امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کلانتری: روحانی ۹۵درصد مشکلات را حل کرده
۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۹

کلانتری: روحانی ۹۵درصد مشکلات را حل کرده
روزنامه همدلی با عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست گفتگو کرده است.
روزنامه همدلی با عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست گفتگو کرده است.
[عکس: 2529627_239.jpg]
بخشی از این گفتگو: 
* (وضعیت پرونده‌های فعالان محیط زیستی): این پرونده‌‌ها دیگر قطعی شده و قوه قضائیه در مورد آن حکم داده است. در حال حاضر یا باید محکومان عفو شوند یا این که حکم‌‌ها اجرایی شوند. به هر حال این پرونده‌‌ها اکنون در وضعیتی نیست که ما بتوانیم در مورد آن تاثیرگذار باشیم، چرا که بعد از قطعی شدن احکام، عملا موضوع از اختیار ما خارج شده و از این پس مسیر پرونده فقط از سوی قوه قضائیه قابل پیگیری بوده و ما در این زمینه امکان ورود نداریم.
* (انتشار بخشی از گفت‌وگوی شما در مورد عوامل پیروزی انقلاب با حاشیه‌های زیادی روبه‌رو شده است): خبرنگار سوال کرده بود که اصلا چرا انقلاب شد؟ من پاسخ دادم که وقتی در یک حکومت، فساد و تبعیض وجود داشته باشد، وقتی زور و سرنیزه حاکم باشد. وقتی رانت وجود داشته باشد و تفاوت طبقاتی بین فقیر و غنی؛ خیلی زیاد باشد، جامعه آن را تحمل نخواهد کرد. کاملا مشخص بود که آمریکایی‌‌ها، پشت شاه را خالی کردند به خصوص از وقتی که جرالد فورد رفت و جیمی کارتر آمد. کارتر هم با شعار حقوق بشر آمده بود. آنها به این نتیجه رسیدند که دیگر شاه قابل حفظ شدن از سوی آنان نیست و از طرفی از آنچه خیلی واهمه داشتند آمدن کمونیست‌‌ها بود. آنها نمی‌خواستند تحت هیچ شرایطی اجازه دهند که کمونیست‌‌ها وارد ایران شوند و برای آنها بقیه گروه‌‌ها علی‌السویه بودند.
* در این میان، حضرت امام فردی با ذکاوت و سیاس بودند که از شرایط پیش آمده استفاده کردند، هر چند گروه‌‌های زیاد دیگری مثل کمونیست‌‌ها، جبهه ملی، روحانیون، انقلابیون، روشنفکرها و ضد انقلابی‌‌ها هم بودند. انقلاب ایران هم در ابتدا یک انقلاب روشنفکری بود و روستائیان بعدها به آن ملحق شدند. 
* به هر حال برخی افراد به دنبال آن بوده‌‌‌اند تا در طول این 40سال، یک نقطه ضعفی پیدا کنند؛ آنها به دنبال بهانه‌ای در زمینه‌‌هایی مالی،‌ رانتی و سوءاستفاده‌‌های مرسوم در سابقه من بودند که نتوانستند موردی پیدا کنند و در نهایت این ‌‌مسئله را دستاویز قرار دادند. شکایتی هم در این زمینه از من در دادگاه مطرح شده است، که بازپرس قرار آن را هم صادر کرده است و بر اثر نظر دادستانی، دادگاه باید در این مورد تصمیم بگیرد.
* در دور دوم روحانی، حضور ترامپ باعث شد که یک جنگ اقتصادی کامل علیه ایران شکل بگیرد. در زمان جنگ تحمیلی، با تمام دشواری‌‌های موجود این دشواری‌‌ها وجود نداشت. من در آن زمان مسئولیت‌‌هایی چون قائم مقام وزارت کشاورزی و سپس مدیر عاملی کشت و صنعت مغان را بر عهده داشتم. مدتی هم عملیات رزمی مهندسی داشتم. حتی در زمان جنگ در خوزستان، یک مزرعه حدودا 1000هکتاری برای تامین نیازهای پشت جبهه، ایجاد کردیم. اگر چه جنگ رودررویی وجود داشت و ما در مقابل فردی ناجوانمرد که حمایت بخش وسیعی از دنیا را با خود داشت، قرار گرفته بودیم، اما باید بگویم که این ترامپ، از صدام حسین به مراتب ناجوانمردتر است. دلیل هوای آلوده این روزهای تهران، همین تحریم‌‌هایی است که او ایجاد کرده است، اما منتقدان نمی‌خواهند که این ‌‌مسئله را قبول کنند.
* این در حالی است که در کنار تحریم‌‌های آمریکا، همه دوستان ما هم ما را تحریم کردند، حتی نزدیک‌ترین آنها. این دوستان، حتی طلب‌‌های ما را وصول نمی‌کنند. مثلا در حال حاضر کشور عراق از پرداخت پول برق و گاز صادراتی ما به این کشور، امتناع می‌کند. این در حالی است که ما حدود 6 تا 7 میلیارد دلار از این کشور طلب داریم و این کشور اظهار می‌کند که من مایل به پرداخت بدهی خود هستم، اما به دلیل تحریم‌‌های آمریکا در انجام این مبادله، ناتوان هستم. به هر حال این دولت در دوره دوم خود با یک جنگ اقتصادی بسیار بزرگی روبه‌رو شد. فروش نفت کشور به یک بیستم سابق کاهش پیدا کرد. ریسک‌‌های اقتصادی چند برابر شد. منابع ارزی کشور بسته شد و حتی مواردی که تحت تحریم هم نبود، اجازه ورود ارزی به کشور را پیدا نکردند. در حال حاضر میلیاردها دلار در کره جنوبی پول داریم، با این حال، این کشور حاضر نیست هزینه خرید واکسن برای کشور ما را پرداخت کند. بنابراین ما با یک دشمن بسیار بزرگ به نام آمریکا و عوامل او در همسایگی خود روبه‌رو هستیم.
* این در حالی است که با وجود تحمیل این حجم از تحریم‌‌ها کمبود بنزین، نان یا آب هم نداشتیم. این آلودگی هوا هم به این شدت، چند ماهی است که اتفاق افتاده است. به هر حال ما با دشمنی روبه‌رو هستیم که همه یا در ظاهر یا در خفا با او هستند و عملا هیچ کس در کنار ما نیست. زمانی که ترامپ، برجام را نفی کرد و وارد این جنگ اقتصادی شد، هیچ کس تصور نمی‌کرد که دولت ایران بتواند حتی یک سال هم دوام بیاورد. در حالی که سه سال هم گذشت و عمر ترامپ هم تمام شد.
* باید بگویم که برخلاف آن چه رسانه‌‌ها منتشر می‌کنند، اگر مدیریت آقای روحانی نبود ما نمی‌توانستیم از این دوره گذر کنیم. به نظر من روحانی یک مدیر مظلوم در جمهوری اسلامی بوده است. اگر چه نمی‌توان انکار کرد که ممکن است تصمیم‌گیری‌‌های اشتباهی هم در دولت او وجود داشته باشد، اما جمع آن 5درصد هم نبوده است و به واقع 95درصد از این مشکلات به خوبی از طرف ایشان حل و فصل شده‌‌‌اند.
* ما به یک فرد بسیار عاقلی مثل آقای روحانی نیازمندیم. کسی که هم بتواند سکان هدایت اجرایی کشور را در دست داشته باشد و هم بتواند با دنیا تعامل داشته باشد. در حال حاضر هر فرد صاحب‌نامی که برای ریاست جمهوری کاندید شود، باید این ‌‌مسئله را به عنوان یک وظیفه در نظر بگیرد و نه به منظور در دست گرفتن یک پست دلخواه. این مسند درحال حاضر نیاز به یک فرد پخته دارد. چنین فردی باید به خاطر حفظ کشور وارد صحنه شود و نه فقط برای کسب مقام ریاست جمهوری. از چنین فردی حتی باید برای حضور، تقاضا کرد، منت او را کشید و از او برای پذیرش چنین مسئولیتی خواهش کرد. در چنین وضعیتی، باید دست شخصی را که قصد خدمت صادقانه دارد، بوسید. الان دوران 43سال پیش نیست و رفتارهای گذشته هم جوابگو نیست. به هر حال فشار هایی وجود دارد و شاید نیازهایی هم به برخی گشایش‌های اقتصادی و اجتماعی وجود داشته باشد.
اینجا همه ی برادران قابیلند
با وسوسه های ناتنی فامیلند
از ترس خیانت به رفاقت،ای عشق
اینجا همه ی رابطه ها تعطیلند...
پاسخ
سپاس شده توسط: minaa ، minaa
هاهاهاهاها مظلوم الهی

غم اگر به کوه گویم بگریزد و بریزد

که دگر بدین گرانی نتوان کشید باری

ابتهاج جان
پاسخ
سپاس شده توسط: صنم بانو ، صنم بانو