكم تجمع پيدا مي‌كند. كم‌اشتهايي با اينكه خود مي‌تواند علت لاغري باشد، با اين حال، در اكثر موارد نشانه‌اي از يك علت مهم ديگر است و صرفا پرداختن به حل مشكل بي‌اشتهايي و غفلت از علت اصلي بي‌اشتهايي، بسيار خطرناك‌تر است و باعث اتلاف وقت طلايي در رسيدن به هدف مي‌شود. برخلاف رژيم چاقي، رژيم‌هايي كه براي افراد لاغر براي افزايش وزن تجويز مي‌شود زمان‌بر هستند و شايد از يك ماه تا سه ماه زمان لازم است تا وزن فرد لاغر زياد شود. تنها زياد خوردن باعث رهايي از لاغري نمي‌شود. بعضي ميوه‌ها،‌ آبميوه‌ها،‌ عرقيات و عادت‌هاي غذايي و عادات رفتاری خود باعث لاغري مي‌شود. اگر نسخه واحدي براي افراد لاغر وجود داشت بايد تا الان اين مشكل در دنيا حل مي‌شد. هر فردي شرايط خاص خودش را دارد و بايد با يك كارشناس تغذيه مشورت كند.

نمي‌خواهم گونه‌هايم آب شود چه کار کنم؟

دختري15ساله باقد163و وزن 63كيلوگرم هستم. براي لاغرشدن چه كاري بايد انجام دهم تا گونه‌هايم هم آب نشود؟ لطفا راهنمايي‌ام كنيد.‏

سولماز توکلی، مشاورتغذیه و رژیم درمانی :

اگر شما فردي با استخوان بندي متوسط باشيد، وزن ايده‌آل‌تان ٥٨ است كه اين بدان معناست كه نياز به كاهش وزن خيلي زيادي نداريد و نگران آب شدن گونه‌هاي‌تان نباشيد. توصيه من به شما اين است كه يك رژيم اصولي را رعايت كنيد كه همه گروه‌هاي غذايي را شامل شود، به اضافه مصرف ميوه و سبزيجات تازه به همراه روزانه ٦تا ٨ ليوان آب. در واقع رژيم‌هاي‌غذایی غير استاندارد كه كالري را به شدت كاهش مي‌دهند يا بعضي گروه‌هاي غذايي را در رژيم حذف مي‌کنند باعث شلي و افتادگي پوست صورت مي‌شوند.

رشد اندام جنسی پس از بلوغ؟!

آیا برای رشد اندام جنسی مردان پس از بلوغ راه‌حلی وجود دارد؟

دکتر ناهید حمزه‌ای اصفهانی، متخصص اورولوژی و مجاری ادراری:

خیلی اوقات بسیاری از افراد به اشتباه و با اطلاعات غلطی که دارند، فکر می‌کنند سایز آلت تناسلی‌شان طبیعی نیست درحالی که در محدوده طبیعی قرار دارد. ابتدا باید با یک متخصص اورولوژی مشاوره کنید تا مطمئن شوید سایزتان طبیعی است یا خیر. اگر طبیعی نباشد می‌توان با مصرف داروهای خاص، درمان زودانزالی، استفاده از وسایلی مثل وکیوم و عمل‌های جراحی سایز آن را تغییر داد.

چرا همیشه خسته و کسل هستم؟

فردی ٢٩ ساله و سرمایی هستم. اكثر اوقات خسته و كسل هستم. وزنم هم 55 کیلوگرم است. آیا این خستگی و بی‌حالی نشانه بیماری خاصی است؟ درضمن بیماری تیروئید هم ندارم.

دکتر سیدمحسن رضوی، فوق‌تخصص بیماری‌های خون و سرطان، استادیار دانشگاه علوم‌پزشکی تهران:

[عکس: 257522_456.jpg]

خستگی و بی‌حالی یک شکایت عمومی است. در یک مطالعه در نقاط مختلف جهان، مشخص شد تقریبا 70 درصد از خانم‌ها چندباردرهفته دچار خستگی و بی‌حالی هستند. اصولا خانم‌ها به لحاظ احساسی متفاوت هستند و در مقابل مشکلات و مسائل خیلی زودتر احساس خستگی، ضعف و بی‌حالی می‌کنند. بنابراین این خستگی هیچ ارزش بالینی ندارد. ما صدها بیماری داریم که با ضعف و خستگی همراه هستند اما شاید از بین صدها بيمار که با شکایت ضعف و بی حالی به پزشک مراجعه می‌کنند تنها درصد کمی از آنها برای مثال فقط 5 تا 10 درصدشان علت واقعی پزشکی داشته باشند. می‌توانم بگویم شاید بیش از 90 درصد از ضعف و بی‌حالی‌ها زمینه روانشناختی دارند. در واقع در فرهنگ خانم‌ها جا افتاده است که شکایت‌های فکری و روانشناختی خود را با ضعف و بی‌حالی بروز دهند.

چرا کمردرد شدید دارم؟

4ماه پیش با روش بی‌حسی سزارین كردم اما الان كمر درد بسیار شدیدی درگودی كمر در دوطرف ستون فقراتم دارم كه حتی با لمس كردن نیز دردناك است. باید چه‌کار کنم؟

دکتر بدیع‌الزمان رادپی، متخصص بیهوشی و مراقبت‌های ویژه در مرکز دردشناسی مسیح دانشوری:

این مشکل جزو عوارض بسیار نادر بی‌حسی اسپاینال است که در خیلی از عمل‌ها از جمله سزارین استفاده می‌شود. درصد خیلی ناچیزی از بیماران ممکن است دچار این عارضه شوند که یا ناشی از اشکالات تکنیکی حین استفاده از این بی‌حسی است یا ناشی از مشکلات کمر بیمار. در هرحال راه‌هایی برای علاج آن وجود دارد از جمله اینکه شما باید معاینه شوید تا یک بررسی کامل روی کمرتان انجام شود و عکس و آزمایش برای‌تان تجویز شود سپس با توجه به علتی که وجود دارد می‌توان درمان را آغاز كرد. درمان نیز معمولا خیلی پیچیده نیست و با برخی داروها و اقدامات دیگر انجام می‌شود. اما قدم اول این است که حتما معاینه شوید.

ترشحات بدبو دارم، چرا؟

ترشحات بدبوی بسیار زیادی دارم. علت آن چیست؟

دکتر آزیتا صفارزاده، متخصص زنان و فوق‌تخصص نازایی و لاپاراسکوپی:

یکی از انواع ترشحات بیمارگونه (پاتولوژیک)، ترشحات زردرنگ و بدبوست که بعضی اوقات با خارش بسیار زیاد همراه است. خود این ترشحات انواع مختلفی دارد. یکی از آنها «میکس میکروبیال» (باکتری‌هایی از انواع مختلف) نامیده می‌شود. برخی دیگر نیز بر اثر باکتری «گاردنلا» یا گاهی اوقات حتی «تریکوموناس» ایجاد می‌شوند که یک موجود تک‌یاخته‌ای است و خارش فراوان ایجاد می‌کند. در هر صورت معمولا درمان این ترشحات با داروی مترونیدازول است که به صورت موضعی و خوراکی استفاده می‌شود، پس بهتر است در شرایطی که ترشح زرد، سبز، کف‌آلود و بدبو دارید حتما به پزشک مراجعه کنید. در مورد عفونت‌های زردرنگ و بودار باید زن و شوهر هر دو تحت درمان کافی و مناسب قرار گیرند.

چرا ریه مادرم آب آورده؟

مادرم 80 سال دارد و ریه‌اش آب آورده است. آیا با خوردن دارو خوب می‌شود؟

دکتر اردا کیانی، فوق‌تخصص بیماری‌های ریه:

درصورتی که نارسایی شدید قلبی نداشته باشد، آب ریه باید کشیده شود تا جنس آب و علت آب آوردن مشخص شود. بعد از آن می‌توان گفت آیا با کشیدن آب، مشکل برطرف می‌شود یا خیر.

وزن 110 کیلوگرم را چگــونه کم کنـم؟

فردی با قد 190 سانتی متر و وزن 110 کیلوگرم هستم. چاقی من بیشتر در ناحیه شکم و پهلو است . چه راهی را برای کم کردن حجم چربی و وزنم پیشنهاد می کنید؟

دکتر مهرشاد مهاجر، متخصص جراحی:

[عکس: 257524_847.jpg]

سلام بر شما. با توجه به توضيحات ارائه شده BMI شما كه از تقسيم وزن بر قد به توان ٢ به‌دست می‌آید حدود ٣٠ است كه بدين معنى است كه دچار اضافه وزن مختصر هستید. در كنار ورزش و رژيم غذايي مناسب كه اصول اوليه جهت كاهش وزن هستند شما مي‌توانيد از ليپوليز جهت كاهش سايز و از بين بردن چربي‌هاى موضعى در شكم و پهلو بهره ببريد.اين عمل در يك جلسه صورت گرفته و ٨٠ درصد چربي‌هاى موضعى به كمك ليزر تخريب شده و خارج مي شوند و به طور همزمان پوست نيز به كمك ليزر جمع مي شود.

عزیزی را از دست داده‌ایم، چه کارکنیم؟

سلام. ما عزيزي را از دست داده‌ايم، براي آرامش چه دارویی مصرف کنيم، لطفا ما را راهنمایی کنید؟

محمود هندی پور، فوق لیسانس روانشناسی و مشاوره، به اين سؤال شما پاسخ مي‌دهد:

دوست گرانقدرم ضمن آرزوی آرامش برای عزیز شما و طلب صبر برای بازماندگان بهتر است خاطر نشان کنم که شما دوره سوگ را می‌گذرانید و اگر در 40 روز ابتدایی هستیدآگاه باشید بهتر است این دوره را کامل زندگی کنید و از رنج آن فرار نکنید، هر زمان نیاز داشتید سوگواری کنید، بر سر مزار ایشان بروید، خیرات بدهید یا هرکاری که آرام‌تان می‌کند. اگر این سوگواری کامل انجام نگیرد وارد بخش‌های دیگر زندگی شما می‌شود و مدت آن طولانی تر خواهد بود اما اگر اضطراب بالایی دارید یا دچار بی‌خوابی جدی شده‌اید بهتر است از دارو نیز کمک بگیرید، بر اساس شرایط هرفرد و شدت موضوع نوع و میزان دارو تفاوت خواهد داشت بنابراین بهتر است از کمک یک روانپزشک بهره ببرید، حتی اگر 40 روز را نیز سپري كرده‌ايد. برای بهتر عبور کردن از این مرحله صحبت با روانشناسی که در زمینه سوگ تخصص داشته باشد را پیشنهاد می‌کنم.

آیا زیادی لاغر هستم؟!

قدم 184 سانتی‌متر و وزنم 66‎ ‎كیلوگرم است. نسبت به قد و وزنم چند كیلو كم دارم؟

دکتر سیدمرتضی صفوی، متخصص تغذیه و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به اين سؤال شما پاسخ مي‌دهد:

باید مشخص می‌کردید سن‌تان چقدر است. اگر بالای 18 سال دارید وزن‌تان حدودا 10 کیلوگرم کم است و می‌توانید برای وزن گرفتن زیرنظر یک متخصص تغذیه باشید.

دیشب خوابت را دیدم..
صبح،
پاسخ
سپاس شده توسط: