امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ای مومنان وقت تنگ است دلهارازنده کنید...
اقرا باسم ربک الذی خلق[/size][/font][/color]

ای مؤمنان، وقت تنگ است؛ دلها را زنده کنید
بسم رب المهدی
[عکس: %D9%88%D9%82%D8%AA%20%D8%AA%D9%86%DA%AF%...%D8%AA.jpg]
ای مؤمنان، وقت تنگ است؛ دلها را زنده کنید

« الَم یَأنِ لِلَّذینَ ءامَنوا اَن تَخشَعَ قُلوبُهُم لِذِکر اللهِ وَ ما نَزَل مِنَ الحَقِّ»

آیا مؤمنان را وقت آن نرسیده است که دلهایشان به یاد خدا و برای آنچه از حق نازل شده است خاشع شود...

"تخشع" از ماده خشوع، به معنای حالت تواضع و ادب جسمی و روحی است که در برابر حقیقت علم یا شخصی بزرگ به انسان دست می دهد. جالب اینجاست که قرآن گروهی از مؤمنان را مخاطب قرار داده و سرزنش کرده است که چرا در برابر خدا و آیات الهی خشوع نمی کنند و در غفلت و بی خبری اند و دلهای آنان را قساوت و غفلت گرفته است.

امام علی (ع) فرمودند: در غفلت آدمی همین بس که عمر خود را در راه چیزهایی که او را نجات نمی دهد هدر دهد.؛ و نیز فرموده اند: هر که نفس خود را حسابرسی کند سود بَرد، و هرکه از آن غفلت ورزد زیان بیند.

جناب لقمان در اندرز به فرزندش فرمود: غافل ترین مردم کسی است که از دگرگونی احوال دنیا پند نگیرد.؛ و نیز به ابوذر فرمودند:قصد انجام دادن کار نیک کن، هر چند آن را به کار نبندی، تا در زمره غافلان نوشته نشوی؛ و نیز فرمودند: در شگفتم از کسی که او غافل است و از او غافل نیستند (خداوند و ملائکه اش!) و در شگفتم از کسی که در پی دنیاست، در صورتی که مرگ در پی اوست! و در شگفتم از کسی که دهانش را به خنده می گشاید، در حالی که نمی داند آیا خداوند از او خشنود است یا ناخشنود.

پیامبر خدا حضرت محمد صلی الله علیه و آله:
«اگر از عمر دنیا جز یک روز باقی نمانده باشد، خداوند همان روز را آنچنان طولانی خواهد کرد که مردی از خاندان من که همنام من است فرا برسد و زمین را آنچنان که از ظلم و جور پر شده باشد، از عدل و داد آکنده سازد»

پاسخ
سپاس شده توسط:
اللهم عجل لولیک فرج!!
انشالله که همه ما دوستداران واقعی آن حضرت باشیم!
mara
"مهربانی" مهمترین اصل "انسانیت" است .
اگر کسی از من کمک بخواهد یعنی من هنوز روی
زمین ارزش دارم.
پاسخ
سپاس شده توسط: