امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
محمد نوری، کاپیتان پرسپولیس از زندگی شخصی و خانواده‌اش می‌گوید
كاپیتان سرخ‌پوشان پایتخت یك چهره دوست‌داشتنی، محبوب و بدون حاشیه است كه در سال‌های اخیر همواره سعی كرده مهره‌ای تاثیرگذار برای تیم محبوبش باشد، ولی در این بین او یك وجهه دیگر هم دارد و یك همسر و پدر مهربان در زندگی شخصی‌اش است. او دو فرزند به نام‌های ستایش و سپهر دارد كه خیلی به پدرشان افتخار می‌كنند ولی محمد نوری می‌گوید در زندگی شخصی‌اش تمام زحمات برعهده همسرش بوده و اوست كه زندگی را مدیریت و بچه‌ها را تربیت می‌كند و از این بابت او نیز مانند خیلی دیگر از ورزشكاران حرفه‌ای، مدیون همسرش است. صحبت‌های كاپیتان قرمزهای تهران درباره زندگی، همسر و فرزندانش بسیار خواندنی است.

حضور در كنار خانواده

تمام زمانی‌كه بعد از تمرین و مسابقات دارم متعلق به فرزندان و خانواده‌ام است و تلاش می‌كنم خلئی كه با حضور در اردو، مسابقه و تمرین در زندگی خانوادگی‌ام به وجود آمده را جبران كنم و در كنارشان حضور داشته باشم.

تاكید روی درس و انضباط

همیشه دوست دارم فرزندانم در کارهای‌شان نظم و انضباط داشته باشند مخصوصا به درس خواندن تاكید زیادی دارم كه همیشه در اولویت قرار داشته باشد. خدا را شكر همسرم به گونه‌ای آنها را تربیت كرده كه هیچ‌وقت نیاز نیست این مساله را به آنها یادآوری كنیم و خودشان كارهای‌شان را به خوبی انجام می‌دهند.

یك درس از پدرم. . .

برای به دست آوردن هر چیزی باید سختی كشید تا آن را به دست آورد. من سعی كردم این مساله را به فرزندانم آموزش دهم كه برای رسیدن به هر هدف خوبی در زندگی نیاز به این است كه تلاش را چند برابر كرد و سختی كشید. خودم این شرایط را تجربه كرده‌ام و به پشتوانه تلاشی كه داشته‌ام اكنون در این وضعیت قرار دارم و دوست دارم به فرزندانم نیز این مساله را یاد بدهم. پدرم همیشه به من یاد داد از كنار هم بودن با انسان‌ها چیزهای جدید و مثبت یاد بگیرم و تجربه كسب كنم و در زندگی‌ام از آنها استفاده كنم. من نیز تلاش می‌كنم فرزندانم به گونه‌ای تربیت شوند كه در آینده در جامعه به انسان‌های مفیدی تبدیل شوند.

همسرم مسئول اصلی تربیت

اینكه چقدر در مسائل تربیتی بچه‌ها دخیل هستم كمی پیچیده است چون باتوجه به شرایطی كه داریم، همسرم بیشتر درگیر مسائل تربیتی فرزندانم است و زحمت این مساله به دوش او افتاده است. همسرم باتوجه به اینكه بیشتر درگیر مسائل خانه است تربیت بچه‌ها نیز گردن اوست و خدا را شكر می‌كنم كه در این مساله موفق بوده و كاملا راضی هستم.

مدیون و ممنون همسرم

متاسفانه خیلی كم پیش آمده فرصت كمك كردن به همسرم را در خانه داشته باشم. تمام این مسائل هم به دلیل فشار زیاد تمرینات و مسابقات است و من واقعا از این بابت ممنون و مدیون همسرم هستم. در خانه همه‌كاره همسرم است و می‌توانم بگویم 95درصد امور برعهده اوست.

تفاوت بین بچه‌ها؛ هرگز

هرگز بین بچه‌هایم فرق نمی‌گذاریم، البته آنها گاهی چنین تصوری دارند و تلاش می‌كنم برای‌شان توضیح دهم كه ذهنیت درستی ندارند. گاهی یكی از آنها در موضوعی نیاز به توجه بیشتری دارد اما این تصور به وجود می‌آید كه موردتوجه قرار گرفته است وگرنه چنین چیزی نیست و من هر دوی آنها را به یك اندازه دوست دارم و به نظرم این مساله در بین تمام خانواده‌ها یكسان است و هیچ پدر و مادری نمی‌توانند بین فرزندانش فرق بگذارند. البته این احساس حسادت بیشتر در زمان بغل كردن فرزندانم به وجود می‌آید و هركدام را كه بغل كنی آن یكی معترض می‌شود و می‌گوید چرا او را بیشتر بغل كرده‌ای. درواقع این ذهنیت بچه‌هاست و قطعا وقتی بزرگتر شوند، متوجه می‌شوند كه تمام این مسائل حسادت‌های كودكی‌ بوده است.

فشار فوتبال در زندگی

باتوجه به فشار مسابقات و اردوها خیلی سخت است كه بتوانی زمانی خالی برای كمك به فرزندان و همسرت داشته باشی. به همین دلیل است كه از كمترین فرصت برای در كنار آنها بودن استفاده می‌كنم. بارها بعد از مصدومیت و محرومیت آنها را كه علاقه زیادی هم به ورزش و فوتبال دارند به استادیوم بردم و تلاش كردم زمانی‌كه در كنارشان نبودم را جبران كنم. یك فوتبالیست حرفه‌ای سختی‌های خاص خود را بابت خواب، تغذیه و تمرینات دارد و این مسائل باعث می‌شود نتواند در برنامه‌ریزی‌های معمول خانواده مثل ‌مهمانی، تفریح و مسافرت همراه آنها باشد و به نوعی خلأ ایجاد می‌شود و این واقعا سخت است.

نقش مثبت خانواده

زمانی‌كه می‌گویم همسرم بیش از 95درصد امور زندگی را برعهده دارد مطمئنا به همین اندازه و حتی بیشتر در زندگی تاثیرگذار است. تمام سختی‌های تربیتی فرزندان و مدیریت زندگی در كنار آرامشی كه او به‌عنوان یك همسر به من ورزشكار می‌دهد، می‌تواند در موفقیت‌هایم تاثیرگذار باشد. آرامش در زندگی شخصی یك ورزشكار نقش اساسی دارد و در موفقیت‌های هر ورزشكاری تاثیرگذار است و از این بابت خیلی خوشحالم كه خانواده‌ام در كنارم حضور دارند و نقش مثبتی در موفقیتم دارند.

پسرم، جانشین من

شاید خیلی از ورزشكاران دوست نداشته باشند فرزندان‌شان راه آنها را ادامه دهد اما من كاملا از این موضوع استقبال می‌كنم و دوست دارم پسرم (سپهر) نیز فوتبالیست شود و به چیزهایی كه من نرسیدم، دست پیدا كند. هدف‌های زیادی داشتم كه به آنها نرسیدم اما مطمئنا برای پسرم به گونه‌ای برنامه‌ریزی می‌كنم كه از نظر ورزشی به آن جایگاه برسد.

اهدافی كه به آنها نرسیدم

دوست داشتم به‌عنوان یك فوتبالیست لژیونر شوم و در باشگاه‌های بزرگ اروپایی بازی كنم اما قسمت نشد. البته طی این سال‌ها بارها از تیم‌های خارجی پیشنهاد داشتم اما به دلیل مهیا نشدن شرایط یا شرایط خاصی كه پرسپولیس داشت و دوست نداشتم در آن شرایط این تیم را تنها بگذارم، از آن گذشتم، شاید این مهم‌ترین حسرت زندگی ورزشی‌ام باشد.

پدری مهربان برای فرزندان

تمركز روی فوتبال ما بوده، خصوصا در پرسپولیس باتوجه به جوی كه در آن حاكم است به نظرم خیلی كم توانسته‌ام انتظارات خانواده‌ام را برآورده كنم و بیشتر تمركزم در کل زندگی روی فوتبال بوده است. از نظر تعریف پدر برای فرزندانم هم باید بگویم سعی كردم مهربان باشم و خواسته به‌جای آنها را برآورده كنم.

بردها و باخت‌های فوتبالی

قطعا بردها و باخت‌های فوتبالی در زندگی شخصی‌ام تاثیر داشته‌اند و ارتباط مستقیم این فشار ها و استرس‌ها در زندگی شخصی من، خانواده و فرزندانم وجود دارد. هرچند من سعی كرده‌ام این مسائل را مدیریت كنم و كمتر آنها را به داخل خانه انتقال بدهم.

مدیریت صحیح دیجیتالی

خواه‌ناخواه زندگی دیجیتالی در خانواده تاثیرگذار است و پیشرفت علم باعث شده برای اینكه از تكنولوژی عقب نیفتیم آن را وارد زندگی خود كنیم و این در بین تمام خانواده‌ها رایج شده‌ است. باید طریقه درست استفاده از آنها را به‌كار ببریم و در این مساله نیز همسرم نقش پررنگی داشته و مدیریت خوبی به كار برده است. ناخواسته تمام بچه‌ها كار كردن با ابزارهای دیجیتالی و تكنولوژی را یاد گرفته‌اند و این ابزارها به زندگی شخصی تمام خانواده‌ها گره خورده است.

تربیت سخت بچه‌ها

تربیت بچه‌ها قطعا نسبت به گذشته سخت‌تر شده است و دسترسی به اینترنت سبب شده تا بچه‌ها به راحتی از تمام مسائل اطلاع پیدا كنند، به‌طور مثال چیزهایی كه ما بعد از سال‌ها زندگی فرا می‌گرفتیم را به راحتی یاد می‌گیرند و البته بازهم می‌گویم استفاده از ابزار دیجیتالی و تكنولوژی نیازمند یكسری مدیریت خاص خودش است و خانواده‌ها باید به این مسئله توجه كنند.

افتخار به پدر فوتبالیست

همانطور كه گفتم اتفاقات ورزشی به زندگی ما گره خورده و هر بحث فوتبالی باعث اتفاقی خاص می‌شود. به‌طور مثال برد در دربی باعث شد تا از پسرم بخواهند كل مدرسه را شیرینی بدهد، هر دو فرزندم و همسرم پرسپولیسی هستند و این مساله در زندگی ما كاملا نمود دارد. خوشحالم كه اتفاقاتی در رشته ورزشی‌ام برایم رخ داده كه فرزندانم بتوانند به من افتخار كنند. گاهی كه كارشان جایی گیر می‌كند از اسم من استفاده می‌كنند، البته بارها به آنها گفته‌ام این كار را انجام ندهند.

گریه‌هایی از سر دلسوزی

در این بین بعضا اتفاقات بدی هم افتاده كه باعث ناراحتی فرزندانم شده است. دقیقا بعد از اینكه می‌بازیم فرزندم با ناراحتی به خانه می‌آید و از فضای مدرسه كه همه از او می‌پرسند چرا باخته‌ایم، می‌گوید و گلایه‌اش را به من ابراز می‌كند. مدیر، ناظم، معلم و بچه‌های دیگر همه به او گیر می‌دهند و تیكه می‌اندازند و این مساله باعث می‌شود حسابی از دست من شاكی شود كه چرا باخته‌ایم. بازی ایران و عراق هم كه باختیم او با گریه به من می‌گفت چرا در این بازی نبودی تا پنالتی بزنی و بازنده جام ملت‌های آسیا نشویم.

تشكر ویژه از همسرم

واقعا جمله خاصی نمی‌توانم بگویم تا زحماتی كه همسرم در زندگی مشترك‌مان كشیده را جبران كند. فقط می‌توانم صمیمانه از او تشكر كنم كه خلأ حضورم را با زحماتی كه در خانه كشیده جبران كرده و امیدوارم بتوانم زحمات او را جبران كنم.

الگویی به نام زیدان

ما ورزشی‌ها الگوی شخصی نداریم و بیشتر الگوی ما ورزشكاران بوده‌اند. من شخصا از زین‌الدین زیدان خوشم می‌آمد و همیشه بازی‌ها و زندگی او را دنبال می‌كردم. جالب است كه او علاوه بر اینكه یك فوتبالیست بسیار موفق و شاخص بود، در زندگی شخصی خود نیز یك چهره كم‌حاشیه و موفق بود.

كاپیتانی در پرسپولیس

خوشحالم كه من كاپیتان اول تیم هستم و این افتخار بزرگی است. وقتی به گذشته پرسپولیس نگاه می‌كنم و می‌بینم چه ستارگان بزرگ و محبوبی بازوبند كاپیتانی این تیم را به بازو بسته‌اند به خودم افتخار می‌كنم. خوشحالم به جایگاهی رسیده‌ام كه می‌توانم این كار را انجام دهم.

كاپیتانی پرسپولیس و خانه

اینكه كاپیتانی پرسپولیس سخت‌تر است یا همسر و پدر بودن در زندگی شخصی، واقعا سوال سختی است و نمی‌دانم چطور باید به آن جواب بدهم. هركدام از آنها سختی‌های خاص خود را داشته و نیاز به تفكر خاص خود را دارد، اما كاپیتانی پرسپولیس واقعا سخت است. مسئولیت سختی در بیرون و داخل زمین دارم و می‌توانم بگویم سخت‌ترین شرایط را دارد. البته آن را افتخار بزرگی برای خودم می‌دانم و به نظرم لطف خدا در حق من بود تا اینگونه جواب زحمات و تلاشم را بگیرم.

آرزوی ورزشی من

من آرزویم این است كه فوتبالم را با شماره 14 پرسپولیس و یك جام تمام كنم. می‌خواهم روزی از پرسپولیس بروم كه جام قهرمانی را بالای دستانم به هواداران هدیه بدهم، حالا اگر در آسیا این اتفاق بیفتد خیلی بهتر است. من سال‌هاست افتخار پوشیدن پیراهن پرسپولیس را داشتم و این را می‌گویم که تا هر وقتی این تیم مرا بخواهد با تمام وجودم برای آن بدون هیچ شرط و شروطی بازی می‌كنم.

لطف همیشگی هواداران

هواداران پرسپولیس از بهترین هواداران فوتبال در جهان هستند. ما حتی زمان‌هایی كه نتایج خوبی نگرفته بودیم هم آنها مشوق و حامی اصلی‌مان بوده‌اند و این برایمان همیشه یك قوت‌قلب بوده است كه در سرما و گرما، هوادارانی داریم كه به ما كمك می‌كنند و این همان انگیزه اصلی را در من و دیگر بچه‌ها ایجاد می‌كند كه با تمام وجود برای‌شان تلاش كنیم.

حرمت مربیان و پیشكسوتان

هرگز به مربیان و پیشكسوتان بی‌احترامی نكرده‌ام و این در ذات من نیست كه بخواهم چنین حركتی انجام دهم. در یك مقطع زمانی شایعاتی مبنی بر درگیری من با علی دایی پخش شده بود كه واقعا جای تاسف داشت. من از مربیانی مثل علی دایی چیزهای زیادی یاد گرفتم مثل اینكه حرمت بزرگتر و كوچكتر را در فوتبال مانند خانواده رعایت كنم. علی دایی سال‌ها مربی‌ام بوده و باعث افتخارم است كه این حرف را می‌زنم.

مجله زندگی ایده آل
ماهی مـُرده آب میخواهد چه کار ؟!
گاهی برای مهربانی هم دیر است ...!
پاسخ
سپاس شده توسط: