آخوندی که کاهوهای پلاسیده مغازهدار را میخرید!
زمان کنونی: ۲۹-۰۴-۹۷، ۰۳:۲۹ ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: nafas
آخرین ارسال: nafas
پاسخ 1
بازدید 357

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آخوندی که کاهوهای پلاسیده مغازهدار را میخرید!
#1
زندگی روحانیت راستین شیعه همواره مملو از درسهای اخلاق و آداب ناب مسلمانی بوده است.

به گزارش ایسنا در روایتی از زندگی آیتالله آقا سیدعلی آقای قاضی در کتاب "مهر تابان" آمده است:

«مرحوم حاج میرزا علی آقای قاضی، استاد عرفان علامه طباطبائی از نقطه نظر عمل، آیتی عجیب بود، اهل نجف و بالاخص اهل علم از او روایتهای ناب اخلاقی دارند. یکی از اهل نجف که از اعلام نجف است میگفت: " من یک روز به دکان سبزی فروشی رفته بودم، دیدم مرحوم قاضی خم شده و مشغول کاهو سوا کردن است؛ ولی به عکس همه کاهوهای پلاسیده و آنهایی را که دارای برگهای خشن و بزرگ هستند بر میدارد.
[عکس: 138415.jpg]
من کاملا متوجه بودم تا مرحوم قاضی کاهوها را به صاحب دکان داد و ترازو کرد و زیر عبا گرفت و روانه شد. من که در آن وقت طلبه جوانی بودم و مرحوم قاضی مرد مسن و پیرمردی بود به دنبالش رفتم و عرض کردم: " آقا من سوالی دارم! شما بعکس همه چرا کاهوهای غیر مرغوب را سوا کردید!؟

مرحوم قاضی فرمودند: " آقاجان من! این مرد فروشنده ، شخص بیبضاعت و فقیری است و من گاهگاهی به او کمک میکنم، و نمیخواهم به او مبلغی بلاعوض داده باشم تا اولا آن عزت و شرف آبرو از بین برود، و ثانیا خدای ناخواسته عادت کند به پول گرفتن و در کسب هم ضعیف شود. برای ما فرقی ندارد کاهوی لطیف و نازک بخوریم یا از این کاهوها. من میدانستم اینها بالاخره خریداری ندارد. وقتی میخواهد دکان خود را ببندد و اینها را بیرون بریزد، برای جلوگیری از خسارت و ضرر کردن او اینها را میخرم».
من خدایی دارم که دست گیـــر است نه مچ گیــــر ............
پاسخ
سپاس شده توسط:


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان