امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بی‌گوشی‌هراسی (نوموفوبیا)
[عکس: unconsciousness-nomophobia-1.jpg]
نوموفوبیا چیست

همه چیز درباره نوموفوبیا
بی گوشی هراسی یا نوموفوبیا به معنی ترس از جدایی از تلفن همراه یا هراس از دردسترس نبودن تلفن همراه ، نداشتن خط اینترنت در گوشی ها یا ترس از تمام شدن باتری موبایل است. این عارضه پس از همه گیر شدن تلفن های همراه و شبکه های اجتماعی و ميزان استفاده مردم از تلفن های همراه افزایش یافت .
نوموفوبیا چیست؟
نوموفوبیا( به انگلیسی:Nomophobia، که مخفف no- mobile- phone phobia است) مبتلایان به این نوع فوبیا( ترس) افرادی هستند که در صورت دور بودن از تلفن همراه خود دچار استرس زيادي می شوند؛ این افراد تلفن همراه را تنها وسیله ای برای برقراری ارتباط نمی دانند، بلکه آنرا وسیله ای برای ادامه زندگی تلقی می کنند.

اعتياد به موبایل یا شبکه های اجتماعی نخستین بار در سال ۲۰۰۸ این فوبیا توسط موسسه تحقیقاتی YouGov تعریف شد.

نوموفوبیا امکان دارد ریشه در زمان کودکی داشته باشد. افرادی با شخصیت درونگرا که به تنهایی و کارهای انفرادی علاقمند هستند به استفاده از تلفن همراه تمایل بیشتری دارند. همینطور افرادی که دچار اختلال های تکنولوژیکی هستند بیش از دیگر افراد دچار این نوع فوبیا می شوند.

افرادی که از طريق شبکه های مجازی، خانواده های مجازی تشکیل میدهند هم در صورت گم کردن یا خاموش شدن تلفن همراه دچار این فوبیا می شوند. شاید اگر در دورانی زندگی می کردیم که خانواده ها، دورهمی ها و مهمانی های صمیمانه ای با اقوام و اشنایان برپا می کردند تا این حد تلفن همراه از اهمیت و ارزش برخوردار نبود.

زنان در دنیا بیش از مردان دچار نوموفوبیا هستند که البته این مسئله شاید به مهربان تر بودن و روحیه زنان تعمیم داد.

[عکس: unconsciousness-nomophobia-2.jpg]
بی‌گوشی‌هراسی
اینجا همه ی برادران قابیلند
با وسوسه های ناتنی فامیلند
از ترس خیانت به رفاقت،ای عشق
اینجا همه ی رابطه ها تعطیلند...
پاسخ
سپاس شده توسط: sadaf ، sadaf
علائم نوموفوبیا
- تپش قلب
- استرس( عامل بروز بیماری های مختلف روانی و جسمی)
- تعریق زیاد
- درد در قفسه سینه
- پرخاشگری

آیا ابتلا به نوموفوبیا هستم؟
آیا تلاش شما برای جست وجوی اخبار و دنبال کردن شبکه های اجتماعی سبب می شود، دیر بخواب بروید؟ آیا ترجیح می دهید مکالمات دوستان خود را در پایان روز ادامه دهید یا پیام های کاری خویش را در اواخر شب چک کنید؟

چنانچه اعلان های تلفن را در طول شب روشن نگه می دارید تا مطمئن شوید چیزی را از دست نداده اید، یا تلفن خود را همیشه در کف دست خود قرار می دهید، امکان دارد به داشتن نوموفوبیا شک کنید. محققات در سال ۲۰۱۰ پرسشنامه ای کوتاه و اختصاص را طراحی نموده اند که میتواند شما را در بررسی این مسئله یاری کند. اگر اکثر پاسخ های شما به این گزاره های مثبت است، شما احتمالا دچار نوموفوبیا هستید.

- بدون دسترسی مداوم به اطلاعات از طريق تلفن هوشمند احساس ناراحتی می کنم.
- عدم توانایی دریافت اخبار از طریق تلفن هوشمند سبب عصبی شدن من می شود.
- تمام شدن شارژ باتری تلفن هوشمند سبب ترس من می شود.
- چنانچه در محیطی قرار بگیرم که سبب قطع شبکه اینترنت تلفن همراه من شود، دایماً در حال چک کردن گوشی برای پیدا کردن سیگنال هستم.
- اگر تلفن هوشمند خود را همراه نداشتم، عصبی می شدم، زیرا از هویت آنلاین خود جداشده ام.

[عکس: unconsciousness-nomophobia-3.jpg]
درمان نوموفوبیا

روش درمان نوموفوبیا
روان درمانی

حساسیت زدایی
در این شیوه شرایطی برای فرد فراهم می شود که اشخاص به مرور وابستگی خود را نسبت به فضای تکنولوژی کاهش می دهند. این شیوه ابتدا به صورت تصویرسازی ذهنی اجرا میشود آنگاه عملی می شود به طوری که به مرور تلفن همراه را از دسترس خود دور نموده و به جای آن به انجام فعالیت های مورد علاقه خود روی می آورد.

اعتياد به ابزارآلات تکنولوژی میتواند برای انسان خطرات جدّي در پی داشته باشد بگونه ایکه با پیدایش کوچکترین مشکل به دامان این ابزار و تکنولوژی ها پناه برده و به جای پی گرفتن راه مقابله با آن، دچار اسیب های جدّي دیگری هم می شوند.

ما معتقدیم که در عصر تکنولوژی این فرآیند از این جهت فاجعه قلمداد می شود که همدردی، هم نوایی و اخلاق ارزشی را که از خصوصیت های مهم انسانی است، خدشه دار می سازد و هر انسانی را در چنبره خود و تکنولوژی محصور می کند. ازاین رو جامعه انسانی با لبخندهای تصادفی، احساس همدردی، همنوایی، احساس محبّت و درک متقابل غریبه می ماند و در تصور دوری از یار بی زبانی مانند تلفن همراه، دچار از خود باختگی و اضطراب می شود.
اینجا همه ی برادران قابیلند
با وسوسه های ناتنی فامیلند
از ترس خیانت به رفاقت،ای عشق
اینجا همه ی رابطه ها تعطیلند...
پاسخ
سپاس شده توسط: