امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تصنیف ( ای ایران) چگونه زاده شد؟
 ای ایران نام یکی از مشهورترین سرودهای میهنی و ملی گرایانه ایران، ساخته روح‌الله خالقی است. این سرود نه پیش از انقلاب اسلامی در ایران و نه پس از آن، سرود ملی رسمی نبوده است ولی مردم ایران آن را به عنوان سرودی ملی میهنی به رسمیت می‌شناسند و در مراسمات رسمی خود اجرا می‌کنند.
[عکس: 89682_176.jpg]
تاریخچه سرود ای ایران
سرود ای ایران را «روح‌الله خالقی» در سال ۱۳۲۳ در آواز دشتی آفرید و شعر آن را «حسین گل گلاب» استاد دانشگاه تهران سرود.
در شهریور 1323 زمانی که نیروهای انگلیسی و دیگر متفقین تهران را اشغال کرده بودند، حسین گل گلاب تصنیف‌سرای معروف، از یکی از خیابان های معروف شهر می‌گذرد. او مشاهده می‌کند که بین یک سرباز انگلیسی و یک افسر ایرانی بگو مگو می‌شود و سرباز انگلیسی، کشیده محکمی در گوش افسر ایرانی می‌نوازد. گل گلاب پس از دیدنِ این صحنه، با چشمان اشک آلود به استودیوی روح الله خالقی (موسیقیدان) می‌رود و شروع به گریه می‌کند. سپس کاغذ و قلم را بر می‌دارد و با همان حال، «ای ایران» را می‌سراید.
همانجا، خالقی موسیقی آن را می‌نویسد و بنان نیز آن را می‌خواند و ظرف یک هفته، تصنیف ای ایران در یک ارکستر بزرگ اجرا می‌شود.
[عکس: 89684_569.jpg]
ویژگی‌های سرود ای ایران
ویژگی برجسته شعر ای ایران آن است که همه واژگان آن به زبان پارسی است و در آن هیچ واژه بیگانه به کار نرفته است.
دومین ویژگی سرود «ای ایران» در بافت و ساختار شعر آن است، به‌گونه‌ای که تمامی گروه‌های سنی، از کودک تا بزرگ‌سال می‌توانند آن را اجرا کنند. همین ویژگی سبب شده تا این سرود در تمامی مراکز آموزشی و حتی کودکستان‌ها قابلیت اجرا داشته باشد.
و بالاخره سومین ویژگی‌ای که برای این سرود قائل شده‌اند، فراگیری این سرود به لحاظ امکانات اجرایی است که به هر گروه یا فرد، امکان می‌دهد تا بدون ساز و آلات و ادوات موسیقی نیز بتوان آن را اجرا کنند.

[عکس: 89681_179.jpg]

ثبت ملی سرود ای ایران
با همت سازمان میراث فرهنگى سرود «ای ایران اى مرز پرگهر» همزمان با روز ‎بزرگداشت فردوسى در فهرست ملى میراث فرهنگى ناملموس ایران با شماره 1395 ثبت شد. در متن این سند آمده است:
«در اجرای ماده کنوانسیون بین‌المللی حفظ میراث فرهنگی ناملموس؛ قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مذکور مصوب سال 1384 مجلس شورای اسلامی، و آیین‌نامه اجرایی آن، و ماده 3 قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب 1376 مجلس شورای اسلامی، موضوع میراث فرهنگی ناملموس:
«سرود ایران ای مرز پرگهر»
با گستره موضوع فرهنگی ناملموس: ملی
به شماره 1395 در تاریخ 1396/2/10 در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس ثبت گردید.
محمد حسین‌ طالبیان؛ معاون میراث فرهنگی
زهرا احمدی‌پور؛ معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان»

[عکس: 89683_601.jpg]

متن سرود ای ایران

ای ایران ای مرز پر گهر
ای خاکت سرچشمه هنر
دور از تو اندیشه بدان
پاینده مانی و جاودان
ای... دشمن ار تو سنگ خاره ای من آهنم
جان من فدای خاک پاک میهنم
مهر تو چون شد پیشه ام
دور از تو نیست اندیشه ام