امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
میلادبا سعادت امام رضا(ع)فرخنده باد
فرارسيدن يازدهم ذى القعده سالروز ولادت هشتمين امام معصوم، خورشيد فروزان خراسان، مايه بركت و افتخار كشور ايران، محبوب دلهاى شيعيان، حضرت ابى الحسن على بن موسى الرضا عليه السلام را به همه مسلمانان مبارک باد .

ولادت:

حضرت امام رضا عليه السلام شب جمعه يازدهم ذى القعده در سال 148 هجرى در مدينه طيّبه به دنيا آمد، پدر بزرگوار آن حضرت امام هفتم موسى بن جعفر عليه السلام بود و مادر آن حضرت خانمى بود به نام امّ البنين يا تكتم يا نجمه كه هر سه اسم در تاريخ آمده است.
اين بانوى بزرگوار زنى با فضيلت بود كه خدا او را شايسته همسرى حضرت امام موسى بن جعفر عليه السلام و مادرى امام رضا عليه السلام قرار داده بود.
مرحوم علاّمه مجلسى رحمه الله در جلد 49/7 بحار الانوار نقل مى كند كه نجمه مادر حضرت رضا عليه السلام كنيزى بود كه حميده مادر حضرت موسى بن جعفر عليه السلام او را خريد، حميده مى گويد: حضرت رسول الله (صلى الله عليه وآله) را در خواب ديدم كه به من فرمود: اى حميده، اين نجمه براى فرزند تو موسى است، كه به زودى بهترين اهل زمين از او به دنيا خواهد آمد، پس من نجمه را به موسى بن جعفر بخشيدم، وقتى كه رضا به دنيا آمد نجمه را طاهره نام نهاد، و اين خانم بزرگوار اسامى مختلفى داشت كه از آنهاست: نجمه، سكن، سمان و تكتم.

اسامى و القاب

نام آن حضرت «على» بود كه اين نام در ميان دودمان رسول خدا محبوب ترين نام بود، و نشانه آن ناميدن حضرت امام حسين عليه السلام چند تن از فرزندان خويش را به اين نام است.
كنيه آن حضرت أبوالحسن، و أبوعلى بود.
بعض القاب آن بزرگوار عبارت است از: سراج الله، نور الهدى، قرّة عين المؤمنين، رضا، رضىّ، فاضل، صابر، وفىّ، صديق. كه معانى اين القاب عبارت است از: چراغ پروردگار، نور هدايت و راهنمايى، نور چشم مؤمنان، راضى به رضاى خداوند، بخشنده، بردبار، با وفا، دوست. و همچنين پيامبر خدا(ص) او را عالِم آل محمّد(ص) ناميد.

احادیثی از امام هشتم (ع) :

امام رضا (ع) در ضمن تجلیل از قرآن و اعجاز آن فرمودند: قرآن ریسمان محکم و بهترین راه به بهشت است، قرآن انسان را از دوزخ نجات می دهد. قرآن به مرور زمان کهنه نمی شود. سخنی همیشه تازه است زیرا برای زمان خاصی تنظیم نشده است. قرآن راهنمای همه انسانها و حجت بر آنهاست، هیچ اشکال و ایرادی به قرآن راه پیدا نمی کند. قرآن از جانب خداوند حکیم فرود آمده است. بحار الانوار، ج 92، ص 14»

بیان حدیثی از امام رضا(ع) در مورد اطاعت از خداوند «اگر بهشت و جهنمی هم در کار نبود باز لازم بود به خاطر لطف و احسان خداوند مردم مطیع او باشند و نافرمانی نکنند. بحار الانوار، ج 71، ص 174»

حق اهل بیت (ع) بر مردم «حضرت به ابی هاشم داود بن قاسم جعفری فرمود: ای داود ما را بر شما به خاطر رسول خدا ص حقی است، و شما را هم بر ما حقی است، هر که حق ما را شناخت رعایت او باید، و هر که حق ما را نشناخت حقی ندارد. تحف العقول، ص 471»

«سخاوتمند از طعام مردم بخورد تا از طعامش بخورند، و بخیل از طعام مردم نخورد تا از طعامش نخورند. تحف العقول، ص 470»

[عکس: fu7704.jpg]

[عکس: hou1879.jpg]

[عکس: hou1880.jpg]

[عکس: hou1877.jpg]

[عکس: 8e5i832sdpli99swri1g.jpg]

[عکس: hou1878.jpg]

[عکس: hou1875.jpg]
پاسخ
سپاس شده توسط:
[عکس: 525401_BvXQsJm9.jpg]

روی ﻓﺮش دل ﻣﻦ ﺟﻮﻫﺮی از ﻋﺸﻖ ﺗﻮ رﯾﺨﺖ

آﻣﺪم ﭘﺎک ﮐﻨﻢ ﻋﺸﻖ ﺗﻮ را ، ﺑﺪﺗﺮ ﺷﺪ...
خنده بر لب میزنم تا کَــس نداند رازِ من
ورنه این دنیا که مـــا دیدیم ، خندیدن نداشت ...! 
پاسخ
سپاس شده توسط:
یا تو را باید دوست داشت
یا باید تورا دوست داشت
شرط سومی ندارد احوالات من ...

پاسخ
سپاس شده توسط:
[عکس: 7953.png]
پاسخ
سپاس شده توسط:
تنها جایی که همهمه و شلوغیش ارامش بخشه....حرم توست ....

[عکس: %D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%B1%D8%B6%D8%A7.jpg]
پاسخ
سپاس شده توسط:
[عکس: 525401_eWRg1ZRU.jpg]

یا ضامن آهو …
من یقین دارم دستان تو تنها سهم آهو نیست
پاسخ
سپاس شده توسط:
[عکس: 170323_923.jpg]

تا به مشهـد پای کوبـان می رویـم
در حرم با چشم گریـان می رویـم

میلاد نور مبارك
پاسخ
سپاس شده توسط:
[عکس: 133807c7337560cc2.gif][عکس: 1338dde6e4c5b4023.gif][عکس: 1338d189f39852e51.jpg][عکس: 133828e0216694514.gif][عکس: f77e97233222a5ed5.gif]
پاسخ
سپاس شده توسط:
مشتاق توام با همه ی آسی و پاسی
با کوه گناهان و خطاها و معاصی
این بار چرا هول شدم و قافیه بد شد
در بست حرم ... زیر گذر ... بست طبرسی

[عکس: IMG_20150825_220910.jpg]

السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا ( ع )
ولادت باسعادت هشتمین نور ولایت و امامت
بر تمام پیروان و عاشقان آن حضرت تهنیت باد!
"مهربانی" مهمترین اصل "انسانیت" است .
اگر کسی از من کمک بخواهد یعنی من هنوز روی
زمین ارزش دارم.
پاسخ
سپاس شده توسط:
[عکس: 2Q==]

[عکس: images?q=tbn:ANd9GcQGWRNl6uIJjqjRj-kKLTj...zrb_0Wz6jy]

[عکس: Z]
سه جمله آخر کوروش :

تابوتم را پزشکان حمل کنندتا همه بدانند هیچ طبیبی نمیتواند جلومرگ را بگیرد .

تمام طلاهایم را در مسیر حرکتم بریزید تا مردم بدانند مال نتوانست نجاتم دهد.

دست هایم را از تابوت بیرون بگذارید تا بدانند که باید با دست
خالی رفت.

« بیهوده متاز که مقصد خاک است »
پاسخ
سپاس شده توسط: