امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"کاریکاتور" مهم‌ترین هنر برای رفع معضلات شهری است
به گزارش حوزه تجسمی باشگاه خبرنگاران به نقل از رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری تهران، کامبیز درمبخش درباره نشست هنرمندان کاریکاتوریست به میزبان سازمان فرهنگی هنری گفت: شهرداری‌ها در سراسر دنیا از مهم‌ترین نهادها برای حمایت از کاریکاتوریست‌ها هستند و من خیلی خوشحالم که بالاخره شهرداری تهران این گردهمایی را ترتیب داد تا ما حرف‌هایی را به زبان بیاوریم که پیش از این یا نمی‌خواستیم یا نمی‌توانستیم بگوییم کاریکاتور کوتاه‌ترین، ساده‌ترین و در نهایت جذاب‌ترین وسیله انتقال پیام است.

وی افزود: شهرداری تهران در مسائل شهروندی و فرهنگ شهرنشینی و حتی شعار همیشگی خودش مهربانی می‌تواند با ابزار کاریکاتور فرهنگ‌سازی مهم و اساسی داشته باشد. تهران مشکلات زیادی دارد و من مدعی هستم که هیچ هنری مانند کاریکاتور برای رفع این مشکلات کارایی ندارد. این هم نه به خاطر هنرمندان کاریکاتوریست که به دلیل روح هنر کاریکاتور است؛ تفاوت می‌کند که یک پیام را با لبخند منتقل کنید یا خیلی جدی و خشک!

این هنرمند پیشکسوت در انتقاد به شرایط امروز فعالیت کاریکاتوریست‌ها در ایران گفت: من هر کجای دنیا که بودم برای کاریکاتوریست‌هایشان موزه‌ای آماده کرده بودند که در آرامش و فضای وسیع به انجام کارهایشان بپردازند و در نهایت هم آثار برگزیده را در همان موزه نگهداری می‌کنند اما خود من از وقتی در ایران مشغول به کارم حداکثر اندازه اثری که می‌توانم روی آن کار بکنم، A3 است. ما خیلی فضای کارمان با آنها متفاوت است با اینکه حتی در خیلی از زمینه‌ها از دیگران جلوتریم.

درمبخش با اشاره به توقع‌هایی که از کاریکاتوریست‌ها وجود دارد افزود: وقتی کاریکاتوریستی جدی گرفته نمی‌شود، جایی برای انتشار کاریکاتورها وجود ندارد، کاریکاتوریست ما آتلیه مناسب ندارد و حتی مجبور است منزل خود را آتلیه کند، ما چه توقعی از این کاریکاتوریست باید داشته باشیم؟ به زعم من حتی کاریکاتوریست‌های ما بسیار فراتر از حد امکاناتشان رشد کرده‌اند.

این هنرمند بین‌المللی در پایان گفت‌وگوی خود ادامه نشست‌ها با هنرمندان را تنها راه حل رفع مشکلات دانست و گفت: باید با هم حرف بزنیم، دور هم جمع شویم و در نهایت به یک نظر واحد برسیم و خودمان از خودمان حمایت کنیم. چون وقتی بین خودمان اختلاف باشد؛ حمایت‌کننده هم نداریم!

پاسخ
سپاس شده توسط: